10 najčastejších príznakov, ktoré signalizujú, že žena trpí popôrodnou depresiou

Redakcia | 2. október 2023
10 najčastejších príznakov, ktoré signalizujú, že žena trpí popôrodnou depresiou

Popôrodná depresia je stav, ktorý sa často bagatelizuje alebo nerozpoznáva. Tento problém môže postihnúť až 20% nových mám a zasiahnuť nielen ich zdravie, ale aj ich rodinu a vzťahy s blízkymi.

Väčšina ľudí vníma obdobie po pôrode ako čas radosti a šťastia, a práve preto je tak dôležité vedieť rozpoznať príznaky popôrodnej depresie. Či už ste čerstvá mama, partner, rodinný príslušník alebo kamarátka, tento článok vám poskytne prehľad 10 najčastejších príznakov, ktoré by vás mali upozorniť, že niečo nie je v poriadku.

1. Pocit preťaženia

Keby sme sa mohli vcítiť do pocitov čerstvej matky, a najmä prvorodičky, vnímali by sme asi obrovský tlak a únavu, ktorej čelí. Rodina a priatelia totiž očakávajú, že bude z nového prírastku do rodiny nesmierne šťastná, ale namiesto toho, aby bola optimistická, ju sprevádzajú pocity, že nie je na materstvo vhodný typ. Je celkom prirodzené zažívať občas tieto druhy emócií, ale popôrodná depresia spôsobuje, že sa matka cíti v tomto nepríjemnom stave väčšinu času. Je pre ňu mimoriadne ťažké vidieť svetlo na konci tunela a toto zúfalstvo ešte zhoršuje jej stav.

2. Túžba po sociálnej izolácii

Za bežných okolností by ste očakávali, že čerstvá matka bude mať radosť z predvádzania svojho dieťaťa rodine a priateľom. Ak však trpí týmto druhom depresie, je pravdepodobnejšie, že bude chcieť, aby ju všetci nechali na pokoji. Po pôrode potrebuje žena viac času na oddych a spánok, to je prirodzené, no zbystrite pozornosť, ak antisociálne cítenie ďaleko presahuje túto úroveň. Je to ďalší znak emocionálneho a duševného nepokoja, ktorý žena zažíva.

3. Samovražedné sklony

Vo svojom najextrémnejšom prejave môže popôrodná depresia spôsobiť u ženy samovražedné sklony. Pocit nedostatočnosti sa spája s túžbou uniknúť z tejto situácie samovraždou. Dobrá správa je, že veľa žien s týmto ochorením má podobné myšlienky len v prechodnom zmysle a len veľmi málo z nich sa o niečo pokúsi. Napriek tomu by sa nemala myseľ opantaná depresiou podceňovať. Dokonca aj vzdialená možnosť sebapoškodenia sa musí vážne liečiť a musia sa prijať vhodné opatrenia.

4. Nedostatok väzby s dieťaťom

Pre tých, ktorí trpia popôrodnou depresiou, je často veľmi ťažké spojiť sa s novorodencom. Vo všeobecnosti to trvá dlho aj matkám, ktoré nie sú v depresii, no v tomto prípade je to oveľa závažnejšie. Matka je zdesená, nakoľko zostáva emocionálne oddelená bez tej silnej náklonnosti, ktorú túžila cítiť. Je možné, že sa preto nebude chcieť podieľať na starostlivosti o bábätko, alebo ho dokonca nebude chcieť vidieť. Skúsený nemocničný personál by mal vedieť, ako najlepšie zvládnuť tieto chúlostivé situácie.

5. Nahnevaná matka

Čerstvé mamičky vedia byť niekedy veľmi podráždené. Na zdanlivo nevinnú poznámku člena rodiny môžu reagovať nezvyčajnou reakciou. Extrémnym prejavom býva, keď sa hnev zameriava na novorodenca. Koniec koncov, novonarodené dieťa je priamo zodpovedné za to, že sa žena nachádza v tejto ťažkej situácii. Keďže matka v hlbokej depresii by mohla potenciálne ublížiť svojmu dieťaťu, musíme byť veľmi ostražití na tento prejav. 

6. Nezvyčajne plačlivá

Slzy po pôrode sa dajú očakávať, ale ak sa čerstvej mamičke zdá, že neustále plače a nie je možné sa upokojiť, pravdepodobne trpí príznakmi popôrodnej depresie. V skutočnosti stratila kontrolu nad svojimi normálnymi emóciami a tento neustály plač je vonkajším vyjadrením jej vnútorného problému. Jej stav si vyžaduje veľkú dávku porozumenia a súcitu. 

7. Neprijíma logické úvahy

Ak okolie spozoruje, že je žena v depresii, prirodzene sa snaží ju prinútiť, aby videla svetlejšie stránky života. Aj keď to v mnohých situáciách funguje, ak má nová mamička popôrodnú depresiu, nie je možné ju upokojiť. Vaše pokračujúce snahy o jej upokojenie budú mať opačný efekt. Namiesto toho, aby našla útechu v slovách rodiny a priateľov, považuje ich uistenia za neúprimné.

8. Ťažkosti so zaspávaním

Nikto neočakáva, že čerstvá matka bude mať dobrý spánok. Novorodeniatka potrebujú pravidelné kŕmenie a či už žena dojčí, alebo kŕmi z fľaše, musí prerušiť svoj spánok, aby sa postarala o potreby dieťaťa. To si vyberá fyzickú a emocionálnu daň na každej žene. Ak ale dostane popôrodnú depresiu, bude so spánkom bojovať viac - nebude schopná využiť čas, keď dieťa spí, aby dohnala svoj spánok. Nedostatok spánku len prehĺbi jej psychické problémy.

9. Silný pocit viny a jeho skrývanie

Fakt, že žena po pôrode nezvláda situáciu tak, ako predpokladala, spôsobuje, že sa cíti veľmi vinná. V dôsledku toho sa môže pokúšať pred rodinou a priateľmi skryť svoje skutočné pocity. Skrývanie signálov, ktoré by mohli odhaliť jej depresívny stav, celú situáciu len zhoršuje. Ak ľudia okolo ženy nerozumejú tomu, čo prežíva, nie sú schopní jej ani poskytnúť podporu, ktorú potrebuje.

10. Fyzické bolesti

Je bežné kresliť čiaru, ktorá vymedzuje fyzickú a emocionálnu bolesť, ale dnes už mnohí odborníci z medicíny tvrdia, že sú navzájom prepojené. Okrem negatívnej nálady a problémov s antisociálnym správaním, ženy s popôrodnou depresiou trpia aj pravidelnými bolesťami hlavy. Môžu tiež začať pociťovať bolesti svalov, aj v oblasti žalúdka. Lekári musia tieto bolesti vyšetriť, aby sa ubezpečili, že počas pôrodu nedošlo k fyzickému poškodeniu. Ak sa zdá, že je v tejto oblasti všetko v poriadku, vzniká podozrenie, že stav ženy súvisí s depresiou.

Výzva pre blízkych novopečenej mamičky

Ak ste partner, rodič, alebo priateľ/ka čerstvej mamy, pamätajte, že vaša rola je neoceniteľná. Váš záujem, podpora a porozumenie môžu urobiť ten zásadný rozdiel. Nezabudnite, že najlepším spôsobom, ako pomôcť, je byť informovaný a pripravený konať. Rozpoznávanie príznakov popôrodnej depresie je prvým a veľmi dôležitým krokom k jej liečbe. Spojte sa s odborníkmi, poskytnite emocionálnu podporu a budte tam, keď vás bude vaša blízka osoba najviac potrebovať. 

Tento úryvok je z veľkého článku o popôrodnej depresii, ktorý vychádza v októbrovom čísle časopisu MAMA a jaPre viac informácií si nezabudnite  zakúpiť najnovšie vydanie tlačeného časopisu MAMA a ja alebo objednať predplatné.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: