5 tipov ako zariadiť modernú detskú izbu pre dievča

redakcia | 31. júl 2023
5 tipov ako zariadiť modernú detskú izbu pre dievča
foto: mobelix.sk

Moderná detská izba pre dievča spája zábavný aj oddychový priestor. Odráža osobitný štýl vašej ratolesti a do istej miery s ňou rastie. Sny, predstavy i praktickosť dievčenskej izby prenesie do reality starostlivo vybraný nábytok, úložné priestory, dominantné farby, doplnky a dekorácie. Omnoho ľahšie sa vám bude zariaďovať izba pre dievčatko či rekonštruovať izba pre slečnu, ak budete mať podnetné nápady a inšpirácie.

1. Detská izba pre dievča zabáva a inšpiruje

Návrh a vytvorenie dokonalej detskej izby pre dievča sa odráža od toho, čo chce mať dievča vo svojej izbe. Dievčenské izby sú miestom, kde sa dômyselne spája priestor pre hranie, spanie a neskôr učenie. Nad tým všetkým vládne zábava, rozvíjanie kreativity a vlastné záujmy dievčaťa.

Má rada hudbu, kone, vybraný šport? Použite to ako hlavné inšpirácie pre dizajn novej dievčenskej izby.

Mamičky si vyžadujú poriadok, ktorý chcú s ľahkosťou preniesť na svoje dcéry. Rôzne typy úložných priestorov, ako sú detské skrine, komody, detské úložné regály alebo police pomôžu s úhľadným uložením oblečenia, hračiek, športových potrieb aj kreatívnych sád.

Už pri návrhu izby myslite na predmety, ktoré odrážajú osobnosť vašej dcéry - vlastné umelecké výtvory, víťazné trofeje, fotografie, školské úspechy.

2. Farby pre modernú dievčenskú izbu

Niet pochýb o tom, že v izbách pre malé princezné kraľuje ružová. No, ak sa vám a vašej dcérke páči akákoľvek iná farba, choďte do toho.

Skvelou voľbou pre moderné dievčenské izby je biela a šedá. Sú to nadčasové farby a hodia sa k akýmkoľvek iným farbám. Vyberte hlavné časti zariadenia izby v týchto farbách a pre ďalší nábytok môžete použiť rôzne výrazné aj pastelové odtiene - ružovú pre jemnosť, levanduľovú ako alternatívu ružovej alebo upokojujúcu svetlo modrú.

Ak si prajete farebnú schému, ktorá bude rásť s vaším dievčatkom, popremýšľajte nad hnedou (drevom) a bielou. Eleganciu a šarm detskej izby pre dievča dosiahnete spojením bielej, čiernej a zlatej (na akcenty - svietidlá, nástenné dekorácie a rámy obrazov).

Ružová detská izba pre princeznú

zdroj: mobelix.sk

3. Skvelým základom je nadčasový nábytok

Pri navrhovaní detskej izby pre dievča neexistuje presný návod. Keď vytvoríte pevný základ z kvalitného nábytku (posteľ, skrine), flexibilný úložný priestor (komody, police) a dobre premyslené dekorácie (osvetlenie, textilné dekorácie, zrkadlá, výzdoba stien), s malými obmenami bude slúžiť až do dospievania.

Ak zariaďujete izbu pre dievčatko bábätko, ústrednými prvkami je detská postieľka, dostatočne veľká skriňa, prebaľovací pult a veľké pohodlné kreslo pre vás.

Keď sa z bábätka stane lezúň, jeho hlavný svet sa bude odohrávať na podlahe. Počas prvých rokov oceníte okrem úložných boxov na hračky aj kvalitný koberec. Aby mali vaše ratolesti pri kontakte s podlahou viac pohodlia a tiež by ste chceli rozšíriť ich fantáziu, inšpirujte sa, ako vytvoriť komfortný priestor pre hry a odpočinok výberom správneho typu a vhodného materiálu detského koberca.

V izbe staršieho dievčaťa je obľúbená útulná a dostatočne veľká posteľ s množstvom jemných vankúšov, s farebnou posteľnou prikrývkou a dekami, funkčný pracovný stôl a stolička. Pokojne aj kútik na čítanie s malým stolíkom a robustným ušiakom. Svoje miesto tu nájde veľa dekoratívnych svetielok, kobercov z umelej kožušiny, fotorámčekov na stenách či celá fotostena a tiež jemné izbové kvetiny.

Biele doplnky v detskej izbe pre dievča
 zdroj: mobelix.sk

 

4. Inšpiratívne dekorácie pre pohodlie

Dekorácie detskej izby pre dievča podčiarknu osobnosť, záujmy a kreatívne vyjadrenie vášho malého dievčatka či dospievajúcej slečny.

Kým v spálni malých dievčat vám pomôžu roztomilé potlače, baldachýn nad posteľ, výrazné farby alebo hravé tapety na stenách, v izbe pre tínedžerku bude zdobenie o niečo zložitejšie. Hlavne preto, že jej názory sa menia veľmi rýchlo.

Kľúčom je vytvoriť miestnosť s praktickou štruktúrou a možnosťou rýchlej zmeny. Poskytnite im inšpirácie na dekorácie a doplnky a nechajte im priestor, prejaviť sa.

Unikátnym spôsobom, ako vniesť do dievčenskej spálne osobitosť je nakupovať z druhej ruky či upcyklovať vintage veci, ktoré si zamiluje (stará komoda, sklenená vitrína, retro kreslo, nočný stolík).

Vyhrajte sa s trendovými kvetinovými alebo geometrickými vzormi tapety na jednej stene izby. Alebo dajte inšpiratívnu tapetu rovno na strop dievčenskej izby (hviezdna obloha alebo motív kaziet).

Netradičnou dekoráciou dievčenskej izby, ktorá jej dá punc výnimočnosti, je zaručene hojdačka a kreslo spustené zo stropu miestnosti.

Premeňte dievčenskú izby na krajinu kúzelných svetielok - od stropných osvetlení, cez náladové svetlá, drobné reťazové svetielka rozvešané po celej izbe (aj na policiach a čele postele) až po jemné nočné lampičky.

Detská poschodová posteľ v bielej farbe

 zdroj: mobelix.sk

5. Myslite na to, že...

Navrhnúť izbu pre dievča prináša so sebou veľa rozhodovaní, preverovaní i kompromisov. Existuje niekoľko odporúčaní, čomu sa pri tvorbe detskej izby vyvarovať.

Prvým príkladom je prílišná orientácia na moderné vzory a najnovšie trendy, ktoré však nemajú nič spoločné s osobnosťou vašej dcéry.

Taktiež sa vyhnite výberu hlavných častí zariadenia a nábytku, z ktorých veľmi rýchlo vyrastie.

Mnohí rodičia dievčat vedú večné zápasy s množstvom oblečenia, hračiek, kníh a celkovo s organizáciou vecí. Vyvarujte sa toho a už na začiatku hľadajte efektívne a dostatočné úložné priestory bez obetovania pohodlia a štýlu.

Pri vytváraní detskej izby niekedy rodičia, ale aj dizajnéri akosi zabudnú zohľadniť bezpečnosť. Berte do úvahy faktor bezpečnosti a potenciálne riziká zranenia pre daný vek dievčaťa.

Pri starostlivom zvážení veku, osobnosti a preferencií vašej dcérky, vytvoríte krásnu izbu, ktorá obstojí nielen v skúške času.

Študentská izba pre dievča

zdroj: mobelix.sk

Moderná detská izba pre dievča je miestom mnohých štýlov, dekorácií a doplnkov. Najdôležitejšie je, aby zohľadňovala všetky dôležité činnosti - oddych, ihrisko a štúdium. Naplno odrážala to, čo vaša dcéra miluje a rada robí. Podľa veku ju zapájajte do hľadania netradičných inšpirácií a podporujte pri dekorovaní izby podľa vlastného vkusu a štýlu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: