FIALOVÝ DEŇ: Epilepsia je najčastejšie detské neurologické ochorenie

Redakcia | 26. marec 2021
Fialový deň - Nič so mnou nezatrasie
foto: oz Meli Beli

Podporte povedomie o epilepsii aj vy.

Purple Day (slov. Fialový deň) je medzinárodný deň venovaný ľudom s epilepsiou. Ľudia si tento deň - 26. marec -  môžu uctiť nosením fialovej stužky, alebo sa môžu obliecť do fialovej farby, levanduľového odtieňu.

Fialový deň

Levanduľa vyjadruje pocit samoty, reprezentuje pocit izolácie – ľudia s epilepsiou sú neraz pre svoju chorobu stigmatizovaní a nepochopení, osamelí.

Vedeli ste, že epilepsia je najčastejšie detské neurologické ochorenie? Celkovo je u nás až okolo 50 000 ľudí trpiacich touto zákernou chorobou. 26-ty marec je deň, kedy im môžeme dať spoločne najavo, že na nich myslíme a sme pripravení im podať pomocnú ruku.

"Fialový deň reflektuje aj na potrebu vyvracať mýty v postupe pri poskytnutí prvej pomoci a informácie o tom, ako to urobiť správne, dostať k čo najväčšiemu publiku. Treba si uvedomiť, že epileptický záchvat sa môže objaviť aj u človeka, ktorý túto diagnózu nemá. V číslach je to 1 z 20 ľudí, čiže šanca, že budete svedkom epileptického záchvatu je pomerne veľká. Minulý rok v novembri som sa sama ocitla v situácii, že som musela poskytnúť pomoc človeku „trasúcemu sa“ na chodníku.  Vtedy som si doslova povedala: „vďaka Bohu, že epilepsiu poznám“, hovorí zakladateľka zakladateľka oz Meli Beli Andrea Škovierová Dragošeková.

Fialový deň

Ako môžete troškou prispieť vy?

  • oblečte si fialové tričko alebo čokoľvek fialové
  • dajte o svojej fialovej podpore vedieť na svojich sociálnych sieťach s hastagom #fialovýdeň
  • venuj päť minút svojho času informáciám, ako správne poskytnúť prvú pomoc pri epileptickom záchvate

História svetového dňa epilepsie sa začala písať v roku 2008.  V roku 2019  sa do  kampane  prvýkrát zapojilo aj Slovensko. Motívom kampane je už tretí rok heslo “Nič so mnou nezatrasie.“  Heslom kampane je slovná hračka, ktorá má vyjadriť, že hoci je v rodinách, ktoré bojujú s epilepsiou kopec "otrasov" a často sa trasie doslova celý svet, my to spoločne zvládneme. 

Ideou dňa je vyjadriť spolupatričnosť deťom i dospelým trpiacim epilepsiou tým, že si oblečiete niečo fialové a na sociálnej sieti vyjadríte podporu hastagmi: 

#svetovydenepilepsie #ničsomnounezatrasie #fialovyden #purpleday

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: