Dojímavý príbeh Kristínky: Keď ticho sa zmení na zvuk

Dojímavý príbeh Kristínky: Keď ticho sa zmení na zvuk
16.6.2016 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Sú videá, ktoré sú pekné na pohľad, potom sú také, ktoré sú šokujúce alebo vtipné, a potom také, na ktorých skutočne záleží. Toto video hovorí o príbehu 7-ročnej Kristínky, ktorá bola nepočujúca, no implantát jej zmenil život. Určite vás nenechá chladnými...

Prečo je to také dôležité? Kristínka nie je jediná. Len na Slovensku sa ročne narodí asi 60-tisíc novorodencov, z nich 60 až 90 trpí veľmi závažnou vrodenou poruchou sluchu, nehovoriac o dospelých. Mnohí z pacientov však netušia, aké sú ich možnosti.

Implantát zmenil Kristínke život

Kristínka sa narodila ako počujúce zdravé bábätko, nič nenasvedčovalo tomu, že by mala mať problémy so sluchom. Keď mala okolo pol roka, jej rodičia začali tušiť, že niečo nie je v poriadku, pretože ich dcérka nereagovala na zvuky. Audiometria ukázala, že Kristínka má obojstrannú poruchu sluchu. Rodičia Klamovci sa však nevzdali, sami hľadali možnosti, ako pomôcť svojej dcére.

„Zistili sme, že v nemocnici na Antolskej robia kochleárne implantácie. Keď mala Kristínka 3 roky na rozdiel od svojich rovesníkov nerozoznávala zvuky a nevedela ani rozprávať. Operácia nám veľmi zmenila život, hlavne našej dcére,“ hovorí dnes hrdý otec Ivan Klamo. Šikovná školáčka rýchlo dobehla zameškané a dnes chodí do bežnej základnej školy a rodičia sa hrdia jej výsledkami so samými jednotkami.