Viete, ako správne zareagovať pri náhlej cievnej mozgovej príhode (NCMP)? Zachráňte život!

Viete, ako správne zareagovať pri náhlej cievnej mozgovej príhode (NCMP)? Zachráňte život!
30.6.2016 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Myslíte si, že cievna mozgová príhoda je záležitosťou len starých ľudí?

Priemerný vek pri vzniku ischemickej cievnej mozgovej príhody je síce 66,4 roka, ale ročne len na Slovensku pribudne 284 prípadov u ľudí do 49 rokov a 12 prípadov u ľudí mladších ako 29 rokov.

Rizikovými faktormi sú nesprávny spôsob života, fajčenie 11,5 %, alkohol 4,5 %, nadváha 16,6 %, ale aj neliečený vysoký tlak, cholesterol, prejedanie sa či nedostatočný pitný režim. Do rizikovej skupiny patria aj ženy, ktoré užívajú antikoncepciu, sú fajčiarky a majú napr. poruchu zrážanlivosti krvi.

Na Slovensku existuje terapia, ktorá ľuďom postihnutých NCMP pomôže zachrániť život, ktorého kvalita zostane nezmenená. Ide o trombolýzu, teda o rozpustenie krvnej zrazeniny v upchatej cieve mozgu. Stačí jediné: včas zavolať chorému sanitku, aby bola liečba efektívna, najdôležitejšie je prísť do nemocnice do štyroch hodín.

Ak si nie ste istý, či vášho priateľa, príbuzného, či kolegu postihla NCMP, urobte s ním malý test. Požiadajte ho, aby sa usmial, zapískal a ukázal zuby. Ak ide o mozgovú príhodu, kútiky úst zostanú nesymetrické. Poproste ho, aby predpažil ruky s dlaňami nahor, pri cievnej príhode postihnutá ruka rýchlo klesá. Potom by mal po vás zopakovať vetu, napr.: Starý koreň sa ťažko presádza. Človek s príhodou ju nedokáže zopakovať, prípadne slová výrazne komolí.

Je možné, že príznaky do niekoľkých minút ustúpia, napriek tomu postihnutého ihneď odvezte do nemocnice, alebo privolajte záchranku.