Ako si vychutnať letnú dovolenku aj s celkom malými deťmi

Ako si vychutnať letnú dovolenku aj s celkom malými deťmi
10.8.2017 v kategórii Mama, autor Veronika Nováková, redakcia MAMA a ja, foto: istockphoto.com

Ak vás tohtoročná letná dovolenka ešte len čaká, máme pre vás niekoľko dobre mienených rád, ako si ju užiť a vychutnať aj s malými deťmi.

Ako zvládnuť cestovanie s deťmi autom? Čítajte...

Cestovanie s deťmi dokonca vyvoláva v mnohých mamách strach. Bude sa detičkám páčiť? Bude im chutiť? Budú poslúchať? Budú vedieť spinkať v cudzom prostredí?

Ak sa zbytočne prestanete týrať otázkami tohto typu a vyšlete do mozgu signál, že je čas vyraziť a načerpať nové inšpirácie a zážitky, tak máte vyhraté.

Vaše deti budú spokojné za každý spoločný okamih a nové miesto otvoria obzory aj im. Čím skôr svoje deti začleníte do rodinného cestovateľského tímu, tým bližšie ste k rodinnej pohode a dovolenku a výlety si začnete užívať aj vy. 

Prečítajte si: Cestujeme s deťmi: Zn. VLAKOM

Ideálny spôsob prepravy s dieťaťom: lietadlo

Ak sa chystáte napríklad k moru, je veľmi pravdepodobné, že budete zvažovať, ako sa tam vybrať. Cestu autom dlhšiu ako 6 - 7 hodín by som za predpokladu, že vaše dieťa ešte nemá aspoň dva roky, nie je večný spáč a nevie sa dlhodobo samo zabaviť v autosedačke, úplne vylúčila.

Niektoré rýchlovlaky sú zabezpečené detským vagónom či súkromným kupé, čo môže potešiť dobrodruhov. Ale zostaňme radšej pri lietadle, ktoré je najrýchlejším aj najbezpečnejším spôsobom dopravy.

Letieť môžu už dvojtýždňové bábätká, ale počkala by som aspoň dva mesiace. Ako to je s kočíkom? Hlboké vaničky, ktoré sa nedajú poskladať, budete musieť odovzdať spolu s batožinou.

Kočík, ktorý pozostáva z jednej časti a dá sa zložiť si môžete vziať so sebou až k lietadlu. Tam ho poskladáte a asistenti lietadla ho naložia do batožinového priestoru.

Pri prílete vás buď bude čakať pri lietadle, alebo si ho vyzdvihnete na batožinovom páse spolu s kuframi. Veľmi výhodným pomocníkom na letisku a v lietadle je šatka na nosenie dieťaťa.

A ako to je s tekutinami a jedlom pre deti? Môžu sa prevážať, ale pripravte sa na to, že ich určite poriadne skontrolujú. Radšej vopred priznajte všetky jogurty, mlieko aj čajíky.

Dve hodiny na letisku sa môžu zdať nekonečné, ale mnohé letiská sú vybavené detskými kútikmi. Ak má vaša ratolesť do dvoch rokov, nemá nárok na vlastné sedadlo.

Dostanete špeciálny bezpečnostný pás, ktorý prepojíte so svojím a dieťatko budete mať na nohách. Platí to počas vzlietania a pristávania.

Medzitým sa môžete prejsť v chodbe lietadla aj vymeniť plienku na záchode. Počas týchto dvoch fáz letu sa odporúča dať deťom cumlík, čaj alebo mliečko. Sanie a prežúvanie zabráni zaľahnutiu v ušiach, ktoré by mohlo spôsobiť nepríjemné bolesti hlavičky. 

Veľkú výhodu majú dojčiace mamičky, ktoré majú mlieko vždy poruke. Dieťaťko sa saním upokojí, nezasiahne to malé citlivé ušká a veľmi pravdepodobne ho cesta lietadlom uspí.  Malý trik pre väčšie deti spočíva vo veľmi praktických žuvacích gumených medvedíkoch.  

Mamin manuál na cesty

Ideálne ubytovacie zariadenie: Baby friendly

Baby friendly alebo, lepše povedané,  rodiny s malými deťmi sú vítané. V posledných rokoch sa mnohé ubytovacie zariadenia snažia o to, aby bolo dobre aj tým najmenším. Lebo keď je dobre im, spokojní sú aj rodičia.

Keďže žijem v malom prímorskom mestečku, kde sa žije prevažne z cestovného ruchu počas letnej sezóny, s touto témou sa stretávam veľmi často. Určite sa uistite, či vami vybraný hotel disponuje takýmto prívlastkom.

Čo to zahŕňa? Minimálne detskú postieľku a vysokú jedálenskú stoličku v apartmáne. V lepšom prípade aj detský bazén, kútik a ihrisko. Znamená to tiež, že vám vyjdú v ústrety, ak budete mať špeciálne požiadavky.

Ak sa v zariadení budete aj stravovať, pre deti bude špeciálne detské menu a počas čakania na jedlo deti dostanú farbičky a omaľovánku. V Toskánsku, kde žijem, sa veľmi rozšírila agroturistika. Agroturistika je v podstate ubytovacie zariadenie, ktoré  často disponuje apartmánmi s vlastnou kuchyňou.

Výhodou je cena, platíte totiž za celý apartmán, a nie na osobu, a svojim deťom môžete vlastnoručne pripravovať kašičky ako doma. A keďže agroturistika nedostáva tento názov pre nič za nič,  na jej založenie je potrebná poľnohospodárska činnosť.

Môžete mať k dispozícii napríklad čerstvú zeleninu v biologickej kvalite, olivový olej či vajcia priamo od sliepok. Mnohé takéto zariadenia majú zvieratá, a tak sa vaše deti môžu na vlastné oči presvedčiť, ako sa dojí krava a vyrába ovčí syr.

Zažila som deti z Milána, ktoré sliepky videli naživo po prvýkrát v živote a dovtedy ich mali za tie ružové, mrazené, v chladiacich boxoch supermarketu.

Prečítajte si: Čo zbaliť na cesty s dieťatkom? Rady pre mamičky!

Ako prežiť v pohode s dieťaťom deň pri mori

Malé ponaučenie, v ktorom majú Taliani pravdu a malo by platiť pre malých, veľkých a dvakrát pre tých najmenších, je, naozaj v čase najvyššej horúčavy – od 12. do 15. hodiny vyhnúť sa priamemu slnečnému žiareniu.

Ak sa vám nechce ísť do hotela, určite majte aspoň slnečník a krémy s vysokým ochranným faktorom. Moja osobná skúsenosť s desaťmesačným loziacim dieťaťom pri mori je trochu hektická.

Ak vezmem do úvahy fakt, že prídeme na pláž po poobedňajšom spánku, tak máme zhruba dve-tri hodiny na zábavu a čľapkanie sa. Odporúčam vziať so sebou aj malý nafukovací bazénik, vedierka a formičky do piesku, olovrant  a veľa tekutín.

Čľapkanie sa vo vode, slnko a teplo môžu spôsobiť, že sa vaše batoľa rýchlejšie unaví, tak aby ste z pláže nemuseli utekať ako ja. A nezabúdajte na pravidlo – natierať, natierať, natierať.

Opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom má hlavne pre deti cenu zlata. A nebojte sa, napriek krému absorbuje veľké množstvo vitamínu D!

5 tipov ako zabaviť dieťa počas dlhej cesty autom

7 dobrých rád, ako si užiť rodinnú dovolenku

  • Vyberajte, podľa možností, destinácie, ubytovanie aj reštaurácie, ktoré sa vyhlasujú za baby friendly, čím zaručujú, že v nich nájdete príslušné detské zariadenie.

  • Akceptujte jedálny a spánkový režim dieťaťa aj v novom prostredí. Najedené a vyspinkané dieťa = šťastné dieťa, čo sa automaticky rovná aj spokojná mamička.
  • Na rodinnej dovolenke/výlete nechajte obskakovať okolo ratolestí otecka. Deti budú nadšené, lebo s otcom býva často väčšia sranda a je od raňajok až po kúpanie sa a ukladane na spánok. Mama je zrazu akási pokojnejšia, oddýchnutejšia a šťastnejšia. Nové prostredie plus rozdelenie bežných povinností na polovicu sa odrazí už za jeden deň, čo skutočne praje idylickej dovolenke a vy si oddýchnete od bežných každodenných činností. 

  • Ešte pred vycestovaním si pozisťujte, aké aktivity sa s dieťaťom dajú v okolí vykonávať.

  • Ak cestujete s batoľaťom, podľa možností vynechajte návštevu múzeí, ktoré sú pre malé deti nezaujímavé, a tiež únavné chodenie po obchodoch.

  • Majte vždy poruke nejaké dobroty – ovocie, piškóty alebo čajík. Budú sa hodiť napríklad počas cesty autobusom alebo v rade na lístky.

  • Hlavným pravidlom je, aby bola v pohode hlavne mamička. Deti vycítia všetky naše obavy a strachy a nechtiac nám ich potom aj naplnia. Nestresujte sa ani pred cestou lietadlom. Pre deti to bude nová skúsenosť. Pozerajte sa na svet detskými očami  a opisujte všetko, čo sa deje, svojmu dieťaťu. A v prípade, že vám dôjde fantázia, majte pripravený batoh s hračkami.

Aby sa dovolenka s priateľmi a ich deťmi nestala nočnou morou