Mám sa obávať, že sa s dieťaťom nedostanem na pohotovosť?
Situácia medzi pediatrami na Slovensku je vážna a prináša obavy o dostupnosť detských pohotovostných služieb. Nedostatok pediatrov je veľmi citlivým problémom, hlavne keď polovica z nich je v dôchodkovom veku. Zvlášť kritická situácia je v okresoch Krupina, Veľký Krtíš, Gelnica a Malacky, kde chýbajú ambulantní pediatri.
Prečo je problém s pediatrami?
Približne polovica pediatrov je v dôchodkom veku. Podľa údajov z minulého roka chýba v ambulanciách až 229 pediatrov. Ich priemerný vek je 59 rokov, čo zvyšuje obavy, že mnohí z nich môžu v nasledujúcich rokoch masovo odísť do dôchodku. To by mohlo mať za následok, že až 600-tisíc detí by zostalo bez prístupu k pediatrickým službám.
Pediatrom sa stále nedostáva záujmu zo strany mladých lekárov, čo môže mať za následok ešte väčší nedostatok odborníkov v budúcnosti. Aj preto žiadajú zmeny, ktoré by pomohli zlepšiť kritickú situáciu. Tieto zmeny sa týkajú hlavne ambulantných pohotovostí.
Aký je rozdiel medzi ambulantnou pohotovosťou a urgentom?
Ambulantná pohotovosť slúži deťom so zdravotnými problémami, ktoré potrebujú lekársku starostlivosť z dôvodu náhleho zhoršenia zdravotného stavu, ale nemusí ísť o priame ohrozenie ich života. Aktuálne otváracie hodiny sú cez pracovné dni od 16:00 do 22:00 a cez víkendy a sviatky od 7:00 do 22:00.
Naproti tomu, urgentná pohotovosť je prístupná priamo v nemocniciach a poskytuje nepretržitú pomoc pri situáciách, ktoré predstavujú ohrozenie života alebo vážneho ohrozenia zdravia.
Čo pediatri navrhujú?
Na riešenie situácie navrhujú ambulantní pediatri niekoľko opatrení. Pediatrom by pomohlo, keby sa ambulantné pohotovosti skončili už o 20:00 a počas víkendov začínali o hodinu neskôr - o 8:00 ráno. Toto opatrenie by im poskytlo viac času na odpočinok.
Zároveň žiadajú zlúčenie niektorých pohotovostí, aby sa zvýšil počet lekárov na jednu pohotovosť a počet služieb na jedného lekára sa znížil.
Lekárske odborové združenie, ale aj Asociácia nemocníc Slovenska sú proti skracovaniu ambulantných pohotovostí. Obávajú sa, že pacienti sa presunú na urgentné príjmy do nemocníc, ktoré sú už aj teraz preťažené, navyše tiež bojujú s nedostatkom pediatrov. Napríklad v Lučenci či Trebišove zatvorili oddelenia pre nedostatok pediatrov.
Ako by malo fungovať zlúčenie niektorých pohotovostí?
Dnes by malo na Slovensku fungovať 61 ambulantných pohotovostí, ale reálne je situácia iná. Až 6 z nich nemá dostatočný počet lekárov na to, aby mohli poskytovať služby. Ide o pohotovosti v mestách Malacky, Bánovce nad Bebravou, Moldava nad Bodvou, Púchov, Zlaté Moravce a Revúca. Okrem týchto pohotovostí by sa postupne mali zrušiť aj ďalšie pohotovosti a lekári, ktorí tam dnes slúžia, by pokračovali na inom mieste. Takéto zlúčenie by znamenalo, že na jednu pohotovosť by pripadalo viac lekárov, čo by v konečnom dôsledku zvýšilo počet služieb za mesiac. Výsledný počet pohotovostí by tak mal byť 40.
Ktoré ambulantné pohotovosti sa už zrušili?
Prvé kolo prebieha tento mesiac a týka sa spomínaných 6 ambulancií, ktoré momentálne nedisponujú pediatrami, a teda nie sú schopné poskytovať plnohodnotnú zdravotnú starostlivosť. Tieto ambulancie už boli prakticky nefunkčné.
- Zlaté Moravce – presunutá do Nitry
- Revúca – do Rimavskej Soboty
- Púchov – do Považskej Bystrice
- Bánovce nad Bebravou – presun do Trenčína
- Malacky – do Bratislavy
- Moldava nad Bodvou – do Košíc
PEDIATRIA pre zvedavých rodičov - manuál slovenskej doktorky z praxe
V nasledujúcom roku sa očakáva ďalšie rušenie ambulantných pohotovostí pre deti a ich výsledný počet klesne na 40. Ministerstvo tvrdí, že aj po rušení pohotovostných ambulancií bude 96,5 percenta detí a mladých mať prístup k takejto ambulancii do 30 minút jazdy od svojho domova. Ďalších 2,9 percenta (približne 33 000 detí a mladých) bude mať prístup do 40 minút. Približne 6 300 detí a mladých bude mať pohotovostnú službu dostupnú do 50 minút jazdy od ich obce.
Budem mať problém dostať sa s dieťaťom na pohotovosť?
Napriek tomu, že viac ako 400 ambulantných pediatrov podalo výpovede z pohotovostí, situácia sa minimálne najbližší mesiac výrazne nezhorší. Zákon totiž naďalej ukladá povinnosť slúžiť v pohotovostnej službe aj lekárom, ktorí podali výpoveď. Títo lekári budú stále plniť povinné služby podľa termínov určených župou, a ak by nesplnili svoje záväzky, hrozí im pokuta vo výške tritisíc eur.
Okrem toho, výpovedné lehoty na pohotovostiach sú rôznorodé, čo môže spôsobiť problémy najmä od septembra, keď sa zvyšuje aj chorobnosť detí.
Budú sa zvyšovať poplatky na pohotovosti či urgentnom príjme?
V súčasnosti sa na ambulantnej pohotovosti platia 2 eurá, na urgentnom príjme 10 EUR. Tento poplatok neplatia pacienti po úrazoch a vo vážnom stave.
Minister zdravotníctva Michal Palkovič aj pediatri chcú, aby sa poplatky zvýšili a aby odradili od návštevy pohotovosti ľudí, ktorí nepotrebujú urgentne riešiť svoj zdravotný stav. Aktuálna suma podľa odborníkov neodradí ľudí prísť na pohotovosť či urgentný príjem, ak to nie je nevyhnutné. Minister Palkovič navrhuje, aby sa suma zvýšila na 20, 30 a 50 eur. Zároveň aby sa myslelo aj na skupiny ľudí, ktoré si to nemôžu dovoliť, sú v hmotnej núdzi, a aj na to, že poplatok sa vráti, pokiaľ pacient pohotovosť či urgent naozaj potrebuje. Minister dodal, že „urgentný príjem je pre tých, čo sú v život ohrozujúcej situácii.“
Niektorí lekári tvrdia, že na pohotovosť chodia aj rodičia s deťmi, ktoré nemajú závažný stav a mali by tento problém riešiť ambulantne u svojho pediatra. Aj podľa analytika Martina Smatanu by štát mal pôsobiť na zmenu správania pacientov. „Dlhodobo zneužívame starostlivosť, sme na prvých priečkach v počte návštev pohotovostí a urgentov na obyvateľa,“ vraví. Smatana dáva za vzor systém z Holandska alebo Veľkej Británie – online triáž, cez ktorú na diaľku pomôžu pacientom s rozhodnutím, či je nevyhnutné ísť na pohotovosť.
Mnohí rodičia však argumentujú, že sa ambulantným pediatrom často nedá dovolať, pričom pracujú mnohí iba na objednávky a navyše – sami si netrúfnu niekedy zhodnotiť závažnosť situácie. Takže to vyzerá na začarovaný kruh.
Apatia u bábätka: čo si všímať a kedy volať pohotovosť?
Prečo vláda situáciu ešte nevyriešila?
Zmeny v systéme pohotovostí vyžadujú zmeny legislatívy, ktorú môže schváliť iba parlament. Aktuálne sa však schyľuje k voľbám, čiže politické strany nechcú pred voľbami riešiť takéto nepopulárne opatrenie ohľadne poplatkov, podobne ako zníženie hodín na ambulantnej pohotovosti či ich ďalšie zlučovanie.
Momentálne nie sú naplánované žiadne parlamentné schôdze pred septembrovými voľbami, takže nájdenie riešenia bude zložité.
Záverom možno konštatovať, že stav pediatrov je aktuálne veľmi vážny a vyžaduje systémové riešenia, aby sa zabezpečila dostupnosť a kvalita zdravotnej starostlivosti pre deti. Riešením by mohlo byť skrátenie ordinačných hodín na pohotovostiach a zlúčenie niektorých z nich, čo by poskytlo časový priestor na nájdenie nových riešení a príchod nových lekárov.