Mamy, viete, čo je SHARENTING?

Michaela Klamová | 26. Sep 2019
Mamy, viete, čo je SHARENTING?

Výraz zložený zo slov share (zdieľať) a parenting (rodičovstvo) označuje zdieľanie fotografií a informácií rodičmi o svojich deťoch prostredníctvom sociálnych sietí. Pre niekoho dôležitá súčasť existencie, pre iných nepochopiteľná otrava.

Určite aj vy poznáte aspoň jednu mamičku, ktorej vysmiate rodinné fotografie na vás vyskakujú denne, hneď, ako chytíte do rúk telefón alebo zapnete počítač.

Digitálny narcizmus

Rodičia zdieľanie úspechov alebo akýchkoľvek vecí týkajúcich sa svojich detí vnímajú ako prejav hrdosti a lásky, no druhá strana ich obviňuje z nezodpovednosti a digitálneho narcizmu.

Za najotravnejšie považujú pýšenie sa, zaobalené do falošnej skromnosti, ktoré je častou formou sharentingu. To má v anglickom jazyku trefné pomenovanie „humblebragging“ (skromné chvastanie sa) a vyzerá napríklad takto: „Dnes som pri upratovaní zakopla do synovej obrovskej trofeje z futbalu, ha-ha, taká som nešikovná.“

Rodičia sú na svoje deti veľmi citliví, a preto sa akákoľvek kritika ohľadom zverejňovania fotiek či informácií o nich stretáva s nepochopením.

Pozor na to, čo dávate na sieť

Mali by sa ale zamyslieť nielen nad frekvenciou a formou sharentingu, ale aj nad možnými následkami.

Príkladom je prípad dievčaťa, ktorej „hrdý“ otecko zavesil na sociálnu sieť fotografiu svojej dcéry. Tá sa jej však vôbec nepáčila a obávala sa negatívnych reakcií svojich spolužiakov. Keď ju otec aj napriek tomu odmietol odstrániť, nahlásila ho administrátorom danej siete.

To, čo sa niekomu môže zdať ako milé, rozkošné a pekné, môže byť pre druhého trápne a ponižujúce, a na to by milujúci rodičia nemali zabúdať.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: