Odborník radí: Môžem ísť s chorým dieťaťom von?

Redakcia | 5. Oct 2018
Odborník radí: Môžem ísť s chorým dieťaťom von?

Môžete ísť s chorým dieťaťom von, alebo radšej ostať doma?

Vaša otázka:
Môj trojročný syn je takmer každý druhý mesiac chorý, antibiotiká berie približne 4x do roka, do škôlky nechodí, ani si nechcem predstaviť, čo by bolo, keby do škôlky chodil, zrejme by bol permanentne chorý. Preto by ma zaujímalo, či je aj počas choroby možné ísť s dieťaťom von, aspoň na prechádzku, nie na ihrisko medzi ostatné deti, alebo sa ho mám snažiť udržať doma a von vyjsť až po doliečení? Samozrejme, nemyslím obdobie horúčok.

Je vhodné, aby dieťa počas choroby chodilo von?

Na Vašu otázku odpovedá prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.: To, že váš trojročný syn je 4x ročne chorý, nie je nič zvláštne – je to zhruba priemer ochorení detí v tomto veku za rok. Druhou je otázka, či vždy pri takýchto ochoreniach potrebuje užívať antibiotiká.

Až 80 % takýchto ochorení je spôsobených vírusmi a tie prejdú aj bez antibiotík. Bolo by vhodné, aby ste pred nasadením antibiotika žiadali vyšetrenie CRP, ktoré je možné urobiť z kvapky krvi priamo pri vyšetrení dieťaťa u všeobecného pediatra.

No a dôležitý je aj priebeh takýchto ochorení. Trvajú 7 – 10 dní a nasleduje fáza zdravia, bez príznakov. Samozrejme, ak poklesnú teploty, dieťa ožije, má záujem o hru, pobyt vonku a je primerané počasie, možno s ním ísť na vzduch.

Dôležité je, aby sa nepreťažovalo fyzicky, treba ho skôr trošku krotiť v pohybe a lietaní. Ale nie veľmi, deti si aj v chorobe dokážu veľmi presne regulovať zaťaženie. Pobyt na vzduchu a otužovanie (mimo chorobu) zvýšia aj jeho odolnosť voči opakovaným chorobám.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: