Saunovanie s deťmi: Ako na to?

Redakcia | 10. Feb 2017
Saunovanie s deťmi: Ako na to?

Ak ste už vybrali typ sauny, v ktorej sa budete s deťmi saunovať, potrebujete vedieť, ako na to. My vám poradíme.

Saunovanie má určité princípy, ktoré je potrebné dodržiavať

Možno ho rozdeliť do fáz:

 • na začiatok očistenie tela  – sprcha s teplou vodou,
 • pobyt v potnej miestnosti – vstup iba s uterákom alebo plachtou. Pre začiatočníkov je vhodné miesto na najnižších laviciach. Platí, že v saune sa má človek čo najmenej pohybovať, skôr uvoľnene ležať alebo sedieť, nerozprávať (príp. len málo a potichu) a dýchať nosom. Pri pocitoch tlaku na prsiach, búšenia srdca, krútenia hlavy ap. treba saunovanie ihneď (avšak pomaly, bez prudkých pohybov) ukončiť.
 • očistenie tela – je potrebné po každom opustení potnej miestnosti. Krátkym sprchovaním sa telo zbaví potu a drobných nečistôt, ktoré vzišli pri saunovaní,
 • ochladenie – v ochladzovacom priestore (tzv. vzdušný kúpeľ), alebo osprchovaním studenou vodou, príp. ponorným kúpeľom v bazéniku so studenou vodou,
 • návrat do potnej miestnosti a pokračovanie v saunovaní, alebo záverečné krátke sprchovanie vlažnou vodou na ustálenie teploty kože,
 • uvoľnenie v odpočinkovej miestnosti – je poslednou fázou. V odpočinkovej miestnosti je vhodné chvíľu posedieť, príp. si ľahnúť, jednoducho sa nechať premôcť príjemnou únavou. 

Ideme s deťmi saunovať

S dieťaťom do sauny je vhodné začať chodievať cca v jeho troch rokoch. Dieťa by v tomto veku už malo dokázať vyjadriť svoje potreby a nemalo by používať plienky. Toľko teória, prax však ukazuje, že napr. v severských krajinách sa do sáun dostanú už aj dojčatá a batoľatá (približne od 3. mesiaca veku). 
Prečítajte si: S bábätkom do sauny? 7 tipov pre rodičov
Aké zásady teda platia, ak ideme do sauny s najmenšími? Opýtali sme sa Alexandra Vajdu, odborníka na babyplávanie (www.alvacentrum.sk): „Najmenších je vhodné zoznamovať so saunovaním hravou formou.

Dôležité je, aby bola zachované pravidlo primeranosti a postupnosti. To znamená, že saunovanie detí, presnejšie zoznamovanie sa so saunovaním, nie je možné spájať s klasickým saunovaním dospelých. Tu sa robia najčastejšie chyby a deti sa od saunovania odrádzajú.

Aj keď niektoré zdroje uvádzajú presné teplotné kritériá pre pobyty detí v saunách, najvhodnejší prístup je taký, ktorý rešpektuje:

 • primeranosť – malé deti by nemali začínať chodiť do potnej miestnosti teplejšej ako 60 °C a ich pobyt by nemal v začiatku presahovať 5 minút (to je vhodné aj pre dospelých začiatočníkov). To zabráni tomu, aby prvá skúsenosť bola spojená s nepríjemným pocitom, a teda s odradením dieťaťa od saunovania.
 • pravidelnosť – pre zvýraznenie vplyvu sauny na organizmus je vhodná pravidelnosť. Najideálnejšie je každý druhý deň, ale aj pravidelná procedúra v intervale 1-krát za týždeň prináša určité zdravé návyky a prispôsobovanie sa organizmu procesu saunovania.
 • postupnosť – v spodnej časti sauny je teplota o cca 10 – 15 °C nižšia a v hornej o 10 – 15 °C vyššia (závisí to aj od množstva saunovaných osôb, teploty prostredia priamo pri potnej miestnosti a pod.). V takto teplej potnej miestnosti môžu deti zo začiatku využívať nižšie, chladnejšie miesta a postupne si zvykať na vyššiu teplotu využívaním vyšších miest.
 • hra – sauna by mala byť deťom poskytnutá formou hry a zábavy. Je vhodné organizovať pre ne nenáročné herné aktivity priamo v potnej miestnosti, či v priestoroch sauny.“
Prečítajte si: Saunovanie detí: nakopnite imunitu a vysmejte sa virózam!

Na čo nezabudnúť?

Pre saunovanie detí je vhodnejší fínsky, teda vlhký typ sauny. Rodičia by sa mali pri saunovaní riadiť nielen základnými odporúčaniami, ale aj svojou intuíciou, keďže najlepšie poznajú svoje deti a ich potreby.

Pri saunovaní detí platí

 • vždy sa riadiť pocitmi a náladou dieťaťa;
 • nikdy nezačínať so zoznamovaním sa so saunou pri klasickej forme saunovania dospelých;
 • deťom primerane vysvetliť, prečo do sauny idú a aký to má význam;
 • v začiatkoch saunovania nepoužívať studený bazén ani studenú sprchu (postačuje otužovanie vzduchom);
 • deti sa vďaka svojej menšej hmotnosti rýchlejšie prehrievajú, preto má byť ich pobyt v saune kratší ako u dospelých; nahrievanie a ochladzovanie sa u 3 – 6-ročných detí odporúča opakovať dvakrát, u starších trikrát;
 • v procese zoznamovania sa so saunovaním deti nenapomínať za hlučné správanie a nenútiť ich do čohokoľvek, čo odmietajú;
 • pri prejavoch nepohody dieťaťa saunu opustiť;
 • pred saunovaním nezabudnúť na župan, uterák, protišmykovú obuv;
 • keďže pri saunovaní telo prichádza o množstvo soli, minerálnych látok a vitamínu C, odporúča sa počas oddychu piť tekutiny, ktoré stratené látky nahradia. Pre deti sú najvhodnejšie ovocné šťavy a čaje. 

Anketa MAMA a ja o saunovaní

V miniankete, ktorú sme položili čitateľom na našom webovom portáli www.mamaaja.sk, sme chceli vedieť, či uvažujú nad tým, že začnú so svojimi deťmi chodiť do sauny. Výsledok nášho prieskumu (ne)bol prekvapivý, až 77 % zúčastnených potvrdilo, že to vôbec neplánuje a iba 5 % uviedlo, že saunovanie je súčasťou ich životného štýlu. 

Pozitíva saunovania však hrajú jednoznačne prím a je škoda nevyužiť túto možnosť skvalitňovania svojho zdravia. Ideálne však je, ak sa z toho nestane iba chvíľkový spôsob trávenia voľného času. Je jasné, že dbať o svoje zdravie by nemalo byť iba akýmsi „koníčkom“, ale povinnosťou každého z nás.

Ak teda chcete skutočne urobiť niečo pre svoje zdravie i zdravie svojich blízkych a máte možnosť začať sa saunovať, neváhajte. Okrem pár eur a času nestratíte veľa, ale získate oveľa viac...

Ak zvažujete, že so saunovaním začnete u svojich detí, poraďte sa s pediatrom, ktorý najlepšie pozná ich zdravotný stav. Niektoré ochorenia sú totiž kontraindikáciou saunovania (napr. srdcovocievne choroby atď.), a to u dospelých i u detí.

Prečítajte si: Sauna vzs. gravidita

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: