Deti by mali byť dojčené podľa svojich potrieb

PhDr. Drahomíra Korpová | 15. september 2024
Deti by mali byť dojčené podľa svojich potrieb

Mám jesť počas dojčenia viac? Budiť bábätko na dojčenie? Čo ak má z môjho prsníka cumlík? Ako dlho má trvať jedno dojčenie? Na otázky odpovedá laktačná poradkyňa Drahomíra Korpová.

Dojčím. Mám viac jesť?

Všeobecné zásady výživy dojčiacej ženy sa nelíšia od zásad výživy ostatných ľudí. Dojčiaca žena  by mala jesť hlavne zdravo. To znamená jesť pestrú a vyváženú stravu, konzumovať menej tuku a soli, neužívať alkohol a nefajčiť. 

Ak však rozmýšľate, či by ste mali (z)jesť viac, tak odpoveď znie: zvýšenie energetického príjmu je popri dojčení potrebné iba o jednu štvrtinu. Primeraný príjem potravy vám zabezpečí potrebné  živiny. Čo sa týka diét, nie sú počas dojčenia potrebné a ani žiaduce. Dojčiaca žena, ak sa stravuje zdravo, chudne prirodzene. Mimochodom, nadmerné zvýšenie energetického príjmu nespôsobí u dobre živených žien zvýšenú tvorbu materského mlieka. 

Prirodzené chudnutie počas dojčenia?

V priebehu 4 až 6 mesiacov po pôrode dojčiaca žena obvykle stratí 0,5 až 1 kilogram hmotnosti za mesiac. Tieto straty sú fyziologické a nemajú vplyv na dojčenie. To isté platí u žien, ktoré majú nadváhu a stratia až 2 kilogramy za mesiac. Výrazné obmedzovanie príjmu energie (40 % a viac) môže spôsobiť nedostatočný príjem živín a môže ovplyvniť množstvo materského mlieka. 

Ak mama drží prísnu diétu, lebo chce rýchlo schudnúť, nastáva zvýšené odbúravanie tukových buniek a do materského mlieka sa môžu vyplavovať cudzorodé látky, ktoré sú rozpustné v tukoch, a ktoré sa nahromadili počas doterajšieho života ženy v tukových tkanivách. Preto sa odporúča pomalé znižovanie nadmernej hmotnosti, ktorá vznikla počas tehotenstva.

Ženám vegetariánkam, ktoré konzumujú prevažne rastlinnú stravu a zásadne odmietajú živočíšnu stravu, okrem vajec a mliečnych výrobkov, chýba hlavný zdroj ľahko vstrebateľného železa  (z mäsa). Preto je nevyhnutné, aby si železo dopĺňali z rastlinných zdrojov.

Ženám vegánkam, ktoré nekonzumujú živočíšne výrobky a tiež je ich strava len rastlinného pôvodu, hrozí nedostatok dôležitých živín, preto je potrebné ich dopĺňať. Hlavné živiny, ktoré sú u nich nedostatočne zastúpené, sú vitamín B12, vitamín D a bielkoviny. V období, keď žena dojčí, nie je vegánska strava vhodná. 

Stopky k dojčeniu nepatria

Sú bábätká, ktoré sa nadojčia za 5 minút, iné však potrebujú 20 minút aj viac. Je to v poriadku. 

Ako spoznám, kedy sa chce bábo nadojčiť?

Najmä prvorodičky táto otázka často trápi. Je to pochopiteľné. Dôležité je však vedieť, že každé dieťa má iný vzorec dojčenia. Niektoré deti chcú piť častejšie, iné každé tri hodiny. Počet dojčení by však nemal klesnúť pod 8 za 24 hodín. Nebojte sa, že nespoznáte, kedy sa chce vaše bábo dojčiť, urobí všetko, aby vám to  naznačilo. Bude vyplazovať jazýček, olizovať si ústa, vydávať zvuky satia. Všimnete si, že si dáva ručičky k ústam a pokúša sa ich cmúľať. Otáča  hlavou a hľadá prsník.  Bude nepokojné a nakoniec sa rozplače. 

Mimochodom, plač je už neskorý príznak, sťaží vám priloženie dieťaťa k prsníku. Plačúce dieťa musíte vždy najprv upokojiť, až potom ho priložiť k prsníku. Pozor na veľmi spavé dieťatko, ktoré mamička musí budiť na dojčenie. Pokiaľ má však dieťa pri kŕmení správnu techniku, netreba dĺžku ani frekvenciu jednotlivých dojčení obmedzovať.

Ako dlho má trvať dojčenie?

Deti by mali byť dojčené podľa svojich potrieb, bez obmedzovania dĺžky a frekvencie.  Neplatí to pre neprospievajúce, nedonosené a spavé deti, ktoré je  potrebné na dojčenie budiť. Približne v prvých 6 týždňoch života, kým sa dojčenie stabilizuje, môže dieťa požadovať kŕmenie aj 10- až 12-krát za deň. Tento počet by nemal klesnúť pod 8. Dojčenie môže trvať 5 – 10 minút, ale aj 50 minút a je to v norme. Pauza medzi jednotlivými dojčeniami by však počas dňa nemala byť dlhšia ako 3 hodiny, v noci 4 hodiny kvôli podpore a udržaniu tvorby mlieka.

Satie je pre dieťa veľkou prácou, preto môžete počas dojčenia pozorovať, ako si potrebuje oddýchnuť, dokonca môže zaspať.  Pokojne ho tak nechajte, po chvíli začne samo opäť sať. Ak je pauza dlhšia, treba dieťa na prsníku povzbudiť k satiu. 

Nezabudnite, že správna technika dojčenia je rozhodujúca pre získanie dostatočného množstva mlieka z prsníkov. Správne priložené dieťa saje zo začiatku rýchlo, potom nasleduje pomalé satie sprevádzané hlasným a viditeľným prehĺtaním. Ak dieťatko prospieva, má dostatok pomočených plienok a do 6. týždňa veku má 3 – 6 stolíc za deň, je všetko v poriadku a nemusíte do režimu dojčenia zasahovať. 

Ak dieťa prospieva, má byť dojčené tak, ako chce, bez obmedzovania dĺžky a frekvencie, teda na požiadanie. Počet dojčení by ale nemal klesnúť  pod 8 za 24 hodín. 

Deti by mali byť dojčené podľa svojich potrieb

Oddialenie dieťaťa od prsníka

Iná situácia je, keď už dieťa nepije a je na bradavke akoby „prilepené“. Jednoducho si z nej spraví cumlík. Čo teda robiť?

V prípade, že bábätko už nepije, a predsa drží prsník, pomôže vložiť váš prst do kútika úst dieťatka. To, že sa to z hygienických dôvodov neodporúča, som ešte nepočula. To je ako keby mamička nesmela dieťatko pobozkať, pomaznať sa s ním atď. Dojčenie je imunologickou komunikáciou s matkou – dojčené deti majú nižší výskyt infekcií. Predpokladám však, že každá mamička udržuje základnú hygienu rúk pri manipulácii s dieťaťom. Preto si nezabúdajte pred každým dojčením umyť ruky.

... ale ono stále len spí. Mám ho na dojčenie budiť?

Deti s novorodeneckou žltačkou alebo predčasne narodené deti zvyknú byť spavejšie. Tu platí, že ak sa bábo nebudí na kŕmenie, je potrebné ho budiť.

Ako dieťatko jemne zobudiť, aby sa nadojčilo?

  • Držte ho vo vzpriamenej polohe, pohybujte s ním, uvoľnite zavinovačku, vyzlečte ho.
  • Skúste aj viac stimulácií – hladenie, prebalenie, spievanie, potrite mu tváričku chladným uteráčikom, krúžte prstom okolo úst, priložte si ho na hruď koža na kožu.
  • Meňte častejšie polohy pri dojčení.
  • Rozoznávajte, v akom spánkovom cykle dieťa je.
  • Ak je spánok pokojný, hlboký (pravidelne dýcha, žiadny pohyb), bábätko sa nedá prebudiť (tento spánkový cyklus trvá  15 – 20 minút).
  • V aktívnom spánku (očné pohyby, grimasy, pohyb telom) sa dieťa ľahko zobudí.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: