Psychologička radí: Izolácia je pre rodiny ťažká, pomáha štruktúra

Mgr. Beáta Sedlačková, psychologička VÚDPaP | 31. Mar 2020
Psychologička radí: Izolácia je pre rodiny ťažká, pomáha štruktúra

Platí – čím v lepšej psychickej pohode sa udržiava rodič, tým je vyššia šanca, že sa tak bude cítiť aj dieťa.

Situácia, na ktorú sa nikto z nás nepripravil, nás mnohých zaskočila.

Ako v rodine zvládnuť zmenu režimu počas pandémie? 

Sú deti, ktoré rady samé strávia deň v knihách a sú deti, ktoré sú aj inokedy zvyknuté zabaviť sa iba za prítomnosti rodiča. Niektoré rodiny žijú veľmi aktívne, iné sú naopak uzavretejšie a spoločnosť veľmi nevyhľadávajú. Na každú rodinu vplýva súčasná situácia inak. 

Všeobecne je vhodné zapájať deti do bežných činností v domácnosti. Primerane veku by mali dostávať úlohy, ktoré im zároveň vyplnia čas:

  • môžu pomáhať pri varení,
  • udržiavaní poriadku,
  • starostlivosti o domácich miláčikov.
Je vhodné si určiť, kedy bude mať rodič čas iba pre dieťa. Vtedy by mu mal rodič venovať svoju plnú pozornosť, neodbiehať od neho k pracovným povinnostiam, vareniu a podobne. 

Pozitívne pôsobí aj určenie štruktúry dňa

Aj keď sme nútení zostať doma, deň by mal mať svoje zákonitosti a pravidlá. Vhodné je vstávať v približne rovnakom čase, pravidelne sa stravovať. Plniť si povinnosti do školy môžu deti pri rodičovi, ktorý pracuje z domu. Dobré je nezostávať zavretí každý vo svojej izbe, ale tiež si dopriať  aj súkromie. 

Chýbajúce sociálne kontakty s kamarátmi odporúčame počas karantény nahradiť aspoň čiastočne cez sociálne siete. Počas skype rozhovoru alebo telefonátu by sme mali dopriať dieťaťu súkromie. Dieťaťu chýbajú aj kontakty so starými rodičmi a blízkou rodinou, preto nezabúdať ani na udržiavanie kontaktu aj s nimi.  

Ochráňte svojich starkých
Prečítajte si tiež:

Ochráňte svojich starkých

Ak rodič prežíva karanténu a izoláciu úzkostne, je sám plný obáv, prenáša sa toto aj na dieťa. Ak rodič dokáže dieťaťu autenticky odkomunikovať, že je to síce ťažké obdobie, ale spoločne ho zvládnu, dieťa mu uverí. Rodič sám by nemal zostávať v sociálnej izolácii, s blízkymi odporúčame rovnako komunikovať cez telefón a sociálne siete.

Vhodné je naďalej dodržiavať režim (spánok, strava, striedanie aktivít). Rodičia by nemali zabúdať na svoje vlastné potreby, len vtedy dokážu byť prítomní aj pre dieťa a aktívne mu pomáhať. 

Tieto chvíle je možné využiť aj ako šancu na činnosti, ktoré má dieťa v obľube, ale nie je na ne inokedy dostatok času (napr. kreatívne činnosti, čítanie, modelovanie, stavanie, ručné práce). Spoločenské hry a spoločné pozeranie filmov tiež priaznivo pôsobia na psychiku dieťaťa. 

Rodič by si mal všímať prejavy svojho dieťaťa

Spozornieť treba, ak je dieťa dlhšie smutné, nekomunikatívne, uzatvára sa do seba. Dôležité je vtedy vyhľadať psychologickú podporu prostredníctvom telefónu na zriadených krízových linkách.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: