Purpurové srdcia, purpurový mesiac, purpurové Slovensko

OZ malíček | 16. november 2020
Purpurové Slovensko
foto: OZ malíček

Už tradične sa 17. novembra zahalí Slovensko do purpurovej farby a najväčšie dominanty sa rozsvietia farbou predčasniatok.

Na Slovensku je už tradíciou, že november nie je len mesiacom významných historických udalostí, ale jeho stred patrí úplne najmenším a najkrehkejším – predčasne narodeným deťom. Aj tento rok OZ Malíček pripravilo pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí viacero aktivít, ktorými vyjadríme nielen spolupatričnosť, ale aj podporu týmto bojovníkom a ich rodinám.

Už tradične sa 17. novembra zahalí Slovensko do purpurovej farby a najväčšie dominanty sa rozsvietia farbou predčasniatok. Čaká nás však aj veľa noviniek, výziev, ale aj osobných odkazov rodičom, ktorí sú so svojimi predčasne narodenými deťmi na začiatku ich neľahkej cesty, od rodičov, ktorí si ňou už prešli. 

Podujatia sa konajú pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej.

Príbeh mojich predčasniatok...
Prečítajte si tiež:

Príbeh mojich predčasniatok...

Každé 11. dieťa na Slovensku príde na svet predčasne, ročne je to viac ako 5 000 detí

Iba za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o viac ako 30%. „Predčasný pôrod je vážny problém, ktorý prináša do rodín mnoho neistoty a strachu. Radosť z narodenia bábätka sa razom zmení na boj o jeho život, ktorý nemusí vždy skončiť úspešne. Predčasne narodené deti mnohokrát vážia menej ako kilogram a ich prognózy do budúcnosti bývajú nejasné,“ opisuje Ľubica Kaiserová, predsedníčka a zakladateľka Občianskeho združenia Malíček.

Práve to poskytuje podporu rodinám predčasniatok na Slovensku už deväť rokov a ktoré pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí zvyklo organizovať viaceré podporné podujatia naprieč celou republikou. Tento rok sa niektoré v dôsledku opatrení v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 presunú do online priestoru, iné na nasledujúci rok. 

November v purpurovom šate, #NaseSrdciaSuPurpurove

Aj tento rok sa ocitáme v novembri, ktorý v sebe skrýva viacero symbolov, no pre nás, rodičov a priateľov predčasne narodených detí, je november mesiacom najmä PURPUROVÝM. Počas neho nás čaká nasvecovanie najväčších slovenských dominánt purpurovou farbou, ale do tejto farby predčasniatok sa zahalia aj ľudia, ktorí sa zapoja do tohtoročnej výzvy #NaseSrdciaSuPurpurove.

Jej cieľom je vyjadriť podporu a spolupatričnosť s ostatnými, ktorých sa predčasný pôrod priamo alebo nepriamo týka.

Rodiny predčasniatok, ich priatelia, podporovatelia, ale aj samotné detičky narodené predčasne sa oblečú do odevov purpurových odtieňov a prostredníctvom sociálnych sietí z tohto vznikne krásna pomyselná reťaz, ktorá nás počas celého mesiaca bude spájať a dodávať silu a radosť zo zázraku života, akým predčasne narodené deti sú. 

Táto výzva zároveň vyplní priestor pôvodných dlhoročných sprievodných aktivít naprieč celým Slovenskom, ako napr. Slávnostný koncert v Prešove, Stretnutie rodín predčasniatok v Košiciach a pod.

Pomáhame srdcom a s láskou
Prečítajte si tiež:

Pomáhame srdcom a s láskou

PURPUROVÉ SLOVENSKO  

Podporu tejto výzve už tradične vyjadrilo 11 slovenských miest nasvietením 15 najväčších dominánt purpurovou farbou. 17. 11. 2020 sa pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí rozžiaria touto farbou predčasniatok nasledujúce dominanty: 

  • Bratislava – Nová budova Slovenského národného divadla
  • Košice - Dóm sv. Alžbety a súsošie Immaculata
  • Prešov – historická budova Mestskej radnice a Vodárenská veža
  • Banská Bystrica - Hodinová veža
  • Martin - Divadelné námestie
  • Nové Zámky - Mestský úrad a Kino Mier
  • Nitra - Chrenovský most a Divadlo A. Bagara
  • Trnava - historická budova Mestskej radnice
  • Bardejov – historická budova Mestskej radnice
  • Holíč – Holíčsky zámok

Mamy mamám, #niestevtomsami

Nikto nedokáže podporiť druhého tak, ako ten, kto si rovnakou cestou prešiel. Preto teraz, v neľahkej dobe, OZ Malíček pripravil viac ako 400 ks balíčkov pre mamy, ktoré majú svojich bojovníkov a bojovníčky na neonatologických oddeleniach po celom Slovensku.

Balíčky okrem ručne háčkovaných darčekov obsahujú aj osobné odkazy od mám predčasne narodených detí, ktoré si touto náročnou cestou začiatkov so svojimi deťmi prešli pred časom. Okrem vrúcnych a povzbudivých slov obsahuje kartička aj meno ich dieťatka, týždeň narodenia a váhu, ktorá v mnohých prípadoch nedosahuje ani 800 či 1000g. Dnes sú z týchto detí životaschopné, šikovné, život a rodičov milujúce malé osobnosti, ktoré dokazujú, že zázraky sa na tomto svete dejú. 

Pomáhajte s nami

Zapojiť sa môže široká verejnosť nielen oblečením v purpurových odtieňoch,  zdieľaním svojich purpurových príspevkov medzi priateľmi, svojich fotiek či fotiek nasvietených dominánt z jednotlivých miest, ale vyjadriť svoju podporu a spolupatričnosť môže ktokoľvek aj finančne prostredníctvom darovacieho formuláru na náš účet, z ktorého OZ Malíček financuje všetky aktivity na pomoc predčasne narodeným deťom a ich rodinám. 

Vďaka tejto finančnej podpore budeme môcť aj naďalej realizovať naše projekty, zabezpečovať materiálne vybavenie do perinatologických centier a neonatologických oddelení a pomáhať tak  tým najmenším. OZ Malíček tým napĺňa svoju víziu, aby predčasne narodené deti mohli byť spolu s rodičmi od prvej chvíle a aby prítomnosť blízkych bola vnímaná ako súčasť najlepšej starostlivosti.

Darovací formulár: TU

Purpurové srdce

V dôsledku súčasnej situácie sa presúva benefičný galavečer Purpurové srdce, oceňovanie osobností, ktoré sa práve svojou činnosťou a pôsobením pričinili o zlepšenie situácie predčasne narodených detí – či už na akademickej, nemocničnej alebo domácej pôde. 

 „Purpurové srdcia sú silné ako všetky nedonosené deti, nie však natoľko silné, aby vydržali tvrdý úder. Život a smrť ide ruka v ruke a my môžeme ďakovať medicíne, pokroku a predovšetkým starostlivosti zdravotného personálu za to, že aj extrémne nezrelé deti sú dnes medzi nami – veselé a plné života,“ uviedla predsedníčka OZ. Oceňovanie sa podľa jej slov presúva na nasledujúci rok, kedy, veríme, bude už situácia nie len na Slovensku lepšia. 

Už tradične sa 17. novembra zahalí Slovensko do purpurovej farby a najväčšie dominanty sa rozsvietia farbou predčasniatok.

OZ malíček

OZ malicek

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: