Čo vám pomôže prežiť štípance od komárov?

PR článok | 16. august 2024
Čo vám pomôže prežiť štípance od komárov?
foto: Boiron

Či už kempujete, grilujete, cestujete alebo ste jednoducho doma, komárom a ich nepríjemným a potenciálne nebezpečným uštipnutiam sa môžete vyhnúť pomocou rôznych metód na ich odpudzovanie, aby ste si mohli užiť zvyšok leta bez starostí a uštipnutí.

Leto sa môže rýchlo zmeniť na nočnú moru, ak sa stanete hlavným cieľom nášho úhlavného nepriateľa: komára.

Čo presne je uštipnutie komárom?

Komáre sa živia krvou zvierat a ľudí. Štípu len samičky, pretože potrebujú bielkoviny na produkciu svojich vajíčok. Keď vás samička komára uštipne, vstrekne do tela antikoagulačnú látku, aby udržala krv v obehu, kým sa kŕmi. Práve táto látka vyvoláva vo vašom tele imunitnú reakciu, ktorá spôsobuje svrbenie a opuch.

Sú všetky komáre rovnaké?

Na svete existuje takmer 3 000 druhov komárov, z ktorých väčšina nie je pre človeka škodlivá. Tri druhy, s ktorými sa najčastejšie stretávame v lete, sú komár obyčajný, komár tigrovaný a komár tropický.

Komár obyčajný (Culex pipiens a Culex quinquefasciatus), oba druhy sa vyskytujú v mnohých častiach sveta. Majú radi teplé a vlhké miesta a sú aktívne najmä za úsvitu a súmraku. 

Majú komáre radšej deti?

Môže sa zdať, že komáre sa častejšie zameriavajú na deti, ale nemusí to tak byť. 

Komáre priťahuje oxid uhličitý, ktorý vylučujeme pri dýchaní. Dospelí, ktorí dýchajú viac ako deti, sú preto viac ohrození. V skutočnosti jedna štúdia odhalila, že tehotné ženy, ktoré vypúšťajú o 21 % viac CO2 ako priemerný dospelý človek, sú častejším cieľom komárov.

Na ochranu detí a tehotných žien je nevyhnutné vybrať repelent, ktorý je vhodný pre celú rodinu. Niektoré chemické látky v repelentoch pre ne nemusia byť vhodné. Rozhodnite sa preto pre repelenty na báze rastlín alebo éterických olejov, ktoré sú šetrné k pokožke a účinné pri odpudzovaní komárov.

"Dapis gél: Najprírodnejší spojenec v boji s uštipnutiami!" 

Ak sa už komárom neubránite, vyskúšajte prírodný gél bez chemických látok. Dapis gel s protizápalovým a protibolestivým účinkom zmierni opuch, začervenanie, bolesť a svrbenie po uštipnutí. Neobsahuje kortikoidy ani iné chemikálie, je bezpečný na veľké plochy kože, vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy. Môžete ho aplikovať na pokožku vystavenú slnečnému žiareniu, príjemne chladí, ľahko sa rozotiera a nemá nepríjemný zápach.

Vhodný od 1 roku. Dostupný vo vašej lekárni.

Kozmetický výrobok

Niekoľko tipov, ako sa vyhnúť uhryznutiu

  • Dodržiavajte dobrú osobnú hygienu. Pot komáre priťahuje, preto sa pred spaním nezabudnite osprchovať a vyhnite sa krémom, dezodorantom a parfumom, ktoré ich tiež môžu priťahovať.
  • Rozhodnite sa pre diskrétnosť. Komáre priťahujú jasné farby. Zvoľte si preto triezve oblečenie. Noste nohavice a tričká s dlhými rukávmi, ktoré chránia vašu pokožku a robia ju menej prístupnou.
  • Udržujte svoj domov v čistote. Stojatá voda je obľúbeným miestom komárov, preto nenechávajte vodu v umývadle alebo v podmiskách vašich rastlín.
  • Zhasnite svetlá. Komáre priťahuje svetlo. Uistite sa, že ste zatvorili okenice alebo okná, keď máte zapnuté svetlá.
  • Používajte repelent. Na cestách si vyberte praktický formát, napríklad sprej, a v prípade detí si vyberte prípravok vhodný pre celú rodinu.
  • Zostaňte v suchu. Rybníky a močiare sa hemžia komármi. Aby ste sa vyhli uštipnutiu, je najlepšie sa týmto miestam úplne vyhnúť.

Viete, čo zasadiť... rastliny odpudzujúce komáre

Niektoré rastliny sú známe svojou schopnosťou odpudzovať komáre, takže ak ste vášnivý záhradkár uprednostnite:

Bazalka. Okrem toho, že odpudzuje komáre, je bazalka aj veľmi účinným prírodným antiseptikom po uštipnutí.

Citrónová tráva. Niekoľko listov si môžete natrieť na ruky a nohy ako repelent.

Citrónový eukalyptus. Tento krásny strom sa dá ľahko pestovať v kvetináčoch a svieža, citrónová vôňa jeho listov odplaší komáre.

Voňavé pelargónie. Jej listy sú charakteristické vôňou, ktorá je pre komáre veľmi nepríjemná.

Mäta. Odpudzuje komáre a môžete ju použiť do čaju a jedál.

Levanduľa. Nám jej vôňa evokuje dovolenku, ale komáre sa jej radšej vyhýbajú, a to je pre nás dovolenka.

Homeopatia v boji proti štípancom

Ak človek prehnane reaguje na uštipnutia hmyzom, môže zvážiť použitie jednozložkových homeopatických liekov, ktoré môžu pôsobiť preventívne alebo zmierniť nepríjemné príznaky:

Ledum palustre 15CH alebo 30CH: ako prevencia pre odpudenie hmyzu (komáre, ovady) pre veľmi citlivých, hypersenzitívnych. 5 granúl denne v sezóne výskytu komárov.

Apis mellifica 15CH + Ledum palustre 5CH po uštipnutí pre citlivých, svrbivé viacnásobné poštípania zlepšené chladným obkladom. 5 granúl z každého 3 až 5x denne a frekvenciu podávania znižovať podľa zlepšenia.

Iné:

Tarentula cubensis 5CH ak je postihnuté miesto opuchnuté, zatvrdnuté, fialovočervené a veľmi bolestivé. 5 granúl 3 až 4x denne

Urtica urens 5CH ak je svrbivá oblasť zlepšená priloženým teplého obkladu (najčastejšie po popŕhlení medúzou). 5 granúl 3 až 4x denne

Ledum palustre 5CH, 15CH, 30CH, Apis mellifica 15CH, Tarentula cubensis 5CH, Urtica urens 5CH sú voľnopredajné homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. Okrem uvedených riedení sa môžu použiť aj iné riedenia, v takom prípade je použitie individuálne a dávkovanie spadá do rúk odborníka – lekára alebo lekárnika. Zdroj: Materia medica homeopatica.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: