Internetová stopa dieťa: Malí milionári ale aj obete kyberšikany

Michaela Suríniová, Renáta Gešvantnerová | 15. Apr 2020
internetová stopa dieťaťa na sieti

V deň, keď zverejníte prvú fotografiu svojho dieťaťa na internete, vytvoríte jeho internetovú stopu.

Väčšina rodičov aktívnych na sociálnych sieťach bežne zdieľa fotografie zo života svojej rodiny. Tešia sa z každej roztomilej fotografie svojho milovaného dieťaťa. Veď prečo nie. Priatelia, rodina, bývalí či súčasní kolegovia uvidia, ako sa máme fajn, kde sme boli na dovolenke, aké sú tie naše deti rozkošné, ako rastú, športujú, dosahujú skvelé športové či iné úspechy... Nie je na tom predsa nič zlé. Alebo?

INTERNETOVÁ STOPA: začiatok virtuálneho života

Asi každý už dnes chápe, že používanie sociálnych sietí prináša množstvo výhod: sme v „kontakte“ s priateľmi, so svetom, s trendmi, môžeme sa vzdelávať, inšpirovať či podnikať, a za ich výdatnej podpory aj zarábať. Spoločne však obsahom, ktorý zdieľame, vytvárame niečo nezvratné a zrejme aj trvalé, pretože čo je už raz „na nete“, nedá sa len tak z virtuálnych vôd odstrániť. Vytvárame totiž niečo, čo sa nazýva internetová stopa. Kým sme na fotografiách len my sami, je to v poriadku. No zdieľaním fotografií svojich malých detí v skutočnosti vytvárame aj ich vlastnú internetovú stopu. Zo začiatku bez toho, aby o tom vedeli a mohli sa rozhodnúť, či sa im to páči, alebo nie.

Ani nám neprináleží hodnotiť, že je na tom niečo zlé. Je to fenomén doby. Niekedy však stačí, aby sme skôr, než niečo publikujeme, trošku popremýšľali a položili si otázku: „Aký to môže mať dopad na život môjho dieťaťa? Môže mu táto fotografia ublížiť?“ Väčšinou naozaj nemusí. Psychológovia aj odborníci sa však zhodujú v jednom: miera, obsah príspevku a spravovanie publika, ktoré k nej má prístup, je to, čo určuje, či ovplyvníme budúcnosť nášho dieťaťa. Pretože v deň, keď zverejníte jeho prvú fotografiu na internete, vytvoríte jeho internetovú stopu.

 „Keďže pracujem s deťmi a rodičmi v rámci svojich prednášok aj na školách a som súčasťou projektu Deti na nete, stretávam sa s touto témou naozaj často. Deťom vždy kladiem otázku, či vedia, kedy vznikla ich prvá internetová stopa. Je veľmi zaujímavé, že veľká skupina detí to vie presne: keď sa narodili. Pretože práve vtedy „ma mama dala na sociálnu sieť a moje fotky potom dávala všade a stále“. Je kategória detí, ktorá je prezentačná a v podstate s tým nemá problém a nevníma to ako oblasť, ktorá by ich tým zaťažovala. Ale stretla som sa už aj s kategóriou detí, ktoré obťažuje, že sú od útleho detstva vystavené prezentovaniu bez akejkoľvek konzultácie.

Vo svete sú už dokonca i prípady, keď si deti uvedomili toto zahlcovanie, ktoré vzniklo, a dokonca to riešia aj právnou cestou,“ opisuje Mária Tóthová Šimčáková, detská psychologička a odborná garantka projektu Deti na nete. 

Mamy, viete, čo je SHARENTING?
Prečítajte si tiež:

Mamy, viete, čo je SHARENTING?

Fotografie ako nástroj šikany

Vo svojej praxi sa už psychologička stretla aj so šikanou zo strany spolužiakov, ktorí na tento účel použili práve fotografie zo sociálnej siete, ktoré rodičia s nevinným úmyslom publikovali, no nenastavili dostatočnú úroveň súkromia zdieľaného obsahu.

„Jedno dieťa sa mi zdôverilo s tým, že spolužiaci si vyhľadali jeho fotografiu ako malého bucľatého bábätka a vyvesili ju na nástenku – urobili akýsi príbeh jeho života. No nie preto, aby ho povzbudili, ale aby ho zosmiešnili. Svojím spôsobom za to boli zodpovední nepriamo aj jeho rodičia, ktorí to umožnili, pretože zdieľali verejne fotografie bez obmedzenia skupiny recipientov,“ varuje Mária Tóthová Šimčáková. 

Fotografie a ich uverejňovanie môžu byť citlivou záležitosťou aj neskôr, keď dieťa dosiahne vekový limit, aby mohlo používať sociálne siete samo. Začne si vytvárať svoju vlastnú identitu, zdieľať obsah, s ktorým by rodičia nemuseli súhlasiť. Aj preto by mal byť štart do života so sociálnymi sieťami pod kontrolou rodičov. Ešte predtým je potrebné deťom neustále vysvetľovať, prečo je nebezpečné uverejňovať hocijaký obsah a dohodnúť sa s nimi na pravidlách.

„Bohužiaľ, často sú to práve rodičia alebo starší súrodenci, ktorí pripravia deťom pôdu, aby mohli vstúpiť do sveta sociálnych médií. Nerešpektujú vekové obmedzenia a odporúčania, ktoré sa v každej krajine pohybujú inak – v rozpätí od 13 do 16 rokov. A tak už dvanásťročné deti majú bežne profily na Facebooku či Instagrame. Najhoršie na tom je, že deti sú dnes mimoriadne technicky zdatné, často zdatnejšie než samotní rodičia. Nahodia si vlastné heslá a my tak strácame nad obsahom kontrolu,“ varuje vyhľadávaná odborníčka.

Ako si s tým poradiť?

V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že rodič je vzor. Nemôžete dieťaťu povedať, aby to nerobilo, keď to robíte aj vy. V druhom rade je dôležité pochopiť, že deti potrebujú patriť medzi rovesníkov a život na sociálnych sieťach k tomu bude, skôr či neskôr, patriť. Držať ich od technológií bokom nepôjde večne. Jedného dňa sa so svojím dieťaťom budete musieť porozprávať a dohodnúť si pravidlá, limity a potom len dúfať, že sa na vás obráti a slovo dodrží. Alebo spravovať čas a obsah pomocou rôznych kontrolných rodičovských programov, ktoré blokujú nevhodný obsah. 

Rodičia predsa nedávajú fotografie detí na sociálne siete s cieľom ublížiť im. „Je jasné, že rodič chce prezentovať a ukázať svoju ratolesť. Preto si myslím, že miera je v tomto prípade podstatná. Rodič by mal postrážiť hranice toho, kam sa fotografie dostanú – čiže by ich nemal zdieľať verejne, ale len pre úzku skupinu ľudí, ako je napríklad blízka rodina a priatelia, u ktorých má istotu, že nebudú tieto fotografie zdieľať a šíriť verejnú internetovú stopu dieťaťa. A tiež dohliadnuť na obsah – komu to dávam, čo dávam a v akom znení,“ radí psychologička. 

Nebezpečný grooming
Prečítajte si tiež:

Nebezpečný grooming

Detské hviezdy sociálnych sietí: Malí milionári

Špeciálnu kategóriu tvoria deti, ktoré sa už pomerne v mladom veku stávajú tzv. detskými influencermi alebo hviezdami na sociálnych sieťach. Samozrejme, začína to aktivitou alebo kariérou niektorého z rodičov. Takýto „sharenting“ sa môže niekedy aj oplatiť. 

Napríklad najlepšie zarábajúcou hviezdou kanálu YouTube je  len 8-ročný chlapec Ryan Kaji, ktorý vo svojich videách jednoducho testuje a rozbaľuje hračky. Jeho najsledovanejšie video videlo takmer 1,9 bilióna sledovateľov a len za rok 2019 zarobil viac ako 26 miliónov dolárov, pričom jeho „kariéru“ rozbehli jeho rodičia v roku 2015. V súčasnosti patrí k najlepšie plateným youtuberom sveta. 

Na platforme, akou je Instagram, nájdete množstvo profilov malých rozkošných detí, ktoré vznikli aktivitou a uverejňovaním fotografií rodičmi. Napríklad dvojičky Ema a Mila Stauffer majú 3,8 milióna sledovateľov a ich instagramový profil, samozrejme, obhospodaruje šikovná mama Katie Stauffer. 

Rozkošná dcérka Lucid Sládečkovej: 33-tisíc followerov

Na Slovensku takúto detskú hviezdu ešte nemáme a čísla followerov sa na tie zahraničné, samozrejme, vôbec nešplhajú. Najsledovanejším Slovákom na Instagrame je cyklista Peter Sagan s 1,6 miliónom fanúšikov, pričom najsledovanejší svetový profil patrí futbalistovi Cristianovi Ronaldovi s rekordnými 196 miliónmi followerov.

Keď je reč o slovenských deťoch na Instagrame, medzi najznámejšie patrí asi profil dcérky make-up artistky a influencerky Lucid Sládečkovej, ktorá má sama 238-tisíc sledovateľov. Jej čarovnú dvojročnú dcérku Lýdiu sleduje v súčasnosti na profile #lucidloveslydia takmer 33-tisíc fanúšikov. 

„Detské profily sledujem už dlhší čas. Keď som bola tehotná, napadlo mi, že raz založím taký profil Lydunke. Dlho som zvažovala, či to má význam. No keďže všetci v tomto obore naháňame zahraničné zdieľania a chceme dosiahnuť zahraničné spolupráce, rozhodla som sa založiť jej ho,“ hovorí o motivácii založiť profil svojej dcérke úspešná módna infuencerka a vizážistka. 

sladeckova

„Zdieľam jej milé fotografie, ktoré ľudí potešia a často nám prichádzajú najmä krásne a podporné komentáre. Veď aj bežné ženy zdieľajú na svojich profiloch svoje deti. No keďže môj profil bol čisto o make-upe, nevidela som dôvod zdieľať tieto fotografie na mojom pracovnom profile. Aj moji fanúšikovia ma podporili, pretože ich jej fotografie veľmi tešia. Lydunka je naozaj čarovná. Aj keď, nájde sa aj zopár neprajníkov. Absolútne nesúhlasím s denným zdieľaním fotiek a všetkého, no udržiavam to v chode a mám vnútornú mieru, čo áno, čo nie.“ 

A čo sa stane, ak jej jedného dňa dcérka povie: „Mami, nefoť ma a nedávaj tie fotky na Instagram?“ „Ak raz bude väčšia a nebude súhlasiť, stačí jeden klik a účet zmením z verejného na súkromný. Mám aj 9-ročného synovca, ktorého sa vždy spýtam na súhlas predtým, než nejakú rodinnú fotografiu, na ktorej je, zverejním,“ dodáva Lucid.

Kristína Tormová: Tváre svojich detí na fotografiách mať nepotrebujem

„Mamovaním“ na sociálnych sieťach je známa aj herečka, blogerka, moderátorka a dnes už aj influencerka Kristína Tormová, ktorú na Instagrame sleduje 110-tisíc fanúšikov. Je známa tým, že svojim dcérkam a synčekovi nezverejňuje na fotografiách tváre a snaží sa, aby deti neboli rozpoznateľné.  Čo si myslí o rodičoch, ktorí na internete zdieľajú fotografie svojich ratolestí? 

„V prvom rade si myslím, že je každého osobná vec, ako sa rozhodne. Som však presvedčená o tom, že väčšina rodičov nemá dostatok informácií na to, aby vedeli túto tému vyhodnotiť kritickým spôsobom. Rodičia často naozaj nemajú ani potuchy o tom, čo na ich deti číha vo virtuálnych vodách. Keby vedeli, je dosť možné, že by fotky svojich detí nepridávali. Nikdy by som nikoho, kto zverejňuje fotografie svojich detí, neodsudzovala. Samozrejme, pokiaľ nie sú nahé, lebo to už je za hranicou bezpečnosti a tiež aj akejsi základnej ľudskej etiky. Ja sama naše deti na internet nedávam. Kedysi som výnimočne zverejnila asi päť-šesť fotiek, no odkedy jednu z nich bulvár capol na titulku s textom, ako som ohrozila svoje deti (lebo som ich zobrala na rodinný festival), fotky detí som pridávať prestala úplne. Posledné, čo potrebujem, je, aby na nich zarábal svojou hlúposťou bulvár.“

kristína thormová deti

Kristína sa dokonca stretla aj s úplne absurdnou požiadavkou: „Párkrát sa mi stalo, že mi písali úplne cudzí ľudia a chceli odo mňa fotky detí. Že to nikomu neukážu, je to len pre nich, a dokonca mi za to ponúkali aj peniaze. Za peniaze som im fotky, samozrejme, poslala. Žartujem. Vydesilo ma to ešte viac. Moje fungovanie na sociálnych sieťach je predovšetkým o „mamovaní“, ale tváričky svojich detí k tomu nepotrebujem.

Samozrejme, dievčatá vedia, že toto je súčasť mojej práce a rady spolupracujú, všetko im vysvetľujem a keď ide o ich fotku, alebo fotku ich obrázka, vždy si vypýtam súhlas. Zatiaľ súhlasia. Ak prestanú, bude to pre mňa chvíľa pyšného rodiča: majú svoj jasný názor. Deti nie sú môj majetok, sú to samostatní človiečikovia a ja nemám právo rozhodovať v týchto veciach za ne.

A to by ste neverili, ako rada by som občas niečo prišupla. Lebo sú krásne, čarovné a mala by som za to milión lajčikov! (smiech). Dá sa to bez toho. A budem rada, ak sa rodičia inšpirujú, prípadne sa v danej téme čo najviac vzdelajú,“ dodáva známa prúžkovaná mama troch detí.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: