Poradíme Vám: Ako riešiť nočné pomočovanie detí?

Redakcia | 6. Sep 2018
Poradíme Vám: Ako riešiť nočné pomočovanie detí?

Zdá sa vám, že vaše dieťa je už príliš veľké na to, aby malo problém s nočným pomočovaním? Tento citlivý problém je riešiteľný.

Niekedy to, jednoducho, dieťatku len o čosi dlhšie trvá, kým sa naučí „ovládať“ svoj mechúr aj v noci. Občas si to vyžaduje väčšiu trpezlivosť, ale v žiadnom prípade by ste dieťa nemali za malú nehodu trestať alebo sa mu vysmievať.

AKO môžete dieťaťu, ktoré sa v noci pomočuje pomôcť?

Naučte ho správne piť

Základom pre odstránenie nočného pomočovania je správny pitný režim a bezstresové rodinné prostredie. Sledujte pitný režim dieťaťa, neobmedzujte ho. Menej tekutín, ako je odporúčané množstvo na deň pre dieťa určitého veku, situáciu nezlepší, skôr naopak. Dehydratácia je vážny problém.

Dohliadajte na to, aby dieťa vypilo viac tekutín počas dňa, predovšetkým do 17-tej hodiny. Potom už príjem tekutín sledujte. Tiež dbajte na to, aby vždy, keď sa mu chce cikať, tak urobilo bez zbytočného odkladania.

Dieťa by malo ísť spať pokojné

Žiadne rozptyľovanie pred spánkom, ani priveľa rozprávania o (ne)cikaní, to môže spôsobiť iba to, že sa dieťa bude cez noc budiť alebo sa prebúdzať zo strachu, či nemá pod sebou mokro. Čo sa týka jedálnička podvečer, neodporúčajú sa priveľmi slané, sladké (polievky, ovocie s vysokým obsahom vody, ale ani kolové nápoje) alebo príliš korenisté jedlá, ktoré často spôsobujú smäd.

Budiť v noci dieťa vycikať sa?

Táto metóda je možno účinná, ale veľmi krutá. Spočíva v zámernom budení detí, každé dve hodiny, počas ich spánku. Rodičia svoje dieťa doslova odnesú na záchod, kde ho nechajú vyprázdniť si mechúr. Je síce pravda, že pri tejto metóde sa pravdepodobne v noci nestane žiadna nehoda, ale je narušený nočný spánok dieťaťa, a to môže mať fatálne následky na jeho zdravý vývoj. Dôležité však je, aby si dieťa dostatočne vyprázdnilo močový mechúr pred spaním.

Vyhľadanie odbornej pomoci

Pokiaľ by nočné pomočovanie neprestávalo, je dôležité vyhľadať pediatra alebo detského psychológa, ktorý na sedeniach dokáže určiť príčinu, prípadne nastaviť liečbu.

Tip MAMA a ja

Do piatich rokov veku dieťaťa sú epizódy nočného pomočovania v norme. Po piatom roku by ste už situáciu mali riešiť s odborníkom.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: