Od 15-tich mesiacov je dieťa vychovateľné

redakcia | 30. Dec 2017
Od 15-tich mesiacov je dieťa vychovateľné

Pevnú vôľu a trpezlivosť môžete u detí trénovať už od útleho veku. Ako?

Nielenže dedia, ale ju aj odkukajú. To či bude mať dieťa pevnú vôľu a bude trpezlivé,  dokonca vieme zistiť už v jeho 15-tich mesiacoch. A to je práve vhodný vek na to, kedy by sme pevnú vôľu u dieťaťa mohli začať trénovať.

Výchova má mať svoje pravidlá

Predstava, že dieťa do troch rokov by sa malo vychovávať celkom voľne a bez akýchkoľvek pravidiel, je mylná. Čím neskôr začneme, tým ťažšie budeme jeho trpezlivosť a pevnú vôľu korigovať. Netreba však začínať ani skôr ako pred 15-tym mesiacom.

výchova dieťaťa

Aj tu je však dôležité začať predovšetkým od seba, dieťa si od nás preberá všetky zvyky, dobré aj tie zlé. Pevnú vôľu môžeme u detí budovať napríklad aj tak, že už od útleho detstva sa im pokúšame hranice trpezlivosti posúvať. Napríklad nedáme im hneď všetko, o čo požiadajú, aj keď to možno bude stáť potoky sĺz. Dieťa sa musí naučiť, že nedostane hneď všetko, o čo si požiada, pretože tak to v reálnom živote nefunguje.

Problémy nech si dieťa rieši samo

Ďalším spôsobom, ako upevniť pevnú vôľu u najmenších je, nechať ich hádať sa so svojím súrodencom. Zasahovať do všetkých škriepok v deťoch iba upevní vedomie, že každý takýto spor bude vyriešený niekým iným a ich argumentácia je celkom zbytočná. A to, samozrejme, má vplyv aj na ich pevnú vôľu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: