DEŇ MATIEK: Po čom mamy túžia?

Kristina Majerová | 10. May 2020
De%n matiek po čom mamy túžia

Sme úžasné všetky a naše priania sa vyplnia. Ak nie dnes, tak zajtra...

Mamám sme položili tieto dve otázky:

1. Ako prežívate toto karanténne obdobie s deťmi
2. Čo by ste si priali sama sebe na tohtoročný Deň matiek?

Deň, kedy by boli varenie a deti zakázané témy

Pavla (2 deti)

Keďže som na materskej, karanténou sa mi život veľmi nezmenil. Vlastne si myslím, že je dobre, že si všetci môžu vyskúšať, ako sa cíti matka na materskej. Nemôže si chodiť, kam chce, kedy chce, robiť, čo chce.
Čo by som si tak priala? Čo by ma potešilo? Nahodiť sa! Ale tak naozajstne – namaľovať sa, obliecť si malé čierne šaty, opätky a ísť na večeru alebo drink s kamoškami. Nikto by sa po mne neliepal a zakázané témy by boli deti a varenie.

Stačí mi pekné počasie

Gabika (2 deti)

Pre mňa je tento koronačas naplnením mojich snov. Ja, moje dve deti Viktor (12), Teri (9) a náš pes Beky (1) konečne spolu na potulkách po blízkom okolí. Za normálnych okolností by boli mojimi prechádzkovými návrhmi otrávení a donekonečna mi vysvetľovali, aká je to neskutočná nuda ísť len tak chodiť. Dnes sa tešia, že vôbec môžu vyjsť z bytu a obyčajná opekačka (dopadla dobre, hoci sme zabudli nožík a špekáčky sme krájali ostrým drievkom) sa zmení na úžasný zážitok.

Na Deň matiek si želám krásne počasie. 

Túžim po hodine v zamknutej kúpeľni

Renáta (3 deti, 4. na ceste)

Ku Dňu matiek by ma veľmi ako matku a ženu veľmi potešilo to, čo asi aj veľa žien -kaderník. Bol by to asi najkrajší darček v tomto obmedzenom režime. Keďže mám krátky účes, je to hrozné. Kozmetičku a pedikérku si viem nahradiť, ale žiaľ ostrihať sa neviem.

Ako matku viacdetnej rodiny by ma potešila aj hodina v zamknutej kúpeľni bez pokrikov za dverami a k tomu poriadne capuccino a celé balenie belgických praliniek iba pre mňa. Kvetinky a kytičky mi najstaršia dcérka donesie denne. Všetkým mamám prajem veľa trpezlivosti, keďže aktuálne suplujeme možno všetky profesie naraz.

Vďaka bohu, „dobrovoľnú karanténu“ trávim na opačnom konci krajiny s vedomím, že domov sa vrátime až po skončení opatrení. Napriek tomu, že deti sú stále vonku a doma zaspávajú všetci spolu a bez nás, teraz ich musí uspať moja prítomnosť.

Keď zaspia, pri mini záložkovej lampičke si čítam v noci knihu. Uvedomujem si, že máme viac času na seba, na deti, na rozhovor....zrazu mám pocit, že som menej unavená a menej v strese.

Moje želanie na deň matiek? Váľať sa v posteli do obeda a objatia

Veronika (3 deti)

V karanténe sme teda ešte o niečo dlhšie než ostatné deti z Bratislavského kraja. Deti boli totižto postupne choré už od jarných prázdnin. Možno postupne prejdeme až do letných... Aspoň nemusíme skoro vstávať a ponáhľať sa do škôlky- povedala by som si, keby deti nezačali vstávať spolu so slnkom o 5.30hod. Po posune času síce svitá na lepšie časy, teda, kým nezačne svitať zase skôr.
Snažíme sa vyskladať si zaujímavý deň- spolu varíme, pečieme, tvoríme z papiera, skladáme lego, sadíme semienka, vymýšľame pohybové súťaže, pomôžeme si pozeraním rozprávok ale aj online divadelných predstavení... Výhodou je. že môžeme tráviť čas na našej záhradke.
A tak sa nám aj celkom dobre darí, kým nepríde krízový-ponorkový deň, kým som ešte schopná prehliadať večný neporiadok, kým nečítam na Facebooku, že mám svet zachraňovať spred telky, kým najmladšia dcéra nepokazí stavbu z lega starším synom (lebo to je skutočná katastrofa!). A kým si nespomenieme, ako veľmi nám chýba rodina a priatelia.

A Deň matiek? Vedela by som si predstaviť mnoho pekných vecí ako váľať sa v posteli do obeda, prečítať si v tichosti knihu či prísť k navarenému jedlu (a nemyslím pizzu z mrazáku).... Ale úplne mi postačí úprimné detské objatie mojich detí, lebo to sa aj tak nedá ničím iným nahradiť.

Deň matiek po čom mamy túžia

Moje želanie na deň matiek? Masáž, kaderník,kozmetika a oddych.

Miška (2 deti)

Karanténa je pre mňa ako sínusoida... raz lepšie, raz horšie. Venujem sa obom deťom naraz. Dcérka začína chodiť, prevracia na seba pohár s džúsom. Medzitým so synom horlivo vypĺňam pracovné listy. Výsledkom je obliata hlava...Hádajte koho. Syn zatiaľ neprotestuje, keď ho zapájam do domácich prác. Nech mu to len vydrží! Ja fungujem na káve, sladkostiach a pohár vínka večer pre zdravie:).

Ku Dňu matiek by som si dopriala masáž, kaderníka a kozmetiku. Oddych...Sama bez detí a k tomu sauna, wellness. Ale myslím, že sa uskromním aj s objatím a pusou od mojich detí a obrázkom nakresleným z lásky 

Poteším sa pyramíde toaletného papiera 

Renka (3 deti – 5r, 2,5r a 1r)

Keď sa blížilo zatvorenie škôl a všetkých herničiek, hovorila som si, ako to prežijem s tromi deťmi doma, keďže manžel stále pracuje. Od rodiny sme ďaleko, Žijeme v UK. Tak som si proaktívne kúpila inšpiratívne knihy s aktivitami pre deti, všetky potrebné materiály a urobila si plán na domácu školu a tvorenie.

Môžem povedať, že sa takmer držíme plánu, ale je to o dosť lepšie než som si predstavovala. Viac spoznávam zručnosti a znalosti mojej školou povinnej dcérky a dosť nás to zbližuje. Aj mladšie dcérky sa tešia so spoločných hier doma. Zistila som, že im veľa netreba k radosti, z čoho som happy.

Ku Dňu Matiek by ma najviac potešila pyramída toaletného papiera, keďže tu v UK je vypredaný už vyše 3 týždňov :-)  (pozn. redakcie: písané 01.04.2020)

Deň matiek? Asi nič výnimočné....len prosté posedenie pri káve s mojou maminkou u rodičov v záhrade.

Eva (3 deti)

Naše dni sú si veľmi podobné. Odlišnosť spočíva, či pečieme chlebík, rožky, vianočku alebo croissanty :) Deti samozrejme asistujú. Druhým odlíšením býva počasie. Slnečné dni sú super! Po raňajkách odprevadíme ocka do hosťovskej izby, kde má teraz kanceláriu a ideme do izby orientovanej na východ.

Otvárame okno, deti si sadnú na postieľku, kam svieti slnko a necháme slnečné lúče vytvárať aspoň malé množstvo vitamínu D v koži. Pri peknom slnečnom dni je aj popoludnie príjemné. Otvárame balkón a hor sa na vzduch! Posedenie na lavičke alebo kolobežkovanie na super-krátkej trati poteší. Chladnejšie dni sú jednotvárnejšie, ale deti si vedia vymyslieť rozličné hry a zabaviť sa aj samy. Len je to často na úkor poriadku v byte :)

A čo by som si priala na tohtoročný Deň matiek? Asi nič výnimočné....len prosté posedenie pri káve s mojou maminkou u rodičov v záhrade...

Na Deň matiek by som si priala aspoň hodinu ticha a aby chleba vydržal aspoň deň!

Petra (3 deti)
 

Na jednej strane je super, že sme teraz všetci spolu. Pri chlapcoch je to však doma dosť náročné, museli sa naučiť zžiť sa so všetkým. Pečieme veľa, a najmä chlieb...Je jedno, koľko to zaberie času, v polovici dňa je zjedený. Dovtedy sme vždy počuli: „Zase chleba?“ Teraz je chleba na dračku...

Na Deň matiek by som si priala aspoň hodinu ticha a aby chleba vydržal aspoň deň!
Nech sa všetky vaše túžby naplnia, mamy. Krásny DEŇ MATIEK želáme.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: