TIP pre rodičov: Bohatstvo nie je vždy zárukou šťastia detí

Veronika Nováková | 27. máj 2022
Bohaté deti

Prítomnosť rodičov je základom úspechu dieťaťa v dospelosti. Naučiť sa veriť vo vlastné sily je dôležitejšie ako vedieť, že rodičia majú plnú peňaženku.

Keď rodičia zatiahnu kohútik

Tak napríklad Mark Zuckenberg (ext. zdroj wiki), zakladateľ a majiteľ Facebooku, má v tomto smere jasno. Nedávno sa s manželkou vyjadrili, že až 99 percent svojho majetku nechajú svojej fundácii (t. j. účelovému fondu), a nie svojej dcére. Šikovný otec asi dobre vie, aký je to skvelý pocit, dosiahnuť celosvetový úspech za svoju šikovnosť a originálnosť.

Alebo taký Sting, ktorý svojim deťom rázne vysvetlil, že sa musia spoliehať len na seba, a nie na peniaze z dedičstva, keďže tie so svojou manželkou s radosťou a bez výčietiek míňajú oni.

Aj Bill Gates (ext. zdroj wiki), zakladateľ Microsoftu, má na vec svoj názor. Deťom radšej zabezpečí kvalitné vzdelanie a, samozrejme, poskytne úvodný kapitál na tvorbu niečoho vlastného, ale musia si svoju kariéru vyšliapať pekne po poriadku. Určite, s priezviskom Gates nebude až také náročné postaviť sa na vlastné nohy, ale len práca a nasledovanie svojich snov môžu poskytnúť potrebné zadosťučinenie. A to si myslí aj Bill, ktorý dáva deťom dokonalý príklad, ako byť úspešný.   

Dobrým príkladom je aj Ivanka Trump, dcéra prezidenta Spojených štátov a českej modelky Ivany Trumpovej (ext. zdroj Ivana Trump). Kým všetci žili šťastne ako rodina, Ivanka aj jej bratia žili v blahobyte, aký si obyčajní ľudia nedokážu ani predstaviť. Samozrejmosťou boli najlepšie súkromné školy, drahé značkové oblečenie či výlety súkromným lietadlom. Potom však Donald podľahol kúzlu inej ženy a pre rodinu Trumpovcov nastal úplný zvrat.

Naďalej žili v luxuse, avšak mama Ivana zatiahla kohútik, na čom sa dohodla aj s Donaldom. Nechceli vychovať nešťastné deti, ktorých jediným povolaním bude „dedič“ a nič v živote nedosiahnu. Keďže napriek rozprávkovému bohatstvu a zlatým kreditným kartám Ivanka nedostávala ani obyčajné vreckové, dala sa na modeling. S ľuďmi v šoubiznise mala dobré kontakty a aj jej výzor a výška priali úspechu. Dnes už šéfuje v otcovej organizácii, sama má tri deti a je z nej úspešná žena. A vôbec to nie je len kvôli bohatému otcovi. Ako Ivanka viackrát priznala pre médiá, dnes je svojmu otcovi za takýto prístup vďačná. A očividne takýmto spôsobom bude viesť aj svoje deti, pretože podľa nej je rozmaznávanie tá najhoršia výchova, vďaka ktorej môže dieťa odstaviť prvá prekážka.

Nuž áno, určite nie je jednoduché byť bohatým a vplyvným rodičom. Výhovorku, že to alebo ono nemôžeme kúpiť, lebo na to nemáme peniaze, asi len tak používať nemôžu.  

Sú bohaté deti aj šťastné? 

Ak na vašom účte svietia viacnulové čísla, tak si určite nemusíte lámať hlavu napríklad s tým, či vaše dieťa bude môcť navštevovať krúžky, alebo čakať na výplatu, aby ste mu mohli zaobstarať nové topánky. Na druhej strane toho, že deti môžu mať všetko, na čo si len spomenú, je fakt, že od nich rodičia aj veľa očakávajú. 

Danej problematike sa venuje aj americká profesorka psychológie Suniya S. Lutharová z Arisona State University, ktorá problém nevidí v samotných peniazoch, ale v tlaku na úspech, ktorému sú tieto deti od útleho veku vystavené.

„Od detí z bohatých rodín zvyčajne ich rodičia očakávajú maximum a musia vynikať vo všetkom, čo robia: najlepšie známky v škole, najlepšie športové výkony, vďaka ktorým sa musia dostať na najlepšie univerzity a následne si vybudovať úspešnú kariéru. Zvyčajne sa rodia problémy vtedy, ak si deti vlastnú hodnotu začnú viazať s úspechom, čím sa môžu dostať do pasce – môžem a teda musím. Avšak tlak na deti nie vždy prichádza len zo strany rodičov. Často sú to aj učitelia v škole, spolužiaci, tréneri, ktorí si bohaté deti často zaškatuľkujú ako úspešné a očakávajú od nich jednoducho viac. A deti si potom takýto status, chtiac-nechtiac, privlastnia a práve moc i peniaze sa stávajú ich najväčším motívom.“ 

Ďalšia štúdia z University College London zasa tvrdí, že bohatstvo nie je vždy zárukou šťastia, ale šťastie, a hlavne šťastné detstvo, môže byť zárukou bohatstva detí v budúcnosti. Čo je veľmi príjemná správa pre všetkých rodičov, ktorí možno nie sú finančne za vodou, ale svoje deti vychovávajú v pokore a doprajú im šťastné detstvo. 

Učte deti hodnote peňazí... 

  • Deti veľmi rady imitujú svojich rodičov a čím sú staršie, tým viac preberajú modely ich správania.
    A často po nich intuitívne preberajú aj vzťah k majetku či k peniazom. Aj preto by táto téma v rodine nemala byť tabu a je len na rodičoch, aby im vysvetlili hodnotu peňazí. Hospodáriť s peniazmi môžete potomkov naučiť už v ranom veku, keď im zaobstaráte malú pokladničku, kde si môžu šetriť napríklad na vysnívanú hračku. Už aj deti v predškolskom veku dokážu viac oceniť hračky, ktoré si kúpili z vlastných peňazí.
  • Príkladom im však môžete byť aj vy sami – tak, že si každý mesiac časť výplaty odložíte (môžete si pre tento účel spoločne vyrobiť symbolickú pokladničku).
    Nechajte deti, nech vymyslia, čo by ste za nasporenú čiastku mali zakúpiť – zistia, že nasporiť na niečo nie je také jednoduché.
  • Hlavne v deťoch nebudujte pocit, že peniaze sú niečím zlým.
    Samozrejme, deti pochopia, že im nemôžete kúpiť ďalšiu hračku, lebo na to nie sú „korunky“, ale ak sa v ich prítomnosti budete neustále sťažovať na ich nedostatok, tak si tento model zafixujú ako vlastný a situácia si môžu premietnuť o pár rokov v dospelosti.

Mnoho ľudí berie peniaze ako zlo, kvôli ktorému treba chodiť do práce, ktorá ich nebaví, alebo sú presvedčení, že ani ich deti nemajú možnosť stať sa bohatými. Aj keď, priznajme si, každý v to aspoň trochu dúfa. Aj preto, keď váš malý syn pri hre s autíčkom ferrari zahlási, že keď bude veľký, tak si kúpi naozajstné, nechajte ho snívať a on raz možno na tom ferrari naozaj príde. 

Najlepšou investíciou do vašich detí je čas, ktorý s nimi strávite. Je to pre ne oveľa cennejšie, ako drahé hračky, ktoré im kupujete možno aj z pocitu viny, že kvôli pracovnému vyťaženiu na ne nemáte dostatok času. Prítomnosť rodičov je základom úspechu dieťaťa v dospelosti. 

„Bohatstvo nie je vždy zárukou šťastia, ale šťastie, a hlavne šťastné detstvo, môže byť zárukou bohatstva detí v budúcnosti.“

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: