Trápia vás mandle? TOTO by ste mali vedieť

PaedDr. Dagmar Baluchová | 4. Oct 2019
Trápia vás mandle? TOTO by ste mali vedieť

Stále sa opakujúce angíny, po ktorých sú mandle zjazvené, antibiotiká ako bonus takmer každý mesiac... Iné deti sa hrajú na ihrisku, len to vaše je stále choré. A udržať ho doma, keď je vonku tak úžasne, je výkon. A možno problémom vášho drobca nie sú krčné mandle, ale nosohltanová mandľa. Našťastie, v jednom i druhom prípade existujú riešenia.

Mandle sú časťou imunitného a lymfatického systému, ktorý nám pomáha v boji proti infekciám. V ľudskom organizme je viacero druhov mandlí – nosohltanová – je uložená v zadnej časti nosového priechodu a ústnej dutiny, jazyková mandľa – na koreni jazyka, krčné mandle, ale i párové mandle – pri vyústení Eustachovej trubice v nosohltane. My sa zastavíme pri dvoch – nosohltanovej a krčných.

Mandle musia von! ÁNO, či NIE?
Prečítajte si tiež:

Mandle musia von! ÁNO, či NIE?

Nosohltanová mandľa

 • ide o lymfatické tkanivo v klenbe nosohltana
 • k jej zväčšeniu dochádza medzi 3. a 5. rokom života, neskôr sa postupne zmenšuje
 • po opakovaných infekciách a zápaloch môže dôjsť k jej abnormálnemu zväčšeniu  a sčervenaniu
 • najväčší význam má v detstve, pretože imunita sa ešte len vytvára a mandle (nosohltanová i krčné) pôsobia ako filter a zachytávajú baktérie, vírusy, zdroje infekcie...

Ak je dieťa často choré, jeho nosohltanová mandľa môže prestať plniť svoju funkciu a sama sa stáva zdrojom infekcie. Zväčší sa a spôsobuje problémy.   

Keď je mandľa príliš zväčšená:

 • spôsobuje sťažené dýchanie nosom, a preto dieťa dýcha ústami.
 • dieťa má nepokojný spánok, chrápe, objavuje sa spánkové apnoe (pauzy v dýchaní).
 • zhoršujú sa procesy v nosovej dutine – zvlhčovanie a ohrievanie vdychovaného vzduchu, čo má vplyv aj na stredoušné a vedľajšie nosové dutiny (výskyt zápalov, časté nádchy).
 • ovplyvnená je aj reč, dieťa rozpráva huhňavo, môže nedoslýchať.
 • môže dôjsť k zmene výrazu tváre – dieťa má sústavne pootvorené ústa, cez ktoré dýcha.
 • vplyvom sťaženého dýchania môže dôjsť k deformite hrudníka.
 • dieťa celkovo neprospieva a zle toleruje námahu, pôsobí unavene. 

Operovať či neoperovať mandle?

Zväčšenú nosohltanovú mandľu možno liečiť iba chirurgicky. Zväčša sa však neodstráni celá, ale iba jej (prebytočná) časť. V rámci diagnostiky ORL lekár zhodnotí stav mandle zrkadlom a následne aj endoskopicky (pomocou kamery). Ak sa rozhodne pre operáciu, je nutné, aby dieťa podstúpilo anestéziologické vyšetrenie a vyšetrenie zrážanlivosti krvi.

Zákrok sa vykonáva v celkovej narkóze, pred ktorým je dieťa utlmené liekmi proti bolesti. Pred, počas i po zákroku je sledované odborným personálom (operatér zákrok sleduje pomocou kamery). Po zákroku ostáva v zariadení niekoľko hodín, prípadne deň až viac dní (v závislosti od podmienok konkrétneho zariadenia a toho, do akej miery krváca). Pri odchode domov nechýba zhodnotenie zdravotného stavu po zákroku. 

Udáva sa, že hojenie po odstránení nosohltanovej mandle je rýchlejšie a aj krvácanie je menšie, ako je to v prípade krčných mandlí. Súvisí to aj s tým, že nosohltanová mandľa je zaťažovaná iba dýchaním, zatiaľ čo krčné mandle sú namáhané aj príjmom potravy, komunikáciou atď. Napriek tomu sa môže aj po operácii nosohltanovej mandle objaviť krvácanie či huhňavá reč dieťaťa. Dôležitá je aj následná starostlivosť doma.

Nie je nutné siliť návrat dieťaťa do kolektívu. Potrebuje čas na rekonvalescenciu, je potrebné chrániť ho pred infekciami. V prvé dni sa podáva kašovitá strava izbovej teploty, dodržiava sa pitný režim (ideálne teplé, nebublinkové nápoje). Ak sa po zákroku objavia nejaké komplikácie, treba ich riešiť s lekárom a čas doma využiť aj na nácvik správneho dýchania – nosom.

mandle

Krčné mandle

Sú párové oválne útvary v hltane, nazývajú sa aj podnebné mandle. Po otvorení úst sú dobre viditeľné aj voľným okom. Najväčšie sú v detstve, postupne sa zmenšujú. Kedysi sa ich vyberanie robilo „ako na bežiacom páse“, pretože pretrvával názor, že sú v podstate nepotrebné. Dnes už na to majú odborníci iný názor. 

Viete, že...

zápaly v mandliach môžu postúpiť do zápalov kože, bolestí kĺbov či problémov s obličkami?  

Komplikácie

Časté angíny, neustále preliečované antibiotikami si môžu na mandliach vybrať svoju daň. Vplyvom bakteriálnej či vírusovej infekcie môže dochádzať k zjazveniu mandlí, zadržiavaniu patogénov a opakovanému návratu ochorení. V mandliach sa môže tvoriť hnis (čapy), ktorý vychádza na povrch mandlí a je príznakom chronického zápalu. U detí sa môže stav vekom ešte upraviť. Ak ale problémy pretrvávajú a stupňujú sa (napr. štyri až päť angín ročne s následnou antibiotickou liečbou niekoľko rokov po sebe), je dôvod zvážiť operáciu. 

Operácia a zotavovanie

Lekár spolu s rodičmi malého pacienta musí zvážiť všetky plusy i mínusy, ktoré operácia so sebou prináša. Kľúčový nie je len aktuálny nález, ale aj informácie od pediatra, prekonané ochorenia (napr. či je dieťa alergik, astmatik ap.).

Operácia krčných mandlí (tonzilektómia) nie je nikdy prvým riešením, najmä u malých detí, ale až posledným, keď sa všetky ostatné možnosti vyčerpali. Predoperačný postup je podobný ako pri výbere nosohltanovej mandle. Dieťa musí podstúpiť predoperačné vyšetrenia, nutný je aj odber krvi a výter z krku. Zákrok sa taktiež robí v celkovej narkóze, no keďže pooperačný stav môže sprevádzať väčšie krvácanie, upúšťa sa od toho, aby sa operácia vykonávala deťom mladším ako je 5 rokov, keďže je nutná spolupráca dieťaťa, lekára i rodiča. Aj tento zákrok sa koná v rámci jednodňovej chirurgie, preto ak nenastanú komplikácie, pacienti sú do 24 hodín od zákroku prepustení do domácej liečby, no v niektorých zariadeniach je hospitalizácia dlhšia.
Je nutné, aby malý (ale i veľký pacient) ostal v pokojnom režime, aby nedošlo k masívnemu pooperačnému krvácaniu  (mierne krvácanie je bežné). Istá bolestivosť po zákroku niekoľko dní je tiež sprievodným javom. Na správne hojenie rany má vplyv správna hygiena ústnej dutiny, pitie dostatočného množstva tekutín, jedenie kašovitej stravy izbovej teploty (polievky, omáčky, prívarky, pudingy, drobné cestoviny...). Prvé dni po zákroku nie je vhodné kúpanie sa v horúcej vode, pobyt v chladnom či horúcom počasí, ani prílišná námaha. 
Ach, tie nosové mandle!
Prečítajte si tiež:

Ach, tie nosové mandle!

Dostanem zmrzlinu?

Možno aj vaše školopovinné dieťa, ktoré čaká výber krčných mandlí, počulo, že po ich vybratí sa podáva pacientom zmrzlina. Nie je to výmysel a ani odmena či bolestné pre deti, ktoré túto operáciu zvládli. Súvisí to s tým, že kedysi sa tento zákrok vykonával iba s lokálnym umŕtvením a chladivý efekt mal predísť zvýšenému krvácaniu v ústnej dutine. V súčasnosti sa však tento zákrok robí zväčša v celkovej anestézii, a preto podávanie zmrzliny už nie je nutné. 

Oba zákroky naraz?

Výber nosohltanovej mandle i krčných mandlí je možné urobiť aj naraz, pod jednou anestéziou. Vždy však rozhoduje individuálny stav pacienta. 
Ak zvažujete u seba alebo u dieťaťa operáciu nosohltanovej či krčných mandlí, PRI VÝBERE ZARIADENIA dbajte na to:
 • ako často tieto zákroky prevádzajú
 • aké majú referencie
 • do akej miery spolupracujú s poisťovňami
 • aký názor má na dané zariadenie váš pediater
 • do úvahy berte aj skúsenosti rodičov, ktorí tam už so svojimi deťmi boli

Na mandle aj laserom?

V niektorých špecializovaných zariadeniach na Slovensku je možné vykonať odstránenie mandlí aj laserom. Zákrok znižuje bolestivosť, riziko krvácania, je však pomerne drahý a nie je vhodný pre všetkých pacientov. 
A nezabudnite, dieťa musí byť pred zákrokom zdravé a je nutné ho naň aj psychicky pripraviť. Isté je, že v dospelosti si z neho nebude veľa pamätať, ale v jeho ranom detstve to môže byť ťažšia skúsenosť, ktorú však môžete ako rodičia ovplyvniť.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: