Ako sa dá odstrániť problém s kŕčovými žilami?
foto: istockphoto.com
Sklerotizácia, laser či operácia? Čo je pre vás najvhodnejšie, jednoznačne posúdi lekár. V krátkom prehľade si však môžete porovnať jednotlivé metódy ošetrenia varixov.
Čo je sklerotizácia?
- ambulantný zákrok, indikovaný vtedy, keď má pacient šancu na trvalejší úspech týmto spôsobom liečby – čo musí zhodnotiť lekár;
- pomocou ihly sa aplikuje do žily látka, ktorá žilu zvnútra akoby naleptá a pripraví na zlepenie pomocou kompresie – stlačenia;
- minimálne bolestivý zákrok;
- po zákroku počítajte s tým, že pančuchy budete nosiť aspoň 6 týždňov, pričom prvých 10 – 14 dní dostanete odporučenie nosiť ich aj počas noci. Dolu ich dávate len počas hygieny;
- žila po zákroku nezmizne, ale premení sa na väzivový pruh, v ktorom neprúdi krv;
- zákroku sa netreba báť, pretože sa odstraňuje nefunkčná žila.
Prečítajte si tiež:
Trápia vás kŕčové žily? Problém nepodceňujte!
Ako prebieha laserová liečba kŕčových žíl?
- robí sa ambulantne, zákrok trvá len niekoľko minút a pacient odchádza po „svojich“ hneď domov;
- pomocou pôsobenia tepla a laserového lúča sa žila zlepí;
- bolesť pri zákroku sa podobá uštipnutiu komára;
- nezanecháva na pokožke jazvy;
- po zákroku je pokožka červená, ale rýchlo sa vráti do normálu;
- laserom ošetrená pokožka sa nesmie vystavovať slnečnému žiareniu;
- končatiny netreba bandážovať;
- v niektorých krajinách sa od tejto metódy z viacerých dôvodov upúšťa.
Prečítajte si tiež:
Trápia vás kŕčové žily? Dôležitý je správny pohyb
Chirurgická metóda odstraňovania kŕčových žíl
- výkon, ktorý je nenáročný pre pacienta, ale náročný na erudíciu chirurga;
- zákrok sa vykonáva v celkovej alebo spinálnej anestéze;
- zanecháva niekoľko jaziev;
- postihnutá žila sa podviaže a pomocou špeciálneho inštrumentária vytiahne von;
- dlhšia doba rekonvalescencie oproti iným metódam, avšak dnes už aj v podobe jednodňovej chirurgie, resp. veľmi krátkej, 2 až 3-dňovej hospitalizácie;
- klasická metóda odstraňovania varixov v prípade dôkladného prevedenia má stále dlhodobo najlepšie výsledky, pacienti zostávajú často desiatky rokov bez akýchkoľvek varixov a ďalších problémov. Problémom však býva častý variantný priebeh žíl v slabine a ich nedokonalé ošetrenie pri zákroku vedie k relatívne častým problémom v priebehu rokov po operácii.
Prečítajte si tiež:
6 tipov pre zdravé nohy: nepodceňujte varovné príznaky!
Čo ste o kŕčových žilách nevedeli
- Ak vás niekedy boleli nohy po celodennom sedení či státí v práci alebo len tak, bez zjavnej príčiny, tak s veľkou pravdepodobnosťou sa hlásia o slovo práve vaše žily. Aj keď ste na svojich nohách nespozorovali žiadne iné príznaky, ako sú napríklad viditeľné modré žilky, patríte do skupiny viac ako 20 % pacientov,u ktorých sa prejavilo prvé štádium chronického žilového ochorenia, ľudovo nazývaného i kŕčové žily.
- Výsledky prieskumov sú viac ako alarmujúce. Ukázali, že 8 z 10 pacientov trpí chronickým žilovým ochorením a až tri štvrtiny pacientov ostáva neliečených!
- Nedávne výskumy dokázali, že za bolesť, ktorú pacienti pociťujú v oblasti nôh, sú zodpovedné tzv. C-nociceptory, ktoré sa aktivujú pri vzniku lokálnych zápalov ciev. Analgetiká problém nevyriešia, pocit bolesti iba potlačia, čím sa zvyšuje riziko vzniku komplikácií spojených s rozširujúcim sa zápalom.
- Varixy postihujú výlučne povrchový žilový systém. Mechanizmom ich vzniku býva najčastejšie chyba v komunikácii medzi povrchovým a hlbokým žilovým systémom.
Prečítajte si tiež:
Kŕčové žily – môžu za to podpätky?