Rodiny s deťmi dajú na receptové lieky stovky eur ročne

Rodiny s deťmi dajú na receptové lieky stovky eur ročne
29.6.2016 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Tretinu rodín s dvomi a viac deťmi stoja lieky na recept viac ako 10 eur mesačne. V chladných mesiacoch má takéto výdavky až polovica rodín s dvomi a viac deťmi. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu spoločnosti TNS Slovakia, ktorý v apríli 2016 urobila pre zdravotnú poisťovňu Dôvera na vzorke 1002 respondentov.

Dôvera porovnávala výdavky domácností za lieky na recept podľa počtu detí do 18 rokov, ale aj podľa ročného obdobia. Prieskum jednoznačne potvrdil, že v jeseni a v zime nechajú rodiny v lekárni raz toľko peňazí ako na jar a v lete.

Zároveň sa ukázalo, že v rodinách s dvomi a viac deťmi tvoria výdavky na receptové lieky podstatne vyššiu položku v rodinnom rozpočte než u bezdetných rodín alebo v domácnostiach s jedným dieťaťom. Každú piatu domácnosť s jedným dieťaťom stoja v teplých mesiacoch lieky na recept viac ako 10 eur mesačne, u rodín s dvoma deťmi má takéto náklady už každá tretia.

Podľa Štatistického úradu SR patria práve deti do 18 rokov a rodiny s viacerými deťmi medzi skupiny najviac ohrozené chudobou. Preto sa Dôvera ako jediná zdravotná poisťovňa na Slovensku rozhodla vrátiť matkám, otcom a ich deťom doplatky za receptové lieky až do výšky 200 eur na každého z nich.

„Od roku 2013 sme vrátili mamám, otcom a ich deťom poisteným u nás takmer 3,8 milióna eur. Od apríla tohto roku sme nielen zdvojnásobili sumu, ktorú im môžeme poslať späť na účet, teda zo sto na dvesto eur, ale vrátenie doplatkov sa už bude týkať aj dietetických potravín. Teda napríklad potravín pre celiatikov či alergikov, ak im ich lekár predpíše na recept,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Poisťovňa tak vychádza v ústrety aj mnohým mamám malých detí odkázaných na umelé mlieko. Za jedno balenie doplácajú aj 10 eur, teda zhruba 40 eur mesačne. Ak však mlieko bábätku predpíše lekár na recept a rodič za mlieko musí v lekárni časť sumy doplatiť, Dôvera mu doplatok vráti. Mlieko tak môže mať až na 5 mesiacov úplne zadarmo.

Limit 200 eur sa týka každého člena rodiny osobitne – teda ak majú rodičia tri deti do 18 rokov, do rodinného rozpočtu môže Dôvera vrátiť až 1000 eur. Stačí, ak musia v lekárni doplácať na nejaký liek, očkovaciu látku alebo práve dietetickú potravinu, ktorú im lekár predpísal na recept.

Netreba pritom predkladať žiadne bločky ani potvrdenia od lekára. O preplatenie sa žiada cez internet, prostredníctvom Elektronickej pobočky Dôvery, ktorú môže využívať každý jej poistenec bezplatne. Viac informácií na www.dovera.sk.