DESATORO pre všetkých fajn otcov

Mgr. Jarmila Hýroššová | 17. Jun 2018
DESATORO pre všetkých fajn otcov

V súčasnej dobe sa veľa diskutuje o dvojitej záťaži muža ako živiteľa i vychovávateľa. Skôr ako prepadnete, milí oteckovia, zúfalstvu, prečítajte si týchto desať tipov.

1. Ocko, buď jednoducho normálny!

Každý chlapec chce byť raz v živote najlepším otcom na svete. Takým, ktorý sa vyzná v polievaní trávnika rovnako ako v grafických kartách v počítači. Takým, ktorý vie bez zaváhania opraviť zadné koleso na bicykli a z konára dokáže urobiť prak. Takým, ktorý povie, čo je správne a čo nie, takým, čo vie skočiť hlavičku do vody. Je dosť namáhavé byť takýmto ideálnym otcom.

V skutočnosti nemusí otec vedieť všetko. Jedno však musí mať – profil. Osobnosť, na ktorej deti lipnú, alebo s ktorou sa môžu identifikovať, aby našli samy seba. Bojazlivého, zúfalého a mĺkveho otca potrebujú práve tak málo ako otca, ktorý nie je prítomný, pretože trávi väčšinu času v kancelárii alebo uniká z rodiny za svojimi záľubami. Podmienkou profilu je prítomnosť a zúčastnenosť.

2. Hej, ocko, buď niekedy aj malý!

Kto je príliš veľkolepý a všemocný, ten nenecháva deťom priestor. Otec, ktorý všetko vie a robí správne, ktorý všetko riadi a kontroluje, ktorý vie najlepšie šoférovať, griluje najlepšie klobásky a má najviac peňazí – ten hovorí nepriamo svojmu dieťaťu: ty vieš, žiaľ, všetko horšie ako tvoj otec, ty si malý, nesamostatný...

V prípade prítomnosti takýchto „superotcov“ v rodine hľadajú deti často vlastné cesty profilácie – a potom môže biť do očí, keď sa deti orientujú na iné hodnoty ako tie rodičovské.

Dajte preto svojim deťom dostatok priestoru na to, aby mohli vyjadriť svoje myšlienky a vyskúšať svoje kvality. Skúste sa občas prekonať a povedzte aj „môže byť“, „tak toto teda neviem“ alebo „toto som teda ešte neskúšal“. Určite bude pre vás potešením, keď budete vidieť, ako vaše deti rastú a občas sú „chytrejšie“ ako vy sami.

3. Čo sa v druhej práci skutočne ráta

Otcovia majú vlastne dve práce – tú, ktorá rodinu živí, a potom tú doma. Pre prvú prácu vyštudovali určitú školu a absolvujú prípadne nejaké ďalšie semináre. Do druhej práce vlastne nastupujú až vtedy, keď sú unavení z tej prvej, navyše nejestvuje žiadne špeciálne vzdelanie a výpoveď z nej takisto nemožno dať. Aby ste boli v tomto druhom zamestnaní úspešní, nezáleží na tom, či investujete veľa času, ale či čas viete intenzívne využívať.

Kto totiž fyzicky sedí v detskej izbe, ale mysľou je napríklad v kancelárii, nedáva deťom vlastne nič. Dôležitá je v tomto prípade kvalita, nie kvantita. Užitočné je chvíľu si po prvej práci oddýchnuť, dať si napríklad polhodinovú pauzu a potom byť prítomný pre dieťa s čerstvými silami a všetkými zmyslami.

4. Ten kto vyhrá, nemusí byť vždy víťazom

Buďte mierny – nestanovte príliš veľa pravidiel a zákonov. Presne si premyslite, kde je dôležité, aby sa hranice dodržiavali – napríklad ak sa dieťa samo ohrozuje alebo si škodí, alebo jeho záujmy sa stávajú nepríjemnými pre členov rodiny či susedov a pod. A zvážte, kde vedú pravidlá k prebytočným škriepkam. Hranice musia pritom dodržiavať i rodičia: Kto sám fajčí, bude mať problémy s tým, aby zakázal fajčenie svojim deťom.

K jasným pravidlám a dohodám patrí aj to, že pri priestupkoch vyvodíte následky – nie ako trest, ale ako logický dôsledok. Kto vyvolá „vojnu v kúpeľni“, utrie potom v nej podlahu. Nenechajte prerásť konflikty k mocenským bojom, v ktorých existujú len víťazi a porazení. Ak sa napríklad presadzuje otec silou, nestúpne jeho autorita. Lebo porazené dieťa sa pri najbližšej príležitosti opäť pustí do boja. Rozumnejšie je v správnom čase takýto mocenský boj prerušiť, zachovať odstup a nájsť pritom priateľskú klímu, v ktorej možno spolu otvorene hovoriť.

5. Nebuďte detinskí!

Každý otec by chcel byť pre svojho syna najlepším priateľom. Určitý čas to aj môže fungovať, napríklad na pieskovisku či hojdačke. Potom ale príde čas, kedy si synátor bude hľadať svojich kamarátov sám. Či sa vám to bude páčiť alebo nie, budete musieť toto pomalé odpútavanie sa vášho syna akceptovať.

Vtedy nepomôže obliecť si také isté oblečenie, v akom chodia deti, používať mládežnícky žargón alebo sa tváriť, že máte ten istý hudobný vkus. Hip-hopové nohavice vyzerajú na dospelom mužovi komicky, breakdance môže viesť k zlomeninám – a vášmu synovi je maximálne trápne, keď vás bude vidieť takto sa predvádzať. Najlepšie je rozlúčiť sa aj s ilúziou, že vďaka svojmu dieťaťu zažijete druhú mladosť. Myslite na to, že vy ste otec, a nie brat alebo priateľ.

6. Postarajte sa o svoju „modernizáciu“

„Z pozerania televízora sa hlúpne“, tak znel titulok jedného odborného článku v novinách – a možno majú vedci, ktorí dospeli k takémuto záveru, aj pravdu. Deti však vyrastajú s televízormi, počítačmi, hracími konzolami – a otcovská hrozba, že tieto čertovské prístroje raz vyhodí z okna, vôbec nie je myslená vážne. A v prípade, že ich dieťaťu skutočne zakazujete, nebuďte prekvapení, keď zistíte, že junior sedí pred televízorom u susedov alebo sa hrá na hracej konzole v obchodnom dome.

Reč tu teraz nie je o škodlivosti tejto modernej techniky, ale o tom, že ako tvrdia psychológovia – dieťa má doma viacero pevných diskov, ale žiaden pevný kontakt k rodičom. Tu ide o to, aby ste sa i vy ako rodič naučili zodpovedne zaobchádzať s elektronickým hardvérom a softvérom a stali sa znalcom: Len ten, kto sa zaujíma o televízne seriály a PC hry, môže sa hodnoverne zhovárať o obsahoch videného. Len ten, kto sa vyzná vo virtuálnom svete detí, môže zasiahnuť, riadiť, ovplyvňovať.

Dobre mienené rady ako „Prečo si neprečítaš aj nejakú knihu?“ nič neprinášajú. Ak sa ale spolu s dieťaťom posadíte pred obrazovku, môžete spolu diskutovať o obsahu vysielaného a v určitom momente povedať: „Poď, ideme podniknúť niečo do skutočného sveta!“, čo je zaujímavejšie a napínavejšie ako všetky virtuálne dobrodružstvá.

7. Odlúčte sa od svojej ženy...

...aspoň raz začas počas víkendu. Pretože nič nie je lepšie pre vzťah medzi otcom a dieťaťom ako spoločne strávený čas bez mamy. Dcéra alebo syn prídu na to, že otec vie variť rovnako dobre ako mama a dokonca také veci, aké deti zbožňujú. Jeden víkend alebo dokonca celý týždeň sú ideálnymi príležitosťami, aby ste spolu s deťmi niečo krásne prežili a boli tu iba jeden pre druhého.

Po takomto oddychu od seba sa všetci ľúbia ešte viac – vy vašu ženu, aj preto, že sa teraz postará o tú kopu nevypranej bielizne. Vaša žena vás, lebo mala konečne voľný víkend pre seba. Deti mamu a otca. A už ste k najdôležitejšiemu výchovnému cieľu o krok bližšie – totiž aby mali deti dobrý vzťah k svojim rodičom a súrodencom.

8. Buďte veľkorysý skupáň!

Aj s takýmto protirečením by mali žiť otcovia. Na peniaze myslite vtedy, ak sa jedná o budúcnosť vašich detí: poplatky za štúdium, internát, knihy... – to náleží vám. Urobte si teda včas finančný plán, aby ste neskôr uľahčili deťom štart do života. Nie príliš malé, ale ani nie príliš vysoké vreckové kombinované s jasnými pravidlami, kto čo zaplatí, uľahčuje deťom vstup do sveta financií. A keď ide potom o lístky do kina, o novú knihu alebo CD, mali by otcovia svojim deťom dopriať. Veď život je potom hneď oveľa krajší.

9. Tvrdohlavosť je dobrá vlastnosť

Je samozrejmé, že deti nám pripomínajú nás samých. A pripomínajú nám všetky sny, ktoré sme mali – a ktoré sme nie vždy uskutočnili. Nenaliehajte, aby deti splnili plány, o ktorých ste vy len snívali. Nechajte ich ísť vlastnou cestou – a posilnite ich v tom, že majú schopnosti, aby zvládli všetko to, čo chcú.

10. Užívajte si, že ste otcom!

Tešte sa z toho, že ste rodičmi veselých a (väčšinou) spokojných detí.

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: