Nástrahy leta: Bodnutie včelou, osou, sršňom
Aj z obyčajného pichnutia včelou môže vzniknúť problém, ktorý prázdniny poriadne znepríjemní. Všetko záleží od reakcie detského organizmu.
Pri normálnej reakcii na pichnutie žihadlom nastáva bolesť v mieste vpichu, svrbenie a začervenanie postihnutého miesta. Dieťaťu treba urobiť studený obklad, ktorý opuch a začervenanie zmierni. Najvhodnejší je ľad z mrazničky.
Sezóna KLIEŠŤOV sa začala: TAKTO vytiahnete kliešťa správne
Alergická reakcia po bodnutí
Po pichnutí včelou, osou alebo sršňom môže nastať i alergická reakcia, pri ktorej výrazný opuch nemizne ani po viac ako dvadsiatich štyroch hodinách. Pridružujú sa problémy s dýchaním a prehĺtaním.
Najhoršiu reakciu predstavuje anafylaktický šok, ktorý sa môže prejavovať únavou či úzkosťou, ale i nevoľnosťou, vracaním, hnačkou, závratmi, až po život ohrozujúcu dýchavičnosťou, zmätenosťou, či poklesom krvného tlaku a stratou vedomia.
Čo robiť po bodnutí:
- Miesto vpichu umyte vodou a mydlom.
- Opatrne vytiahnite žihadlo (pinzetou, hrotom noža).
- Vyvýšte postihnuté miesto (ruku dvihnite smerom nahor, nohu podložte a pod.), aby ste zabránili opuchu.
- Priložte ľadový obklad, prípadne ľanový či octanový.
- Potrite miesto protialergickým gélom.
- V prípade alergickej reakcie môžete podať antihistaminiká.
- Pri najvážnejšej forme alergickej reakcie – anafylaktickom šoku – treba konať rýchlo. Do stehna pichnúť adrenalínovú injekciu a končatinu stiahnuť obväzom, príp. inou vhodnou tkaninou. Následne je nutné podať antihistaminikum a volať lekára.
- Ak viete, že vaše dieťa trpí silnými alergickými reakciami na poštipnutie hmyzom, zabaľte mu na prázdniny pohotovostný balíček, ktorý je k dispozícii v lekárňach, na lekársky predpis.
- Lekára vyhľadajte bezodkladne pri silnej reakcii, ak máte už predchádzajúcu negatívnu skúsenosť s poštípaním alebo ak došlo k bodnutiu do krku či úst.