Koronavírus: Otázky, na ktoré chcete vedieť odpoveď

Marika Koscelníková/Chemický ústav SAV | 17. Mar 2020
Koronavírus: Otázky, na ktoré chcete vedieť odpoveď

Vedci z chemického ústavu SAV odpovedajú na najčastejšie otázky v súvislosti s koronavírusom.

Čo ak sa nakazím COVID - 19?

Pri infekcii si vo vyše 80% prípadoch imunitný systém poradí a samotný priebeh ochorenia je mierny - ako pri prechladnutí. Pri ľuďoch starších alebo s oslabenou imunitou sa môže stať, že pri infekcii pľúc nastáva prehnaná imunitná odpoveď (zle regulovaná), poškodzujúca vlastné tkanivo, čo môže viesť až k zlyhaniu pľúc. Ideálny stav je, aby sa ochorenie vôbec (alebo aspoň v dostatočne nízkej miere) nešírilo. Tým sa výrazne zníži pravdepodobnosť, že ochorenie postihne niekoho z rizikovej skupiny. K tomu vedú aj odporúčania  Ministerstva zdravotníctva.

 

Ako sa koronavírus šíri?

Drobnými kvapôčkami, ktoré pochádzajú od nosiča - ten nemusí na sebe pociťovať žiadne symptómy. Do vzduchu sa kvapôčky dostávajú pri rozprávaní, kýchaní či kašľaní. Kvapôčky však necestujú ďalej ako cca 1 meter, preto je dôležité v prípade, že vidíte chorého človeka (čo nutne neznamená, že je infikovaný práve koronavírusom!), dodržiavať väčšiu vzdialenosť.

Odporúčame povrchy často dezinfikovať, rovnako si umývať ruky, a minimalizovať pri práci v cudzom prostredí dotyky tváre (ak máte vírus na prstoch, najlepšia brána pre vírus sú oči, nos a ústa). Rúško na tvári zníži riziko infekcie, ale NEZABRÁNI v nej na 100%. 

Je nutné po príchode z vonku všetko prať?

Áno. Je lepšie oprať veci najmä po návrate napr. z obchodu.

Ak už musí dieťa ísť s mamou do obchodu, treba mat rúšku a nákupný zoznam, aby sa nákup urýchlil. Rúška by sa mali vyhadzovať (lekári po každom pacientovi, civilné obyvateľstvo po pár hodinách). Pokiaľ viete, že ste neprišli do kontaktu s nikým podozrivým (napr. boli ste sa prejsť a nikoho ste nestretli, resp. ste sa s ľuďmi obchádzali), dá sa rúško  prežehliť (suché teplo vírus zničí).

VŽDY! používajte rúška, ak idete na miesto "pod strechou" (obchod, lekáreň). Rúšky môžete urobiť aj doma - veľmi dobrý materiál je bavlna, prípadne vrecká do vysávača (čisté, samozrejme!). Obyčajný šál zachytí cca 50% kvapôčiek vo vzduchu. 

Môžem vetrať a nebáť sa, že sa nakazím "vzduchom"?

Vetrať samozrejme treba - vírus nemá oči a nenasmeruje si to zo vzduchu priamo cez pootvorenú vetračku do našich izieb. Dva týždne doma bez vetrania by sa kruto podpísali na ľuďoch v domácnosti. Navyše, ak je niekto chorý a ostatní nie, nevetrať znamená zvyšovač riziko, že sa nakazia ostatní. V takom prípade treba aj v rámci domácnosti chorého izolovať.

Vo forme aerosolu v drobných kvapôčkach vírus ostáva vo vzduchu aktívny minimálne tri hodiny - dobre je vetrať najmä ráno, keď celú noc na ulici nikto nebol (mate aj čerstvejší, studenejší vzduch).

Ak je niekto v paneláku v karanténe, ak vychádzate von z domu a dotýkate sa spoločných predmetov (kľučky, dvere) umývajte si ruky/noste jednorázové rukavice, dezinfekciu na ruky, pripadne dezinfikujte spoločné povrchy.

Ako dlho prežíva vírus na rôznych povrchoch?:

Vzdialenosť je 1m (bez nejakého "pohonu") - ak na vás niekto kýchne "po vetre", kvapôčky ku vám samozrejme doletia na väčšiu vzdialenosť (toto bol prípad z Číny z klimatizovaného autobusu, kde bol zaznamenaný prenos na 4,5m).

Kvapôčky po pristátí ostávajú na povrchu rôzne dlho - pri laboratórnych podmienkach (teda izbová vlhkosť a teplota):

  • meď cca 8 hodín,
  • plasty a nerez. oceľ až 3 dni,
  • kartón/papier 24 hodín - podobne ako SARS.

    Povrchy (najmä často namáhané, ako kľučky, vypínače, dotykové displeje, toalety a kúpeľne, pákové batérie) dezinfikujte niekoľkokrát denne. V aerosóle ostane vírus aktívny aspoň 3 hodiny. 

Vírus môže logicky "docestovať" na väčšiu vzdialenosť, pokiaľ je poháňaný vírením vzduchu, napr. klímou - prípad z čínskeho autobusu. Preto sa vyhýbajte napr. nákupným centrám!

Existuje "liek" na koronavírus?

Čo sa týka terapie, sľubne sa javí látka s názvom Remdesivir. Pôvodne bola určená na liečbu infekcií sposobených Ebola vírusom pričom dobre fungovala aj pri iných RNA vírusoch (MERS, SARS). Kedže SARS-CoV-2 je tiež RNA vírus (tzv. sense RNA vírus), je veľká šanca, že skúšky dopadnú dobre. Je to štruktúrny analóg adenínu (stavebný bolk nukleových kyselín, prítomný aj v našej DNA), ktorý bráni vírusu tvoriť si v hostiteľskej bunke kópe.

Ak hľadáte odborné odpovede na otázky v súvislosti s koronavírusom a súčasnou situáciou, sledujte FB stránku SAV.  
Zdroj: FB Chemický ústav SAV - Centrum glykomiky /Institute of Chemistry SAS/

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: