Moje dieťa trápi LARYNGITÍDA: Čo robiť?

MUDr. Katarína Legrand | 22. november 2022
Laryngitída

Laryngitída je ako legenda, ktorú už takmer každá matka počula, no žiadna ju nechce zažiť na vlastnej koži. Teda, na koži svojho dieťaťa. Lebo je to vážna vec.

Lebo sa nedá vždy riešiť doma a niekedy sa človek nevyhne sanitke či rýchlej jazde na pohotovosť...

Laryngitída

Laryngitídu môžu mať už bábätká, ale aj školáci. Najčastejšie sa však týka batoliat a detí predškolského veku. Toto vírusové ochorenie, spôsobujúce opuch hlasiviek, sa objaví zväčša znenazdajky uprostred noci. Vaše dieťa si večer líha v podstate zdravé, možno má už dáky číry soplík alebo sa vám zdá, že má trošku zachrípnutý hlas či občas sucho zakašle. Nič vážne, čomu by ste venovali výraznejšiu pozornosť. Alebo aj vôbec nič.

A niekedy nadránom, keď už všetci sladko a tvrdo spia, začne ten klasický štekavý kašeľ vášho drobca. Naozaj znie ako štekanie psa alebo ho niektorí prirovnávajú k zvuku, ktorý vydávajú uškatce. Keď ho raz začujete, už budete navždy vedieť, aký kašeľ je laryngeálny a, aký sa naň, síce z diaľky, podobá. A budete môcť uložiť dieťa do postele už zabezpečené pred zlým priebehom tohto ochorenia.

Ak sa vám to však stane prvýkrát, jednak si uvedomíte, že legenda sa stáva realitou vo vašej domácnosti a zároveň vás celkom pravdepodobne premkne obava. Netreba však zúfať. Možností domácej liečby máme hneď niekoľko a väčšinou sú postačujúce.

Laryngitída: Čo robiť?

Najprv treba dieťa zabaliť do periny, dať mu čiapku na hlavu a otvoriť okno dokorán. Nech dýcha studený vlhký vzduch. Ak sa laryngitída objaví u vášho dieťaťa v lete, okno vám veľmi nepomôže, vtedy treba otvoriť mrazničku. A rovnako tým zabezpečiť dýchanie studeného vzduchu. Studený vzduch stiahne cievy, a tým sa zmenší opuch hlasiviek, ktorý spôsobuje štekavý zvuk pri kašli a zároveň aj dýchavičnosť alebo sipot dieťaťa.

Aké lieky pri laryngitíde?

Keď sa dieťa upokojí a začne trochu lepšie dýchať, necháme ho stále pred oknom a zájdeme vytiahnuť z lekárničky antihistaminikum – podľa toho, čo máme k dispozícii a tiež podľa veku dieťaťa. 

Keď ste už podali antihistaminikum a máte pocit, že dýchanie ešte nie je úplne v poriadku, môžete pridať liek s účinnou látkou ibuprofén. Ten má protizápalový účinok a pomôže zmierniť zápal a s ním aj opuch hlasiviek. Podľa veku vášho drobca, buď čapík, ktorý pôsobí pomerne rýchlo, alebo sirup. Tieto lieky je dobré mať vždy v domácej lekárničke.

Ak ste toto všetko urobili a vášmu dieťatku sa nepolepšilo, naďalej sípavo dýcha a štekavo kašle alebo zaťahuje jamku nad spojením kľúčnych kostí, bude potrebná lekárska pomoc. Či už sanitka alebo pohotovosť. Tam vám môžu dať buď kortikoidnú liečbu, ktorá je protizápalová, alebo dieťa bude inhalovať adrenalín. Adrenalín má rovnaký účinok ako studený vzduch – stiahne cievy, a tým zmenší opuch hrtana.

Ak sa dýchanie upokojilo, na zvyšok noci treba nechať otvorené okno na vetranie a zabezpečiť zvýšenú polohu na spánok – minimálne  polosed. Veľmi prospešný je aj tzv. vlhký stan. Namočíte plachtu alebo látkovú plienku, vyžmýkate a prevesíte cez postieľku ponad vaše dieťa. Alebo aspoň cez stoličku a tú postavíte, čo najbližšie k hlave malého pacienta, aby mal vlhko pri dýchacích cestách. 

Laryngitída: Zápal hrtana
Prečítajte si tiež:

Laryngitída: Zápal hrtana

Laryngitída: Priessnitzov obklad

Ak by ste mali pocit, že potrebujete urobiť ešte niečo navyše, môžete skúsiť tzv. Priessnitzov obklad (ext., zdroj wiki). Látkovú vreckovku namočíte do studenej vody, vyžmýkate a obviažete okolo hrdla chorého. Na to dáte igelitovú fóliu alebo roztrhnuté igelitové vrecúško a ďalšou vrstvou bude suchá vreckovka. Takto vyrobíte obklad, ktorý drží krk v chlade a opäť sťahuje cievy.

Môžem vás však ubezpečiť, že už otvorené okno je zväčša úplne dostačujúce a zvyšok noci vo zvýšenej polohe pri okne na vetračku a pod vlhkým stanom vám pomôže prežiť do rána. Následne  kontaktujete vášho pediatra a ten rozhodne, ako budete ďalej postupovať. Podľa pridružených príznakov môže rozhodnúť o podaní kalciového sirupu, prípadne aj liekov na utlmenie kašľa, už spomínaných antihistaminík, pri horúčke antipyretík ap. U detí, u ktorých sa laryngitídy opakujú, zvyknú pediatri zabezpečiť rodičom domov kortikoidný čapík, aby mali akútnu pomoc, ak by studený vzduch, antihistaminiká a liek na báze ibuprofénu nestačili.

Ak sa laryngitída objavuje u staršieho dieťaťa, môže to súvisieť s alergiou či refluxom

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: