Dojčenská kolika: Keď má bábätko problémy s bruškom
Nepokojné bábätko dokáže poriadne potrápiť všetkých členov domácnosti. Neutíchajúci plač je postrachom dieťaťa i rodičov. Ak je dieťa väčšinu dňa pokojné a spokojné, nejde o žiadnu vážnu chorobu. Koliky sú príčinou, ktorá spôsobuje nekomfort bábätka.
Dôvody vzniku sú rôzne. Sú to problémy, z ktorých, ľudovo povedané, deti vyrastú. Zriedka sa stáva, že je potrebná liečba, alebo odbúranie týchto ťažkostí pod lekárskym dozorom. Existuje mnoho tipov a trikov, ako tieto nepríjemnosti zvládnuť, alebo sa im vyhnúť.
Bruškové problémy detí: Hnačka, zápcha, kolika, hernia a iné
Dojčenská kolika
Kolika je pomerne častý tráviaci problém nielen u detí, ktoré sú dojčené, ale aj u tých, ktoré pijú z fľaše. Tieto ťažkosti trápia deti v prvých mesiacoch života. Koliky sú veľmi nepríjemnou záležitosťou pre dieťa i rodičov. Pojmom kolika sa označuje stav bábätka, kedy plače viac ako tri hodiny denne a viac ako tri dni v týždni približne v rovnakom čase. Ak tento stav trvá viac ako tri týždne, máte dočinenia práve s kolikou. Bábätko sa nedá ľahko upokojiť.
Niektorí lekári poukazujú aj na to, že dieťa nemá vyvinutý tráviaci systém, a preto ho trápia bolesti bruška. Dôvodom koliky však môže byť zastavená plynatosť a tiež stopnuté kakanie bábätka. Ak sú deti dojčené, pôvod koliky sa hľadá v tom, že matky nesprávne dojčia a deti sa pri kŕmení nahltajú vzduchu. Koliky častejšie trápia deti, ktoré pijú zbytočne veľa, pijú hltavo a pri pití vdýchnu väčšie množstvo vzduchu a nedostatočne si odgrgnú.
- Vyskytuje sa u 10 – 35 % dojčiat vo veku od 2. týždňa do 5. mesiaca života.
- Vyskytuje sa celosvetovo, bez zemepisných rozdielov.
- Častejší je výskyt u chlapcov a u detí, ktorých súrodenci mali tiež koliku v dojčenskom veku.
Príznaky koliky
- záchvaty neutíšiteľného plaču, dieťa sa nedá utíšiť ničím
- plač je iný ako bežný plač počas dňa
- dieťa je červené v tvári, ručičky má zovreté v päsť, nápadne sa napína, priťahuje nožičky k bruchu, pritom odchádzajú plyny
- niekedy sú problémy s vyprázdňovaním
- záchvaty prichádzajú náhle a náhle končia po odchode stolice a plynov
- najčastejší výskyt je v popoludňajších a večerných hodinách, nebývajú v noci
- nie sú v súvislosti s jedlom, potrebou prebaľovania
- vyšetrenie dieťaťa nevykazuje odchýlky, dieťa normálne prijíma stravu, prospieva
- pri neprospievaní je možná kombinácia koliky s iným ochorením
Dôvody vzniku koliky
Príčiny koliky sú rôzne a existuje ich niekoľko. Nikto nevie s istotou povedať, čo detskú koliku spôsobuje, len v malom percente postihnutých detí sa nájde pravý dôvod ťažkostí. Je však pravdepodobné, že na ňu má vplyv viacero vecí.
- Najčastejšou príčinou je návrat potravy zo žalúdka do pažeráka – ide o tzv. gastroezofageálny reflux. Je spôsobený nezrelosťou tráviaceho traktu a často je sprevádzaný aj grckaním bábätka. Dieťa, ktoré pije hltavo a zbytočne veľa je oveľa viac náchylnejšie na koliku. Môže potrápiť tiež detičky, ktoré si nedostatočne odgrgnú. Plyn, ktorý sa nahromadí v čreve spôsobuje bolestivé kŕče. Pri plakaní dieťa prehltne ďalší vzduch a ten sa tlačí v brušku, čo bolesti ešte zhoršuje. Aj hladné a unavené dieťa môže trpieť kolikami.
- Akékoľvek problémy v rodine môžu byť dôvodom nepokojnosti bábätka. Nervozita v rodinnom prostredí sa prenáša na dieťatko a ono potom častejšie trpí kolikami. Stres je všeobecne veľkým nepriateľom v rodinách s malým dieťaťom. Malé dieťa vycíti dokonca aj odmietanie súrodencom, čo môže tiež prispieť k prepuknutiu koliky.
- Vzácnosťou je, ak dieťa trpí kolikou preto, že neznáša bielkovinu kravského mlieka, alebo ak má chybu premeny látok v tele, či dokonca trpí vrodenou chybou tráviaceho traktu. Pri kolikách, ktoré majú takýto pôvod však často bábätko nenapreduje, nepriberá tak, ako by malo a je nepokojné, aj keď kolika odznie.
- Na koliku má vplyv aj nesprávne dojčenie, kedy je žalúdok plný nahltaného vzduchu z dôvodu nesprávneho prisatia dieťaťa. Pôvodom problému môže byť aj veľká dierka v cumlíku, ktorý bábätku ponúkame.
- U dojčených detí môže ísť aj o reakciu malého organizmu na niektorú zložku potravy, ktorú prijíma matka a prostredníctvom mlieka sa dostáva do detského organizmu.
- Riziko vzniku koliky je väčšie, ak matka počas tehotenstva fajčila, alebo sa pohybovala v nadmerne stresovom prostredí.
Diagnostika dojčenskej koliky
Ako si poradiť s kolikou?
- Včasné nakŕmenie hladného dieťaťa. Vylúčime tým nervozitu dieťaťa, tiež hltavé jedenie pri veľkom hlade.
- Ak dieťa dojčíte, odporúča sa dojčiť dlhšie z jedného prsníka. Nie je vhodné časté striedanie prsníkov. Predídete tak tomu, že dieťa vypije len predné sladšie mlieko, ktorého kvasné produkty zvyšujú množstvo plynov v čreve.
- Včasné prebaľovanie. Upraviť podmienky prostredia (primeraná teplota), upokojujúca hudba spolu s prihováraním sa dieťatku.
- Vylúčiť napätie v rodine. Vhodné je, aby si rodičia mohli oddýchnuť (napr. dieťa na chvíľu dať starým rodičom, alebo sa striedať pri starostlivosti). Pokojná a oddýchnutá matka jednoznačne prospeje dieťaťu.
- Nikdy dieťaťom netriasť a nenadhadzovať ho na rukách.
- Ideálne polohy na nosenie sú: klbko – dieťa má kolienka pritiahnuté k brušku a jemnými pohybmi pri chodení mu ho masírovať a tigrík – dieťa leží na predlaktí rodiča otočené tvárou k zemi.
- Vhodné sú masáže bruška v smere hodinových ručičiek a eventuálne teplé obklady a cvičenie nožičkami. Uľahčíme odchod plynov a stolice.
- Úprava stravy matky u dojčených detí, potrebné je vylúčiť jedlá, ktoré spôsobujú plynatosť.
- Zmena mlieka na hypoalergénne, ak sa dokáže alergia na kravské mlieko.
Lieky a kolika
Je možné podať liek, ktorý zlepšuje odchod plynov (napr. Sab simplex, Espumisan L), aj keď jeho jednoznačný účinok na koliku dojčiat nebol potvrdený. Vhodný je feniklový čaj.
Kolika dojčiat
Dobrá rada nad zlato: Čo zaberá na koliku?
- Jemné masírovanie bruška v smere hodinových ručičiek
- Kolísanie dieťaťa v klbku
- Teplý kúpeľ
- Zábal v teplej deke
- Rozprávanie, dotyky a spievanie
- Cvičenie bábätka s nožičkami
- Pohupovanie sa s bábätkom na fit lopte
Kontroverzná rektálna rúrka
Rektálna rúrka - pomôže?
Rektálna rúrka je bežne dostupná v lekárňach, pomáha dieťatku uvoľniť plyny a stolicu. Mala by sa však používať len v akútnych prípadoch! Pri pravidelnom používaní si bábätko na automatickú úľavu navykne a oddiali sa tým schopnosť uvoľniť vonkajší zvierač, jednoducho povedané, dieťatko sa nenaučí prirodzene kakať.
„Ak sú u dieťatka nejaké bábätkovské bruškové boľačky, najprv sa snažíme zistiť, či nie je problém v stravovacom režime, skúšame rôzne kvapky, cvičenia, manipuláciu. U nedojčených detí zmenu umelého mlieka. Ak, samozrejme, nič nepomáha, dieťa sa pučí, červenie, vidíme, že tlačí, ale nejde mu vykakať sa, príp. je evidentne nafúknuté bruško, možno vo výnimočnom prípade použiť rektálnu rúrku. Bábätku sa určite uľaví, často odíde veľké množstvo stolice. Avšak, určite to nie je to, čo by sa malo používať na dennej báze. Čiže snaha je riešiť problém, ktorý spôsobuje ťažkosti s nafukovaním, či odchodom stolice – ak je to, čo len trošku možné,“ radí pediatrička MUDr. Katarína Legrand.
Čo (ne)jesť ak dojčíte a bábätko má koliky
- Strukoviny
- Cesnak, cibuľa
- Bobuľové ovocie
- Kofeínové nápoje
- Čokoláda
- Uhorka
- Aromatické bylinky
- Brokolica a karfiol
- Paprika
- Pikantné jedlá
- Citrusy
- Kapusta