Závisť skutočne bolí

Závisť skutočne bolí
2.8.2016 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Vedeli ste o tom, že niektoré emócie spracúva ľudský mozog rovnako ako fyzické prejavy bolesti alebo radosti? Preukázal to experiment vedcov pod vedením Hidehiko Takahašiho zo Štátneho ústavu rádiológie v Japonsku. Veľkým prekvapením bolo predovšetkým spracovanie ľudskej závisti a (škodo)radosti z utrpenia iného.

Japonskí vedci testovali 19 osôb, ktoré primäli k tomu, aby pociťovali závisť voči iným osobám, alebo aby sa radovali z bolesti druhých. Pomocou magnetickej rezonancie merali aktivitu mozgov účastníkov experimentu.

A naše už má ďalší zub! Alebo - Kto z koho? Čítajte.

Výsledky preukázali, že závisť aktivuje v mozgu centrum fyzickej bolesti. Avšak závisť, za ktorú sa hanbíme a neprejavujeme ju navonok, sa v človeku hromadí a stáva sa utrpením. Podľa vedcov mozog túto emóciu spracúva rovnako akoby telo pociťovalo fyzickú bolesť.

Naopak, radosť prameniaca z toho, že iný človek trpí, aktivuje v mozgu centrum, kde pociťujeme radosť, pričom toto centrum je bežne aktivované v momentoch, keď sme uspokojení napr. dobrým jedlom, sexom ap.

Čítajte tiež: Malí závistlivci

Odhalenie fyzického charakteru spomínaných pocitov je dôležité pre ďalšie poznávanie funkcií ľudského mozgu. Už teraz je isté, že mozog spracúva sociálne a fyzické skúsenosti rovnakým spôsobom. Túto tézu vedci pred rokmi odmietali.