Dajte STOP opuchnutým nohám!
Po dlhšej ceste autom, lietadlom, alebo po dlhom státí nohy dostávajú neviditeľné, no poriadne ťažké závažia. Ak sa k tomu pridá aj opuch, donedávna pohodlná topánka sa do nohy doslova zareže tak, že sa každý krok premení na utrpenie
Opuch – varovanie či zdravotný problém?
Pokiaľ príde k narušeniu systému napr. obezitou, tehotenstvom, genetickou predispozíciou alebo nezdravým životným štýlom (dlhé sedenie/státie, nedostatok vlákniny v potrave, vitamínu C, nosenie tesného oblečenia a nevhodnej obuvi, málo telesného pohybu či fajčenie...), a príde k strate pružnosti žilových ciev či nedovieraniu žilových chlopní, môže sa objaviť hromadenie krvi v dolných končatinách a vzniknúť problém s cirkuláciou krvi.
Ťažkosti začnú, keď sa krv pôsobením tlaku a spätného toku v nohách hromadí a dôjde k zápalovým procesom, alebo chorobným zmenám v podobe kŕčových žíl, opuchu, poškodení kože, či dokonca až vredov predkolenia.
Kŕčové žily (varixy)
sú abnormálne rozšírené, vakovité a kľukaté žily (cievy vedúce krv smerom k srdcu), hrubé viac ako 3 mm, nachádzajúce sa na viditeľných (dolné končatiny) ale aj na neviditeľných miestach (pažerák, u žien v panve okolo maternice).
Zápal žíl
sa najčastejšie prejavuje na dolných končatinách. V prípade spomalenia toku krvi v žilách dochádza k upchaniu žilového priesvitu, čo je spúšťacím mechanizmom zápalu žíl. Zápal sa delí na zápal povrchových žíl (tromboflebitída) a zápal hlbokých žíl (flebotrombóza).
Prečítajte si: Chcete mať krásne nohy? Vyložte si ich!
Opuch (lymfedém)
spôsobený nahromadením tekutiny pod kožu vzniká vtedy, keď lymfatický systém nie je schopný v dostatočnej miere odvádzať stále sa tvoriaci tkanivový mok.
Zjavuje sa kdekoľvek, no najčastejšie postihuje dolné a horné končatiny. Opuch dolných končatín môže vyvolať dlhé státie, dlhé sedenie (napr. pri cestovaní na dlhé vzdialenosti), menštruácia, tehotenstvo, užívanie antikoncepcie, steroidov, antidepresív, i niektorých liekov na zníženie krvného tlaku, dna – ochorenie, pre ktoré je typické hromadenie kryštálikov kyseliny močovej v kĺboch (prejaví sa opuchom členkov), obezita alebo nadváha.
Často sa objaví aj počas horúcich letných mesiacov, pretože vplyvom tepla sa cievy a žily rozširujú a cez ich oslabené steny sa prienik tekutiny zvyšuje.
Vzhľadom na to, že opuchy dolných končatín môžu byť príznakom život ohrozujúceho stavu, vhodné je lekára oboznámiť so všetkými príznakmi sprevádzajúcimi opuch.
Ak spozorujete opuchy dolných končatín spojené s bolesťou na hrudníku, závratmi, zmätenosťou, dýchavičnosťou či inými ťažkosťami s dýchaním, okamžite privolajte lekársku pomoc (tiesňové volanie 112).
Žilové vredy predkolenia
sú až v 73 % najťažšou komplikáciou chronickej žilovej choroby. Spôsobuje ich dlhodobý žilový pretlak, ktorý vedie až k popraskaniu kože a odumretiu tkaniva. Za počiatočnú príčinu sa považuje opuch, ktorý vznikne dlhodobým tlakom a ten potom bráni dostatočnému vyživovaniu pokožky tela.
V podkoží sa hromadí farbivo z odumretých červených krviniek a to následne vedie k fialkastým pigmentovým škvrnám. Postupne dochádza k vzniku vredu a infekcii. Najčastejšie postihuje oblasť členku a je sprevádzaný pálčivou a neutíchajúcou bolesťou. Vred predkolenia predstavuje chronické ochorenie s častými recidívami, spravidla s dlhou dobou hojenia.
Hemoroidy
sú častou chorobou žilového pôvodu, známe aj pod pojmom „zlatá žila“, a aspoň raz v živote ich prekonala polovica pacientov s ochorením žíl. Ide o postupujúci chorobný stav, ktorý znepríjemňuje každodenný život pacientov.
Opuchnuté nohy sa nevyhýbajú ani tehuľkám
Rastom dieťatka sa však vyvíja aj tlak na dolnú dutú žilu, ktorá prijíma krv z dolných končatín a tlakom rastúceho bábätka sa spomaľuje krvný obeh v oblasti malej panvy a tým aj prienik tekutiny mimo cievnu stenu.
Táto tekutina sa za normálnych okolností vstrebáva, no u tehuliek, ktoré zadržiavajú viac vody, môže vyvolať opuch. U tehotných žien však opuch dolných končatín môže byť varovným príznakom tzv. preeklampsie, najmä ak je opuch sprevádzaný rýchlym priberaním, vysokým krvným tlakom a bielkovinou v moči.
Prečítajte si: Hypertenzné choroby v tehotenstve - preeklamsia a eklamsia
Ak pretrváva dlhšie ako jeden deň a počas noci sa nezlepší, pre istotu kontaktujte svojho gynekológa.
Máte príznaky chronického žilového ochorenia?
- pocit ťažkých nôh,
- únava dolných končatín,
- pocity horúčavy alebo naopak pocit chladu,
- svrbenie kože,
- kŕče v lýtkach, výrazné najmä počas noci,
- tupá bolesť dolných končatín objavujúca sa po dlhom státí alebo sedení,
- opuchy,
- zmena pigmentácie kože nôh od hnedých fľakov cez ekzém až po belavé fľaky so stenčením kože