Ako budem dojčiť po cisárskom reze?

Redakcia | 12. Feb 2017
Ako budem dojčiť po cisárskom reze?

S dojčením po cisárskom reze sa spája niekoľko mýtov – „po ňom sa dojčiť nedá“, „mlieko nabehne oveľa neskôr“. Nie je to pravda.

Najväčším problémom a prekážkou pri dojčení je odlúčenie dieťaťa od matky, ktoré po sekcii nasleduje a dieťa nie je dojčené „podľa svojich potrieb“. Stav odlúčenia matky od bábätka trvá rôzne dlhý čas.

Cisársky rez nie je dôvod, pre ktorý by ste nemali dojčiť

Cisársky rez umožňuje porodiť zdravé dieťa v situáciách, keď by spontánny vaginálny pôrod mohol predstavovať pre matku i dieťa neúnosné riziko. No je to brušná operácia a ako taká nesie so sebou aj isté riziká – prináša najmä väčšie telesné vyčerpanie, bolesť spôsobenú operačnou ranou, dlhšiu rekonvalescenciu mamičky.

Po cisárskom reze je dôležité žiadať o to, aby vám dieťatko nosili na dojčenie vtedy, keď sa samo ohlási. Zvyčajne je dieťa mimo matky (tá je na špeciálnej izbe pre ženy po cisárskom reze a dieťa je na novorodeneckom oddelení) 48 – 72 hodín a až potom ho mamička dostane na izbu na rooming (v závislosti od jej zdravotného stavu a schopnosti postarať sa o dieťa).

Tiež by som odporúčala žiadať o pomoc pri prikladaní bábätka, najmä pri prvých dojčeniach. Je vhodné zvoliť špeciálnu polohu na dojčenie.

Prečítajte si: Niekoľko faktov o nočnom dojčení

Špeciálne polohy pri dojčení po cisárskom reze

Dojčenie po „cisárskom“ si vyžaduje také polohy na dojčenie, ktoré nezaťažujú operačnú ranu matky. 

 Poloha v ľahu na boku

  Dojčenie v polosede s podloženými nohami:

 Bočné futbalové držanie: 

Kedy si môžem byť istá, že má dieťa dostatok mlieka?

Toto je otázka, ktorú rieši snáď každá mama.  Veľa žien má problém veriť znakom dostatočného príjmu mlieka, pokiaľ nemajú nejaké „objektívne“ číslo – teda nevidia ručičku na dojčenskej váhe, ktorá sa dostatočne vychýlila v plusovom smere, alebo priamo nevidia na fľaši, koľko mililitrov dieťa vypilo.

No žiaľ – na prsníku tú rysku nemáme. Takže – skúste veriť tomu, že signály, ktoré vám dieťa poskytuje, sú dostatočné na to, aby ste mali istotu, že dieťa je v poriadku – alebo aby ste naopak urobili opatrenia, pokiaľ to v poriadku nie je. 

Prečítajte si: Cisársky rez – kedy a prečo?

Každé dieťa po narodení chudne. Nie preto, že by matka mala málo mlieka, alebo že by toto mlieko bolo nejakým spôsobom nekvalitné. Mení sa obsah vody v jeho tele, dieťa sa zbavuje smolky (prvej výplne črievok). Hmotnostný úbytok v prvých dňoch je teda normálny a býva do 10 – 13 % z pôrodnej hmotnosti.

Plne dojčený novorodenec sa zvyčajne dostane na pôrodnú hmotnosť do štrnástich dní až troch týždňov. 

Veľmi dôležitým znakom dostatočného prívodu materského mlieka v prvých dňoch je to, keď dieťa prestáva kakať smolku (mekónium) a stolica sa mení na „praženicovitú“ (stolica dojčených detí má vzhľad a zafarbenie podobné praženici). Pokiaľ dieťa ešte na 4.-5. deň kaká smolku, zrejme nemá dostatok mlieka. 

Prečítajte si: Problémy s dojčením: prečo si kazíme dojčenie zbytočnými obavami?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: