Zasa zaspal do školy?!

Michaela Klamová | 8. Sep 2020
Spánok v puberte

Keď boli deti menšie, vstávali samy v nekresťanský čas, no ako udrie puberta, ranný budíček sa stáva ich nepriateľom číslo jeden.

Občas to vyzerá, akoby váš tínedžer zabudol, ako fungujú hodiny. Večer odrazu ožíva a ráno ho nie a nie zobudiť.

Chronicky unavení školáci!
Prečítajte si tiež:

Chronicky unavení školáci!

Spánok v puberte

„Mozog v puberte prechádza akousi reorganizáciou a spánok je priestor pre uskutočnenie týchto zmien,“ vysvetľuje Jim Horne, riaditeľ Výskumného centra spánku Loughborough University. „Vnútorné hodiny tínedžerov bežia pomalšie ako u dospelých. Tiež sa u nich ešte nevyvinul mechanizmus potrebný na registrovanie únavy, preto si nedokážu uvedomiť, ako veľmi unavení v skutočnosti sú. Ráno potom nedokážu vstať, pretože ich telo jednoducho potrebuje viac spánku.

Hlavným rušičom prirodzeného spánkového cyklu je tiež umelé osvetlenie. Večerný nedostatok svetla spôsobuje zníženú tvorbu melatonínu, ktorý vraví nášmu telu, že je čas ísť spať. Svetlá žiaroviek, obrazovky televízorov, tabletov, počítačov a mobilov túto produkciu narúšajú. Preto odborníci odporúčajú aspoň dve hodiny pred spaním stlmiť svetlá a vyhnúť sa sledovaniu blikajúcich obrazoviek. Naopak, ráno odostrite závesy a vpustite do izby sedmospáča čo najviac svetla.

Doprajte pubertiakom spánok navyše

Kvalitu spánku negatívne ovplyvňuje aj preplnený žalúdok či priveľa aktivít vo večerných hodinách. Pred spaním ponúknite deťom teplé mlieko alebo bylinný čaj z medovky, harmančeka či valeriány. Pre rodičov je dôležité naučiť sa tolerovať potreby vyvíjajúceho sa organizmu tínedžerov a podľa možnosti im dopriať nejaký ten spánok navyše

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: