Chcete mať krásne a zdravé nohy po celý rok? Starajte sa o ne!
Ak chcete mať pekné a najmä zdravé nohy, musíte sa o ne starať. Pozrieme sa na to, , aké možnosti lekárskej liečby existujú, keď nás varixy trápia.
Terapeutický plán – základom liečby je stiahnuť nohu!
Ponuka liečebných prostriedkov určených na rôzne štádiá chronickej žilovej insuficiencie (nedostatočnosti) je pestrá. Na zmiernenie subjektívnych ťažkostí pacienta, ale aj na ovplyvnenie už vzniknutého opuchu sa používajú mnohé látky prírodného charakteru, i syntetické. Nie všetky majú v sebe potenciál skutočne zapôsobiť a pacientovi prinesú požadovanú úľavu.
Čítajte tiež: Ako sa správne starať o nohy? Toto musíte vyskúšať!
Vyhľadajte odborníka
Internistu – angiológa alebo cievneho chirurga, a svoj zdravotný stav s ním konzultujte a začnite sa o nohy starať, kým nie je neskoro. Odborný lekár zvyčajne disponuje ultrazvukom, na ktorom prezrie žily a dokáže odhadnúť progresiu. Pri posudzovaní stavu dokáže odhaliť zmenu na žile, ktorá sa doteraz nemusela prejaviť. Pravdepodobne vám v prvom kroku odporučí bandáž dolných končatín. Nemusí to byť len v podobe elastického ovínadla, ale môžete vyskúšať aj pohodlnejšie nosenie zdravotných pančúch či podkolienok. Obväzy sa používajú najmä v najťažších prípadoch, keď je noha už zdeformovaná a pančucha nesedí správne.
Neprehliadnite: Chcete mať krásne nohy? Vyložte si ich!
Doplnky konzervatívnej liečby
V liečbe sa využívajú tzv. venofarmaká – teda lieky, ktoré zvnútra pomáhajú spevniť stenu cievy a zároveň pomáhajú lepšiemu prúdeniu krvi správnym smerom v kritických miestach. MUDr. Vacula: „Venofarmaká predpisujeme najmä vtedy, ak prinášajú pacientovi výraznú úľavu. Preto ich podávanie treba vyskúšať a s pacientom sa porozprávať, aký efekt ich užívanie prináša. Stretávam sa i s tým, že ich pacient užíva aj niekoľko rokov, a pritom žiadnu úľavu nepociťuje. Užíva ich preto, že mu ich lekár predpisuje. To je chyba! Pacient by mal pociťovať úľavu. Pri ťažkej poruche žilovej nedostatočnosti je naivné sa domnievať, že sa dá zdravotný stav významne priaznivo ovplyvniť len liekmi.“
Čítajte tiež: Kŕčové žily - na nohách, ale i na maternici
Lokálna liečba
Spočíva v aplikácii gélov či mastí, najmä na báze chladiaceho účinku, alebo na báze heparínu. Nohy s kŕčovými žilami v treťom štádiu (už s prítomným opuchom) privítajú podporu voľnopredajných gélov, ktoré obsahujú látky zmenšujúce opuchy. Niektoré dokonca dokážu znížiť zrážanlivosť krvi v postihnutom mieste a využívajú sa aj ako podporné prostriedky pri zapálenej kŕčovej žile, ktorá je na pohmat tvrdá a na dotyk veľmi bolestivá. Nad žilou (v ktorej je zrazenina) sa nachádza červený, niekedy až do hneda sfarbený pás kože. Opuch končatiny je lokálny, teda nepostihuje celú končatinu. Zapálená žila prináša so sebou riziko a jej liečba vždy prináleží odborníkovi! Až 90 % ľudí do odbornej ambulancie privedie až povrchový zápal žily.
Chirurgická liečba
Sklerotizácia, laser či operácia? „Všetky postupy riešia najvypuklejší problém, úplne vyliečiť varixy moderná medicína ešte nedokáže. Pacient si musí aj po chirurgickom zákroku pomáhať napr. kompresívnou liečbou a zdravým životným štýlom, pretože o nejaký čas sa môže opäť vrátiť s rovnakým problémom na inom mieste,“ uvádza MUDr. Vacula.
Sklerotizácia
- ambulantný zákrok, indikovaný vtedy, keď má pacient šancu na trvalejší úspech týmto spôsobom liečby, čo vždy musí zhodnotiť lekár;
- pomocou ihly sa do žily aplikuje látka, ktorá žilu zvnútra akoby naleptá a pripraví na zlepenie pomocou kompresie – stlačenia;
- minimálne bolestivý zákrok;
- po zákroku počítajte s tým, že pančuchy budete nosiť aspoň 6 týždňov, pričom prvých 10 – 14 dní dostanete odporučenie nosiť ich aj počas noci. Dolu ich dávate len počas hygieny;
- žila po zákroku nezmizne, ale premení sa na väzivový pruh, v ktorom neprúdi krv;
- zákroku sa netreba báť, pretože sa odstraňuje nefunkčná žila.
Laserová liečba
- robí sa ambulantne, zákrok trvá len niekoľko minút a pacient odchádza „po svojich“ hneď domov;
- pomocou pôsobenia tepla a laserového lúča sa žila zlepí;
- bolesť pri zákroku sa podobá uštipnutiu komára;
- nezanecháva na pokožke jazvy;
- po zákroku je pokožka červená, ale rýchlo sa vráti do normálu;
- laserom ošetrená pokožka sa nesmie vystavovať slnečnému žiareniu;
- končatiny netreba bandážovať;
- v niektorých krajinách sa od tejto metódy z viacerých dôvodov upúšťa.
Chirurgická metóda
- výkon, ktorý je nenáročný pre pacienta, ale náročný na erudíciu chirurga;
- zákrok sa vykonáva v celkovej anestéze;
- zanecháva niekoľko jaziev;
- postihnutá žila sa podviaže a pomocou špeciálneho inštrumentária vytiahne von;
- dlhšia doba rekonvalescencie oproti iným metódam, avšak dnes sa robí aj v podobe jednodňovej chirurgie, prípadne krátkej, 2 – 3-dňovej hospitalizácie;
- klasická metóda odstraňovania varixov v prípade dôkladného prevedenia zákroku má stále dlhodobo najlepšie výsledky, pacienti zostávajú často desiatky rokov bez akýchkoľvek varixov a ďalších problémov.