Psychologička zdôrazňuje: Fyzickému násiliu medzi súrodencami treba povedať NIE

Marika Koscelníková | 12. september 2024
Psychologička zdôrazňuje: Fyzickému násiliu medzi súrodencami treba povedať NIE

Dieťa robí nevhodné veci, napríklad bije súrodenca, z troch základných dôvodov: chce pozornosť, ktorú nedostáva a súrodenec ho ignoruje; chce rozhodovať, prejaviť moc a silu; alebo sa odpláca za niečo, čo vníma ako nespravodlivosť, často za chyby rodičov. Je podstatné zistiť, čo vyvoláva nevhodné správanie.

Fyzické ubližovanie medzi súrodencami: Jasné NIE

K hádkam medzi súrodencami dochádza často. K agresívnejším prejavom, ako sú fyzické ataky, dôjde poväčšine vtedy, ak deti nevedia ako inak vyriešiť situáciu a nedokážu zvládnuť pretlak emócií. Možno ste zažili takéto správanie po narodení bábätka, keď starší súrodenec dieťa ťahal za nos, za vlásky, silnejšie stlačil nejakú časť tela mladšieho súrodenca. V tomto prípade je dôležité okamžite takéto správanie rázne zastaviť.

Porozprávať sa so starším dieťaťom, venovať mu pozornosť a nájsť cestu, ako zmierniť tieto prejavy žiarlivosti, ktoré ventiluje fyzickou prevahou.

Detská psychologička odporúča: Agresivita a bitky medzi súrodencami sú často spôsobené ťažkosťami v komunikácii

Zaujímavý pohľad na bitku medzi súrodencami a iné agresívne fyzické prejavy ponúka detská psychologička a stojí za to sa nad nimi zamyslieť.

„Musíme zistiť, prečo jedno dieťa potrebuje dotyky s druhým dieťaťom, aká jeho potreba nie je naplnená. Psychológ Adler uvádza, že dieťa robí nevhodné veci, napríklad bije súrodenca, z troch základných dôvodov: chce pozornosť, ktorú nedostáva a súrodenec ho ignoruje; chce rozhodovať, prejaviť moc a silu; alebo sa odpláca za niečo, čo vníma ako nespravodlivosť, často za chyby rodičov. Je podstatné zistiť, čo vyvoláva nevhodné správanie.

Aj nezrelosť v komunikácii a neochota komunikovať vedie k tomu, že dieťa radšej udrie, než by sa snažilo o slovnú výmenu. Ja som v tomto veľmi striktná - nemám rada fyzické ubližovanie. Hovorím mu jednoznačné nie,“ konštatuje Mária Tóthová Šimčáková a odporúča, aby sa rodičia zamerali na to, prečo dieťa potrebuje vyjadriť svoju frustráciu fyzickou agresivitou. Psychologička radí zamyslieť sa, či neplatí, že dieťa nevie povedať veci slovami, tak udiera. Nevhodné dotyky sú často spôsobené ťažkosťami v komunikácii.

Uplatňujte systém "fair play", ktorý hovorí o tom, že ako rodičia máme vstúpiť do konfliktu, jednoznačne povedať "dosť, stop" a snažiť sa pochopiť, čo sa stalo. Neobviňovať, ale zaujímať sa o to, čo sa stalo a ako sa pri tom deti cítia. Potom hľadať riešenie, nech si ho navrhnú deti samé. Môže to byť o tom, že v prípade naťahovania o hračku sa každý s vecou hrá 15 minút, alebo sa hrajú spolu. Ak riešenie nepríde, môžeme danú hračku úplne zobrať z hry. Dôležité je, aby deti vedeli, že konflikt musia vyriešiť férovo a okamžite. Neodkladať riešenie na neskôr.

Psychologička zdôrazňuje: Fyzickému násiliu medzi súrodencami treba povedať NIE

Z bežných súrodeneckých naťahovačiek môže vzniknúť konflikt na celý život

„Je dôležité naučiť deti spolupracovať a komunikovať. Podporovať súrodenecké vzťahy, učiť ich tolerancii a pozitívnemu citovému vyjadrovaniu. Ak deti nevyriešia svoje konflikty férovo, môžu mať v dospelosti problémy v medziľudských vzťahoch. Nedoriešené konflikty z detstva môžu ovplyvniť vzťahy v dospelosti. Deti, ktoré nemajú dobrý vzťah v detstve, nebudú mať dobrý vzťah ani v dospelosti. Súrodenecká konštelácia tiež zohráva dôležitú rolu. Inak si odnáša tieto „boliestky“ najstarší súrodenec a inak stredné dieťa, ktoré má často náročnú pozíciu v rodine,“ upozorňuje psychologička.

Vzťah súrodencov do veľkej miery ovplyvňujeme my rodičia

Tým, ako sa k nim správame, ako o nich komunikujeme, ako riešime bežné veci v rodine so zapojením detí. Ani jedno z detí by sa nemalo cítiť odstrčené, nedostatočné, neschopné v porovnaní so súrodencom, ktorého rodičia určitým spôsobom protežujú. Často nevedomky sami rozdúchavame alebo dokonca podporujeme ich vzájomnú nevraživosť nesprávnym prístupom. 

TIP:

Praktické odborné rady vám ponúka detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková v MAMA AKADÉMII v KLUBE MAMA a ja. Nájdite si chvíľku a pouvažujte, čo môžete zmeniť a ako môžete skúsiť rozlúsknuť niektoré otázky, ktoré možno práve doma riešite.

VIDEO Súrodenecké konštelácie si môžete pozrieť TU.
VIDEO Zásady vo výchove súrodencov si môžete pozrieť TU.
VIDEO Súrodenecká rivalita si môžete pozrieť TU.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: