10 otázok a konštatovaní, ktorým sa nevyhnete, keď sa vám narodí dieťa

Nataša Klariská | 14. máj 2021
Otázky pre čerstvé mamy

Na niektoré ani nemáme odpoveď :).

1. Aký bol pôrod?

To je otázka, ktorá vás určite neobíde. Ľudia sú zvedaví a najmä ženy, ktoré ešte nemajú túto skúsenosť. Chcú vedieť všetko a najlepšie, v podrobných detailoch. Zaujíma ich, či to bolelo, či ste kričali, čo ste cítili pri zašívaní a aký to bol pocit, keď ste po prvýkrát uvideli svoje dieťa. Je na vás, komu a čo prezradíte, sme však toho názoru, že priebeh pôrodu je intímna záležitosť a mali by o nej vedieť len vaši najbližší.

2. Vyzerá úplne ako ty!

Viac ako 50 % ľudí, ktorí uvidia vaše dieťa, vám povedia, že ste ako cez „kopirák“ a je úplne jedno, či má váš poklad 2 mesiace alebo 2 roky. 

3. Kŕmiš ho materským alebo umelým mliekom?

No, a tu prichádzajú aj prvé výčitky, ak náhodou svoje dieťa nedojčíte. Veľa mamičiek sa cíti previnilo, keď svoje dieťa z rôznych dôvodov nemôže dojčiť a ak jej to ešte prízvukuje aj okolie, k šťastnému materstvu to rozhodne neprispeje. Preto sa nesmiete nechať rozladiť, sama najlepšie viete, čo je pre vášho drobca najlepšie.

4. Za našej éry sme nemali takéto vymoženosti.

Tejto vety sa napočúvate najmä od dám, ktoré sú už babičkami. Vždy sa budú tváriť prekvapene, keď uvidia napríklad vysielačky, monitor dychu alebo sterilizátor fliaš. Ale, ktovie, možno sa takto o pár rokov budeme čudovať i my.

5. Môžem ti s niečím pomôcť?

Tu treba odlišovať, kto chce byť iba zdvorilý, a preto vám ponúka svoju pomoc.  Hoci v skutočnosti má s deťmi nulové skúsenosti a nevie, že dvojmesačné dieťa nesmie čokoládu, ani v tekutom stave. Pomoc rodiny je však na nezaplatenie, preto ju neodmietajte. Navyše, vždy môžete úlohy šikovne delegovať podľa svojich potrieb – ponúka sa niekto, že vám chce povysávať? Samozrejme, môže, ale momentálne by vám viac „bodlo“, ak by čosi uvaril. A pokojne aj na dva dni. 

6. Ach, nechaj ma pomaznať sa s ním, je taký zlatý!

„A urob mi pár záberov, hodím to potom na Instagram. Jáj, a nastav tam filter, nech to nejak vyzerá.“ Áno, osobná prezentácia vládne svetom. 

7. Vyzeráš tak unavene, deje sa niečo?

Toto konštatovanie vám dozaista vyčarí úsmev.

8. Tak, ako, už ste sa s malým zabehli?

Opäť otázka hodná úsmevu. 

9. A kedy sa vrátiš do práce?

A to ste len pred pár mesiacmi porodili... Aj keď momentálne prebieha éra super žien, ktoré zvládajú prácu, dieťa a rôzne iné aktivity, nenechajte sa zdeptať týmto trendom. Často je to iba snaha žien vyzerať dokonale pred spoločnosťou. Vy sama budete vedieť najlepšie, kedy sa vrátiť do práce. Či to bude o pol roka alebo po troch rokoch, je na vás.

10. A pomáha ti dostatočne?

Častá otázka vašich rodičov. Samozrejme, majú na mysli vášho partnera... 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: