15 tipov na špeciálne Vianoce... už bez partnera

Redakcia | 20. Dec 2018
15 tipov na špeciálne Vianoce... už bez partnera

Čakajú vás po prvý raz INÉ sviatky, než aké ste zažívali doteraz? Vianoce bez partnera – otca či matky vašich detí? Ako ich zvládnuť bez sĺz, traumy a smútku?

Špeciálne a výnimočné Vianoce môžete mať aj bez partnera

Prinášame vám 15 tipov, ako prežiť a ozvláštniť si Vianoce aj bez parnera. Nezabudnite, ste tu VY a VAŠE DIEŤA – a teda máte všetko. Stačí sa zamyslieť, nadýchnuť  a poňať ich inak, ale stále pokojne a pokorne

Ako prežiť Vianoce s deťmi bez jedného rodiča:

 • Vaše dieťa potrebuje vašu statočnosť. Nerobte žiadne kompromisy kvôli tomu, aby „bol pokoj v rodine“. Váš vzťah skončil a vy žijete oddelene. To je realita – aj keď je pre vás určite ťažké uniesť ju. Nechajte vaše dieťa, aby sa zúčastnilo tejto reality.
 • Nepozývajte preto vášho expartnera/ku na Štedrý večer k vám domov a netvárte sa, akoby bolo všetko v poriadku. Nič nie je v poriadku a vaše dieťa to cíti. Ak by bolo všetko v poriadku, neboli by ste sa rozišli. Dieťa by si navyše mohlo takúto situáciu zle interpretovať a mohlo by začať veriť, že sa rodičia dajú opäť dohromady.
 • Namiesto toho oslávte so svojím dieťaťom alebo deťmi Vianoce sami. To zodpovedá pravdivej skutočnosti.

   

 • Urobte si s deťmi z Vianoc vaše spoločné, špeciálne Vianoce, sviatky radosti a nie smútku. Považujte Vianoce za výzvu, ktorú môžete spolu s deťmi zrealizovať a naplniť sami. Ako veselé sviatky v úzkom kruhu rodiny - bez tlaku, bez stresu.
 • Vtiahnite deti do vianočných príprav. Ozdobte spolu s nimi byt, vianočný stromček, vyrábajte s nimi dekorácie, čítajte im, varte a pečte spolu a dodajte im tak pocit bezpečia. Dajte im pocítiť, že sú pre vás nesmierne dôležité.
 • A čo ak sa vy sama/sám necítite isto a bezpečne? Nikdy nezabúdajte, že už nie ste malým dieťaťom. Ste dospelí. A  teraz máte zodpovednosť za vašu malú novú rodinu. Vaše dieťa vás potrebuje. Nie naopak.
FOTOGALÉRIA: Moje prvé Vianoce!
Prečítajte si tiež:

FOTOGALÉRIA: Moje prvé Vianoce!

 • Ak prenesiete vaše nálady na dieťa, potom sa i ono stáva trúchliacim. Prisudzujete mu rolu, že vás musí utešovať – a touto rolou je beznádejne preťažené. Kto potom uteší dieťa?
 • Neprepadnite darčekovému šialenstvu. Nenechajte sa vtiahnuť do pretekov, kto ponúkne viac, lepších a krajších darčekov. Mnohí rodičia si na Vianoce spytujú svoje zlé svedomie. Vidia svoje dieťa každé dva týždne, často k nemu stratili intenzívny vzťah a kompenzujú si to nákupom drahých darčekov, aby dieťaťu demonštrovali, ako veľmi ho ľúbia.

    
Zároveň tým môžu druhého rodiča poriadne popudiť. Deti sa našťastie nedajú kúpiť. Ony cítia, či ich má niekto skutočne rád. Skutočná láska, skutočný záujem o dieťa sú oveľa hodnotnejšie ako drahé darčeky.

Cez darčeky si lásku dieťaťa nekúpite

Ak dieťa dostane darčekov viac ako očakávalo, nebude ľúbiť viac. Práve naopak. Musí byť ešte aj vďačné, hoci by teraz možno radšej plakalo alebo bolo agresívne, pretože sa cíti opustené. Darčeky sú len relatívnou útechou – nenahrádzajú lásku. Predstavte si, že by ste boli opustení a dostanete ako „útechu“ darček – auto alebo briliantový prsteň. Utešilo by vás to?

 

 • Trpezlivo a primerane veku dieťaťa mu vysvetlite, prečo už nežijete spolu s ockom/mamou ako predtým. Dieťa určite nepochopí to, ak mu budete rozprávať, že vám to v posteli neklapalo, že jeho mama je „nevernica“ alebo že je ocko nenapraviteľný klamár.
 • Utvrdzujte dieťa v tom, že nie je vinné za váš rozchod. Mnohé deti hľadajú vinu u seba, ak vzťah medzi rodičmi neklape. Myslia si, že ocko s mamou ich už majú plné zuby a preto sa rozchádzajú. Preto dieťaťu vysvetlite, že ono nie je na vine, že vy dvaja sa jednoducho k sebe nehodíte. Hovorte s dieťaťom o tom, že už aj ono určite zažilo podobnú situáciu: v škôlke, v škole, pri hraní – vždy sa nájdu také deti, s ktorými si nerozumelo tak dobre a a s ktorými sa už nechcelo hrať.
 • Pokúste sa s exmanželom/exmanželkou dohodnúť, kde a ako strávi dieťa ďalšie vianočné dni. Nebojkotujte návštevu dieťaťa uňho/u nej. Posolstvo oboch rodičov by malo znieť: „Som tu pre teba!“
 • Po návšteve dieťa nespovedajte. Spýtajte sa ho len, ako sa mu páčilo. Dieťa len jednoducho počúvajte. Potrebuje ventil a potrebuje i niekoho, kto ho bude počúvať. A ten niekto ste teraz vy.
 • Nevyjadrujte sa negatívne o druhom rodičovi. Vaše dieťa nemôže za to, že už nie ste spolu a ľúbi vás oboch! A je jedno, či sa vám to páči alebo nie. Až do konca života ostáva otec otcom a mama mamou.
 • Čím dospelejšie, reálnejšie a jasnejšie budete zaobchádzať s novou situáciou, tým jednoduchšie bude pre vaše dieťa akceptovať túto situáciu. Ak bude vidieť, že si sama neviete rady, bude zmätené a bude ho to bolieť.
 • Zostaňte pokojní – a oslávte s deťmi krásne Vianoce plné pohody. Slzy si nechajte až na chvíle, keď bude dieťa v posteli...  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: