PROBIOTIKÁ sú pre imunitu dôležité

PROBIOTIKÁ sú pre imunitu dôležité
18.11.2017 v kategórii Infošky, autor Andrea Mániková, foto: istockphoto.com

Starajte sa o to, aby vaše telo zvládlo nápor vírusových ochorení. Ako funguje imunita?

Imunita je komplex mechanizmov vo vnútri organizmu, ktorý má zodpovednú úlohu:

  • chrániť telo pred vonkajšími faktormi najmä infekčného charakteru,
  • udržiavať kontrolu nad vnútornými procesmi, akými sú zánik a obnova tkanív.

Primárnymi orgánmi imunitného systému sú kostná dreň a u detí týmus. Za súčasť obranných mechanizmov sú považované aj bariérové funkcie kože a slizníc.

Poruchy imunity u detí
Prečítajte si tiež:

Poruchy imunity u detí

Obranné mechanizmy imunity:

  • Nos – jeho sliznica je prvou vstupnou bránou. Nosové priechody sú pokryté  riasinkovým epitelom preto, aby mohli filtrovať vdychovaný vzduch. Ak vdychovaný vzduch neprejde riasinkovým filtrom, napr. pri dýchaní ústami, všetky nečistoty, vrátane patologických mikroorganizmov, bez ťažkostí vkĺznu priamo do dýchacích ciest – priedušnice a ľahko spôsobia infekciu.

  • Krčné mandle – sú ďalšou bránou imunitného systému. Sú tvorené lymfatickým tkanivom, v ktorom sa vytvárajú bunky imunitného systému.

  • Týmus – alebo aj detská žľaza, sa nachádza za hrudnou kosťou a obopína priedušnicu. V detskom veku je veľmi dôležitá, pretože je zdrojom imunitných buniek. V týmuse imunitné bunky (T-lymfocyty) postupne dozrievajú, a „vyrábajú“ sa z nich skupiny tzv. imunokompetentých buniek, ktoré zodpovedajú napr. za tvorbu protilátok, či bunkovú imunitu.

  • Kostná dreň – je tkanivo, ktoré sa nachádza vo vnútri niektorých veľkých kostí.  V kostnej dreni sa vytvárajú lymfocyty (tzv. B-lymfocyty alebo B-bunky), ale tvoria sa v nej aj iné krvné bunky, napríklad monocyty a leukocyty.
  • Tenké črevo – až 70 – 80 % imunitne aktívnych buniek sa nachádza v črevnej sliznici. Práve v tenkom čreve prichádza nielen k vstrebávaniu výživných látok a vitamínov z potravy, ale aj k rozvoju ochranných mechanizmov a schopnosti obrannej reakcie.

    Prítomnosť probiotických mikroorganizmov je dôležitá pre funkčnosť imunitného systému. Kolonizáciou probiotickými kmeňmi formujeme rovnováhu tolerancie a imunity voči cudzorodým vplyvom.

Ak imunita štrajkuje...
Prečítajte si tiež:

Ak imunita štrajkuje...

Vyššia imunita vďaka prírode
Prečítajte si tiež:

Vyššia imunita vďaka prírode