6 možností, ako dostať boľavé a opuchnuté nohy do pohody

Redakcia | 10. apríl 2017
6 možností, ako dostať boľavé a opuchnuté nohy do pohody

Trápia vás boľavé a opuchnuté nohy? Nepodceňujte tento diskomfort. Máme pre vás rady ako boľavým nohám pomôcť.

Nevyhýbajte sa pohybu. Dlhé sedenie či státie nohám neprospieva

Dlhé sedenie alebo státie je kameňom úrazu. Preto ak veľa stojíte, robte si častejšie prestávky na sedenie. A naopak, ak veľa sedíte, môžete si nastaviť budík, ktorý vás každú hodinu zo stoličky doslova zdvihne a počas piatich minút sa prechádzajte.

Ak nemôžete urobiť niekoľko krokov, pod pracovným stolom vystrite dolné končatiny a krúťte nohami v členkoch. Rozprúdite krv a tak pomôžete žilám v ich práci.  

Vyložte si nohy a žilový systém odbremeňte

Podmienkou je, aby ste si nohy vyložili tak, aby boli kolená vyššie ako panva. Vaše nohy vám budú vďačné, ak si ich vyložíte kedykoľvek sa naskytne vhodná príležitosť. Aj pri spaní sa snažte nohy čo najviac polohovať.

Výhodou je polohovateľný rošt postele, ktorý pod nohami nadvihnete do požadovanej výšky, pomôcť si môžete aj menším vankúšom, na ktorý si nohy pred spaním vyložíte.

Zatočte s nadváhou či obezitou

Pravidelné cvičenie sa onedlho odrazí nielen na vašej postave a pravidelnom prísune endorfínov (hormónov vyvolávajúcich pocit radosti), no aj na zlepšenom stave vašich nôh. Z cvičenia najviac pomáha pravidelná a najmä primerane dlhá chôdza alebo plávanie. 

Noste pohodlné topánky, ktoré nestláčajú prsty a neobmedzujú tak cirkuláciu krvi v dolných končatinách

Sexi lodičky na vysokom opätku nerobia dobre ani nohám, ani chrbtici. Ideálne sú topánky na cca 3 – 5 cm plnom opätku, ktoré si zásadne kupujte iba v poobedňajších hodinách, kedy býva noha najviac namáhaná. 

Doprajte nohám kompresiu

Nemusí to byť hneď v podobe elastického ovínadla, vyskúšať môžete pohodlnejšie zdravotné pančuchy či podkolienky. Obväzy sa používajú najmä v najťažších prípadoch, kedy je už noha zdeformovaná a pančucha nesedí správne.

Pančuchy alebo podkolienky si pripravte večer k posteli a ráno si ich oblečte ešte predtým, ako z nej vstanete. Kompresívne pančuchy sa ako prevencia odporúčaju aj tehuľkám. Veľmi vhodné sú najmä v treťom trimestri. 

Prečítajte si: Chcete mať krásne a zdravé nohy po celý rok? Starajte sa o ne!

Sprchujte nohy studenou vodou

Recept veľmi jednoduchý, dostupný a nohám prináša okamžitú úľavu. Sprchovať nohy môžete kedykoľvek počas dňa, ak si zavediete rituál – vždy večer pred spaním, zredukujete kŕče v noci.  

Prečítajte si: Chcete mať krásne nohy? Vyložte si ich!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: