Zásady bezpečného cestovania s deťmi v aute

PR | 26. august 2019
Zásady bezpečného cestovania s deťmi v aute
foto: PR

Deti s nami cestujú autom takmer denne. Cesty pritom nie sú najbezpečnejším miestom, kde ich môžeme vziať. Rodičia by mali urobiť všetko pre to, aby im na cestách zaistili čo najväčšie bezpečie. Tu je pár tipov.

Používajte autosedačku aj na krátke vzdialenosti

Takmer 70% všetkých dopravných nehôd sa v minulom roku stalo v obci. Rodičia by preto mali svoje deti dôkladne pripútať do autosedačky, aj keď sa chystajú ísť len pár sto metrov do školy alebo škôlky.

Využite všetky bezpečnostné prvky v aute

Pokiaľ sú v aute kotviace prvky ako isofix alebo háčik na top tether, odporúčame zaobstarať autosedačku, ktorú je možné pomocou isofixu upevniť. "Používanie Isofix je jednoduché, zabraňuje rodičom, aby pri pripútaní urobili chybu. Kvalitné autosedačky majú navyše niekoľko bezpečnostných signalizácií, ktoré potvrdia, že je isofix a celá autosedačka upevnená správne, "uviedol produktový manažér Britax Römer Petr Horáček.

Dôkladne skontrolujte bezpečnostné pásy

Aby bezpečnostné pásy u autosedačiek všetkých kategórií dokonale fungovali, nesmú byť nikde prekrútené. U autosedačiek pre väčšie deti, kde sa používajú len bezpečnostné pásy auta, je dôležité, aby boli pásy vedené okolo správnych častí tela. Jedine tak dokážu dieťa v prípade nárazu ochrániť. "

Odporúčame zaobstarať autosedačky, ktoré majú bezpečnostné systémy ako je napríklad Secure Guard, ktorý zabezpečí, že je pás vedený správne nad panvovej kosti, alebo XP Pad, ktorý pri čelnom náraze odvádza až 30% energie pôsobiace na krčnú chrbticu, chráni tak nielen krk ale aj hrudník. Navyše zmäkčuje bezpečnostný pás, jazda je preto pre deti ešte komfortnejšie, "uviedol Horáček.

Medzi najbezpečnejšie autosedačky na trhu pre kategóriu 15 až 36 Kg patrí napríklad Britax Römer Kidfix III S, ktorá má všetky vyššie uvedené bezpečnostné prvky a navyše je vďaka svojmu ergonomickému tvaru jednou z najpohodlnejších detských autosedačiek.

autosedačky

Pozor na voľne ležiace predmety

Počas jazdy a to, ako s dieťaťom alebo bez neho, by v aute nemali byť žiadne voľne ležiace predmety. Najkritickejším miestom je poklop nad kufrom auta, pri náraze sa aj veci zdanlivo bezpečné môžu premeniť v život ohrozujúce predmety. "Odporúčame zaobstarať organizér do auta, ktorý dokáže pojať veľa drobností," poradil expert.

Zvoľte správnu veľkosť autosedačky

Ukazovateľom pre výmenu autosedačky za väčšiu nie sú nohy, ale poloha hlavy. Tá nesmie presahovať hlavovú opierku. Ramená musia byť pod hlavovou opierkou, nemala by sa jej ani dotýkať. Je vhodné zaobstarať autosedačku presne pre danú výšku a váhu dieťaťa, jedine tak sa dokáže dokonale prispôsobiť.

Pozor na bundu

"Cestovanie v autosedačke v bunde je veľmi nebezpečné, kvôli bunde totiž nikdy nedotiahnete pásy tak, ako by bolo potrebné. Dieťa pri náraze z autosedačky vykĺzne, "varuje Horáček. Odporúča deti vždy vyzliecť a prikryť radšej dekou, alebo zaobstarať zimnú vložku, ktorá deti nebude chladiť.

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: