Kvôli pandémii sa do chudoby prepadne 30- tisíc ľudí

FinGO.sk | 13. apríl 2021
Hranica chudoby

Nedoplatky spojené s hypotékou alebo nájomným, úhradou za energie alebo splácaním nákupov na splátky a iných pôžičiek... čoraz viac ľudí sa prepadá za hranicu chudoby.

Podľa posledných údajov Štatistického úradu SR bolo v roku 2019 rizikom chudoby ohrozených takmer 12% obyvateľov Slovenska, čo predstavuje približne 640- tisíc ľudí. Pandémia koronavírusu však môže v tomto a budúcom roku poslať do pásma chudoby takmer 30-tisíc ľudí na Slovensku.

Covid -19
Prečítajte si tiež:

Covid -19

Ročná hranica rizika chudoby

Celková ročná hranica rizika chudoby je pre jednočlennú domácnosť 4 872 eur, čo predstavuje sumu približne 406 eur na  mesiac. Medziročný nárast samotnej hranice chudoby pre tento typ domácnosti predstavoval približne 33 eur na mesiac.
Pre domácnosť 2 dospelých s 2 deťmi do 14 rokov bola celková ročná hodnota hranice rizika  chudoby na úrovni 10 230 eur, čo pre tento typ  domácnosti predstavovalo priemerne 853 eur na mesiac.

V rámci únie žije viac ako 53 miliónov Európanov pod hranicou chudoby

Najviac ľudí v tejto kategórii je v Bulharsku (38,9%), Rumunsku (35,7%) a Grécku (34,8%). Slovensko patrí medzi krajiny s najnižším podielom, rovnako ako Fínsko (15,7%) či Česko (12,2%).

Sociálne transfery (rodinné prídavky, dávky v nezamestnanosti, nemocenské, príspevok na bývanie a pod.) znižujú chudobu najviac vo Fínsku (57 %) či Dánsku (51 %).V priemere je 17 % Európanov pod hranicou chudoby napriek poberaniu sociálnych dávok a príspevkov.

Nedoplatky, dlhy, nezamestnanosť 

Zhruba polovica Slovákov, ktorí sú pod hranicou chudoby, si nemôžu dovoliť ísť ani raz za rok na jednotýždňovú dovolenku mimo domu alebo jesť mäso či rybu aspoň každý druhý deň. „Majú nedoplatky spojené s hypotékou alebo nájomným, úhradou za energie alebo splácaním nákupov na splátky a iných pôžičiek. Táto situácia sa vlani medziročne zhoršila, a očakávame, že vzhľadom na súčasnú situáciu spojenú s pandémiou koronavírusu, sa počet ľudí v materiálnej deprivácii môže opäť navyšovať, najmä v hladových dolinách na juhu Slovenska,“ doplnila Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.

Na Slovensku sú najohrozenejšou skupinou nezamestnaní (58,3 %). Iba 9 % zamestnaných čelí riziku chudoby a sociálnemu vylúčeniu. V prípade žien a mužov je riziko rovnaké, o čosi viac sú v ohrození ľudia, ktorí majú deti (18,9 %), nakoľko majú vyššie mesačné výdavky.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: