(Nielen) ranný stres s puberťákmi: TOTO si neoblečiem!

Redakcia | 9. Oct 2017
toto si neoblečiem, puberťáci

Každodenný štrajk týkajúci sa oblečenia sa v mnohých rodinách dokáže už zrána postarať o poriadny konflikt. A práve "puberťáci" sú zvláštna kategória! Existujú však riešenia pre otázky oblečenia od značkových džínsov a tenisiek tak, aby ste boli spokojní vy i dieťa. Pripravili sme pre vás zaujímavé návrhy. Dnes vám priblížime, ako si poradiť s puberťákmi.

Puberta

Tínedžeri (13 – 15 rokov): Kúpim si oblečenie sám/sama!

Čím viac sa približuje nástup na strednú školu, tým viac si chcú pubescenti vyberať a neskôr i kupovať oblečenie sami. To spôsobuje množstvo konfliktov: oblečenie, ktoré si dieťa nevyhnutne muselo zaobstarať, ale nikdy si ho neoblečie. Alebo keď výber spôsobí u rodičov jemný otras, ako napr. u mamy istej dvanásťročnej dievčiny, ktorá si už chcela kupovať string-nohavičky (tzv. tango).

Príčina:

Deťom ešte chýba skúsenosť, čo im pristane a čo sa hodí k ich veku. Okrem toho sa vkus mení ako počasie: kus oblečenia, ktorý ešte pri kúpe okúzľoval, stráca čoskoro na atraktivite, ak vyvolá v partii negatívne poznámky. Navyše cool je všetko, v čom sú oblečené obľúbené hviezdy, v čom sa objavil obľúbený finalista speváckej šou a vôbec nezáleží, že má iné proporcie a danosti postavy.

Riešenie:

Na začiatok dajte dieťaťu peniaze len na 1-2 kusy oblečenia. Neskôr môžete povoliť aj väčšie nákupy. Pri chybných nákupoch spolu prediskutujte, ako sa dá v budúcnosti vyhnúť omylom. Ak samostatne kúpené kusy oblečenia práchnivejú v skrini, nechajte ho, aby sa na budúcom nákupe oblečenia finančne spolupodieľalo. A ak sa nechcete uspokojiť s tango nohavičkami vašej dcéry, kupujte jej len klasickú spodnú bielizeň. Tangá si môže eventuálne financovať zo svojich peňazí.

adolescent, puberťáci, obliekanie, móda

Stredoškoláci

Tínedžeri (15 – 17 rokov): Byť nápadným za každú cenu?

Móda tínedžerov je veľmi rozmanitá. Jedni sa obliekajú viac extravagantne a svojsky, iní „vytŕčajú“ menej a držia sa v oblasti odievania prevládajúceho spoločenského konsenzu. Tínedžeri radi ukazujú svoje krásne mladé telá. Veľkú úlohu zohráva snaha upútať opačné pohlavie, čo je v ich veku úplne prirodzené.

Príčina:

Či už sa jedná o gotické oblečenie s čiernymi vlasmi alebo trochu extravagantný, uvoľnený i etno Boho štýl, nápadný výzor vysiela silné posolstvá. Napr. na adresu rovesníkov: „Nechcem vyzerať ako vy, lebo vy sa príliš prispôsobujete!“ A na adresu rodičov: „Už nie som to vaše milé dievčatko/poslušný chlapec ako kedysi!“
Extravagantný štýl však vypovedá aj niečo o duševnom živote mladého človeka. Paradoxne sa ním dá pritom vyjadriť silné, ale i slabé sebahodnotenie a sebavedomie: Tínedžer so silnou osobnosťou sa menej orientuje na masu, ale skôr na určité skupiny, ktoré stoja „mimo“ (hip hopová, metalová, grafiti, demo, vegánska scéna a pod.). Naopak, sebou neistá mládež používa nápadný zovňajšok kvôli tomu, aby za ním skryla svoju neistotu.

Riešenie:

Je jedno, či ide tínedžer s módou alebo chce byť nápadný. Rodičia by nemali priveľmi hundrať na jeho štýl obliekania a využiť právo veta len vtedy, ak si robia vážne starosti. Dôležitejšie je pozrieť sa za fasádu a zaujímať sa o to, ako sa tínedžer má a o čo sa práve zaujíma. Diskutovať a zhovárať sa bez toho, aby dospelí unáhlene hodnotili alebo odsudzovali – to je teraz umenie.
Mimochodom, najviac konfliktov medzi tínedžerom a rodičmi vzniká, keď ho neuznávajú, podceňujú, alebo sa mu vysmievajú a neberú ho vážne bez toho, aby sa snažili pochopiť jeho schopnosti a jedinečnosť rastúcej osobnosti.

Prečítajte si : O sexuálnej výchove detí s odborníkom

A ako je to u vás?

•    Zhodnete sa vo vkuse so svojimi deťmi?
•    Od akého veku vám začali rodičia hovoriť do obliekania?
•    Potrpia si vaše deti na značkovom oblečení?
•    Vyhoviete im alebo sa snažíte o nejaký kompromis?
•    Je ľahšie vašu ratolesť živiť alebo šatiť?
•    Páči sa vám oblečenie, aké si deti vyberajú alebo žasnete?
•    Chodíte ešte nakupovať so svojimi deťmi alebo už na to nemáte nervy?
•    Kupujete im oblečenie a získavate za to obdiv alebo ho musíte ísť vymeniť?

Ak máte chuť podeliť sa s nami o vaše skúsenosti s obliekaním detí, napíšte nám na fialova@orbisin.sk. Tešíme sa na vaše príspevky.

Deti a poriadok

Školské uniformy: áno či nie?

puberta, tínedžeri, obliekanie

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: