Predvídateľní rodičia = vyrovnané dieťa

Michaela Klamová | 18. máj 2023
Predvídateľní rodičia = vyrovnané dieťa

Pre dieťa je dobré, ak vie, čo môže od rodičov očakávať, ak dokáže čítať ich reakcie.

To, že skúsenosti a zážitky z detstva formujú náš mozog a ovplyvňujú, ako sa budeme správať v dospelosti, vieme. Ale prečo je tomu tak, presne nevieme. Čo sa však vedcom podarilo prieskumom rôznych štúdií za posledných 15 rokov zistiť, je, že nepredvídateľné a nekonzistentné správanie rodičov môže narušiť emocionálny vývoj dieťaťa (ext. zdroj štúdie). 

Predvídateľní rodičia - jasné rodičovské signály

Signály a informácie, ktoré získavame z nášho okolia, sú dôležité pre správny vývoj zmyslov. Ak má napríklad bábätko problém s okom, kvôli ktorému nevidí dobre, môže sa uňho vyvinúť celoživotný zrakový deficit. Pre správny emocionálny rast dieťaťa sú zasa dôležité rodičovské signály, teda ich reakcie na jeho potreby. Ich zanedbávanie je spojené s rizikom vzniku emocionálnych problémov. 

Dieťa vie, čo môže od rodičov očakávať

Mnohé štúdie sa zameriavali na účinky „pozitívneho“ a „negatívneho“ správania rodičov, no teraz sa vedci sústredili na konzistentnosť týchto reakcií. Predvídateľný rodič reaguje na nové situácie, napr. keď dieťa spadne alebo sa dožaduje novej hračky, rovnakým spôsobom.

Z dlhodobého hľadiska znamená predvídateľnosť aj to, že dieťa vie, kto ho vyzdvihne zo školy, kedy môže očakávať večeru či kedy treba ísť do postele. Štúdie (ext. zdroj štúdie) skúmajúce tento vplyv prebehli na zvieratách aj ľuďoch. Potvrdilo sa, že predvídateľné správanie rodiča má veľký vplyv na dieťa a vedie k lepšiemu emocionálnemu a kognitívnemu fungovaniu.

Zdroj: www.sciencealert.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: