Nebezpečný grooming

Redakcia | 4. May 2018
grooming, adolescent, kyberšikana

Označenie „grooming“ znamená spôsob, ako si v online prostredí získať obeť pre neskoršie sexuálne zneužitie.

Obeťami groomingu sa stávajú deti, ktoré sú v internetovom prostredí komunikatívne, zverejňujú svoje fotky a nemajú problém byť v online kontakte s osobou, ktorú vôbec nepoznajú.

Agresor sa usiluje vybudovať si dôveru dieťaťa sa snaží sa ho aj prehovoriť, aby o ich kamarátstve s nikým nehovorilo.

Ak si teda dieťa vymazáva históriu internetových stránok, ktoré navštevuje, prípadne odstraňuje komunikáciu na sociálnej sieti, hoci je evidentné, že prostredníctvom nej s niekým komunikuje, pre rodiča by to mal byť jednoznačný signál, aby sa s dieťaťom porozprával.

V druhej fáze groomingu ide agresorovi o upevňovanie vzťahu, získavanie osobnejších informácií a získanie si dieťaťa prostredníctvom rôznych darčekov – dobitia kreditu mobilného telefónu či posielania bonusov do hier, ktoré dieťa rado hrá.

Odborníci uvádzajú, že aj v situácii, keď rodič zistí, že „grooming“ je v pokročilej fáze, nemal by reagovať hnevlivo. Je potrebné riešiť to pokojne, porozprávať sa s dieťaťom a zdôrazniť mu, že nech už sa čokoľvek stalo, chce mu pomôcť a chrániť ho. Pri zisteniach o reálne pokusy agresora skontaktovať sa s dieťaťom odporúčajú kontaktovať políciu.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: