Vitajte v šachovej škole!
„Nie zo všetkých budú šachisti, ale nikto z vás nebude ľutovať čas, ktorý venoval šachu, lebo vám pomôže v ktoromkoľvek zamestnaní.“
Škola, kde sa z detí stávajú SOKOLIARI
Na začiatok trochu šachovej teórie
Za kolísku šachu – kráľovskej hry sa považuje India, stalo sa tak približne v 5. – 6. storočí. Odvtedy prešla vývojom, obmenami, až sa ustálila do dnešnej podoby. Hoci kedysi bola považovaná za hru kráľov, teda bola len pre vyvolených a podľa historických údajov ju využívali aj na učenie sa taktiky a stratégie boja, postupne sa rozšírila do celého sveta, a teda aj medzi bežných „smrteľníkov“.
Tajomstvá boja čiernych a bielych figúrok na šachovnici lákajú mužov i ženy, starých i mladých, dokonca aj deti, a tento šport sa teší čoraz väčšej obľube.
„Nie zo všetkých budú šachisti, ale nikto z vás nebude ľutovať čas, ktorý venoval šachu, lebo vám pomôže v ktoromkoľvek zamestnaní.“ Tigran Vartanovič Petrosjan, 9. šachový majster sveta
Projekt Šach na školách
Na vybraných slovenských školách sa aktuálne testuje medzinárodný projekt Šach na školách. Jeho koordinátor, Patrik Nemergut z organizácie Prvá šachová hovorí: „V súčasnosti je do projektu zapojených 901 detí a 75 vyškolených učiteľov. Ide o pilotný projekt, na základe výsledkov zapojených detí budeme pozorovať, ako a či sa zlepšili ich výsledky v matematike. Hlavným koordinátorom projektu je Ministerstvo školstva a Slovenský šachový zväz. Naším cieľom je, aby sa projekt rozšíril a pokračoval aj v ďalšom školskom roku.“
Hlavným zámerom projektu Šach na školách nie je výchova kvalifikovaných šachistov. Projekt má hlavne spoločensko-vzdelávací charakter. Pred jeho spustením bolo nutné vyškoliť a certifikovať učiteľov vybraných škôl, aby zvládli metodiku výučby šachovej hry, a vykonávali výskum o jeho vplyve na dosiahnuté vzdelanie a celkový rozvoj detí a následne sa porovnali výsledky v logických testoch pred spustením projektu a po dvoch rokoch jeho trvania.
Šach má deťom pomôcť zlepšiť ich schopnosti učiť sa a rozmýšľať a zároveň ich má motivovať k zmysluplnému využitiu voľného času, čo je v dobe, keď ľahko podliehajú mnohým škodlivým závislostiam, nepustiac mobily z rúk, odvážny počin.
Šach rozvíja myslenie a cibrí osobnosť
Základná škola na Ul. 17. novembra v Sabinove je jednou z najväčších škôl v okrese Sabinov.
Momentálne ju navštevuje 776 žiakov v 31 triedach. Od novembra 2021 sa škola zapojila do spomínaného projektu Šach na školách, v tomto školskom roku si svoje schopnosti pomocou šachu cibrí až 155 žiakov pod vedením 12 pedagógov, ktorí absolvovali špeciálne vzdelávanie. Pomocou demonštračných závesných šachovníc a šachových súprav tak malí šachisti pravidelne pracujú na sebe a navyše ich hra aj veľmi baví.
Riaditeľ školy Mgr. Dušan Cuker hovorí: „Šach je nádherná, kráľovská hra. Spája v sebe intelekt, vytrvalosť, ale aj schopnosť dlhodobo sa koncentrovať. Sám som šachový aktivista a predseda šachového klubu. Šach je moja celoživotná záľuba a som rád, že sa ujal aj na našej škole, či už vo forme šachových krúžkov, alebo v rámci matematicko-didaktických hier na šachovnici, kde majú žiaci možnosť rozvíjať pozornosť, sústredenosť, predvídavosť, logiku, intuíciu, fantáziu, samotnú sústredenosť, ako aj porovnávanie rôznych možností výberu z rôznych ťažkých ťahov.“
Aby učenie nebolo mučenie: TAKTO pomôžete školákom
Podpora Európskej únie
Výhody učiť sa hrať šach na rôznych úrovniach vzdelávania oceňuje aj Európska únia. Európsky parlament schválil vyhlásenie o zavedení programu Šach na školách do systémov vzdelávania Európskej únie. Odôvodňuje to tým, že šach je hrou prístupnou pre deti každej sociálnej skupiny, môže stierať rozdiely, podporiť súdržnosť a prispieť k integrácii, boju proti diskriminácii a závislostiam. Navyše, jeho finančná nenáročnosť má tiež svoj benefit.
„Učiť možno slovami, vychovávať iba príkladom.“
Výrok Jana Amosa Komenského je právom mottom tejto školy. Slovenské školstvo je v procese veľkých zmien a mnohé ho ešte len čakajú. Základná škola 17. novembra v Sabinove na túto cestu už nastúpila. Vo svojom výchovno-vzdelávacom procese ponúka napr. už pre prvákov cudzí jazyk ako aj hravé čítanie pre posilnenie čítania hravou formou, v 2., 3. ročníku posilnenie časovej dotácie matematiky. Na 2. stupni nechýba posilnenie časovej dotácie matematiky v 5. až 9. ročníku, či posilnenie časovej dotácie anglického jazyka v 5., 6. ročníku. Vysoká úroveň vybavenia odborných učební, laboratórií a tried učebnými pomôckami sa odráža aj na aktívnej a úspešnej účasti žiakov v súťažiach na rôznych úrovniach. Nechýba ani žiacky parlament a keďže onedlho sú tu prázdniny, žiaci školy využijú aj letnú školu či letné tábory, ktoré škola organizuje.
Pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami je určená odborná pomoc školskej špeciálnej pedagogičky a asistentov, pre deti s fyzickým hendikepom nechýba bezbariérová úprava interiéru, vrátane schodiskovej plošiny. Myslí sa však aj na intelektovo nadané deti, pre ktoré sa vo vzdelávaní vytvára špeciálny priestor. Tento rok škola oslavuje 40. výročie svojho vzniku, k čomu jej srdečne blahoželáme!
Zaujímavosti o šachu:
- Prvá krajina na svete, ktorá zaradila šach ako povinný predmet na základných školách, je Arménsko.
- Šachové figúrky sa objavili aj v svetoznámej knihe Lewisa Carrolla Alica v krajine zázrakov.
- Prvý počítačový program na hranie šachu bol vytvorený v roku 1952 matematikom Alanom Turingom.
- Majster sveta v šachu Garry Kasparov prehral partiu so superpočítačom, údajne kvôli chybe v softvéri.
- Medzinárodný deň šachu pripadá na 20. júla.