Znižovanie horúčky: Syndróm periodickej horúčky
Neustála zmena počasia, deti čerstvo zaradené v kolektívoch, znížená imunita. To všetko nahráva chorobám. No nielen pri typických ochoreniach tohto obdobia, ako sú nádcha, angína, kašeľ či chrípka, sa môže vyskytnúť horúčka.
Syndróm periodickej horúčky
Nie všetky deti zvládajú zvýšenú teplotu jednoducho. Existujú rôzne komplikácie a jedným z nich je aj syndróm periodickej horúčky.
Je charakterizovaný náhle sa objavujúcimi vysokými horúčkami, ktoré môžu trvať v epizódach 3 – 6 dní, pričom po ustúpení sa môžu znova (aj bez príznakov) opakovať po 3 – 8 týždňoch.
Sprevádza ich (ale nemusí) bolesť v krku, afty, zdurenie uzlín, zvracanie, kašeľ, nechutenstvo, hnačky, bolesti brucha, hlavy ap.
Periodické horúčky vznikajú zväčša na podklade genetickej prodispozície. Najčastejšie sa vyskytujú u batoliat a detí až do približne 10 rokov, v puberte zvyknú ustupovať.
Podávanie liekov proti horúčke je pri syndróme periodickej horúčky zväčša neúčinné (nestačia tlmiť pričasté epizódy neustále vysokej horúčky). Voľbou sú kortikoidy, často je nutná hospitalizácia dieťaťa.
Hoci toto ochorenie neovplyvňuje fyzické ani mentálne schopnosti dieťaťa, ataky častých horúčok môžu oslabovať jeho organizmus a viesť k izolácii a vyradeniu z kolektívu.