Najčastejšie očné vady u detí: Krátkozrakosť (myopia)
Najčastejšími očnými chybami u detí sú krátkozrakosť (myopia), ďalekozrakosť (hypermetropia), škúlenie (strabizmus), tupozrakosť (amblyopia) a astigmatizmus.
Neprehliadnite: Najčastejšie očné vady u detí: Diagnóza a liečba
Funkcie oka
Predtým ako sa podrobnejšie pustíme do popisu očných vád, je potrebné si pripomenúť, ako vlastne ľudské oko funguje. Ľudské oko sa dá prirovnať k optickému prístroju. Vnútri očnej buľvy je komora vyplnená tekutinou, sklovcom, spoločne s rohovkou potom funguje podobne ako objektív. Lúč svetla vstupuje do oka a je regulovaný dúhovkou, ktorá je medzi rohovkou a šošovkou, uprostred je zornička, ktorá sa v závislosti na intenzite svetla zmršťuje alebo, naopak, rozťahuje (tým reguluje vstup lúčov do oka). Svetlo potom ďalej prestupuje sklovcom, dopadá na sietnicu, kde vytvára obraz (ten je však zrkadlovo prevrátený). Na to, aby človek videl to, samozrejme, nestačí, ale pre veľmi zjednodušenú predstavu o fungovaní zraku to postačí.
Krátkozrakosť (myopia)
Krátkozrakosť technicky znamená, že je optická mohutnosť rohovky a šošovky väčšia, než je pre veľkosť oka potrebné. Svetelné lúče usmernené šošovkou sa zbiehajú už pred sietnicou a na sietnici preto nevzniká ostrý obraz. Očná buľva je teda príliš dlhá.
Prečítajte si: Retinopatia: očné ochorenie predčasniatok
Krátkozrakosť sa prejavuje tým, že dieťa vidí blízke predmety bez problémov, avšak problémy mu spôsobuje napríklad čítanie textu na tabuli. Odborný názov myopia pochádza z gréckeho spojenia „zatvorené oči“, čo je napokon jeden z príznakov – ak vaše dieťa pri sledovaní televízie či vonku neustále priviera oči pri pohľade do diaľky (prižmuruje oči), je určite vhodné zájsť k odborníkovi.
Na druhej strane je dôležité pripomenúť, že u dieťaťa predškolského veku si krátkozrakosť rodič nemusí všimnúť vôbec. Deti s vysokým stupňom krátkozrakosti vidia perfektne do blízka, majú teda vynikajúcu jemnú motoriku, a na horšie videnie do diaľky si zvyknú. Maximálne sa javia ako trošičku lenivé, nevyhľadávajúce aktivity vonku.
Ako delíme krátkozrakosť?
Podľa počtu dioptrií sa krátkozrakosť rozdeľuje na 3 stupne – prvým je ľahká myopia (myopia simplex, do -3D), nasleduje stredná krátkozrakosť (myopia modica, -3,25 až -6 D) a najvyšším stupňom krátkozrakosti je ťažká myopia (myopia gravis, nad -6,25 D). Kým prvé dve formy predstavujú variant normálneho vývoja (tiež sa nazýva myopia physiologica), tá tretia už môže byť spojená s vážnym poškodením oka.
Prvé dva stupne krátkozrakosti sa často objavujú v školskom veku, zhoršujú sa v puberte a potom sa zastavia. Ťažká forma sa objavuje v detstve, v období dospievania sa môže zhoršiť až o 4 dioptrie.
Čítajte tiež: Trápi vás MIGRÉNA? Vyskúšajte TOTO!
Diagnostika a liečba
Očný lekár vyšetrí tzv. zrakovú ostrosť (vízus), teda určí minimálny uhol rozlíšenia, čo je uhol, pri ktorom oko dokáže vnímať dva oddelené body ako dva. To sa vykonáva pomocou tzv. subjektívneho merania refrakcie, pri ktorom sa testuje zraková ostrosť, na každom oku zvlášť, aj na oboch očiach súčasne (binokulárne videnie). Najčastejšie dieťa stojí 6 metrov od tabule (optotyp), ktorá visí na stene, a číta jednoduché obrázky, väčšie deti potom číslice alebo písmená. Znaky sú zapísané v niekoľkých radoch a ich veľkosť sa zmenšuje. Veľkosti znakov sú vypočítané tak, že základný, ten najmenší, je u zdravého oka vidieť vo vzdialenosti 6 metrov.
Vízus sa vyšetruje bez korekcie a s korekciou (dioptriami). Pre deti dojčenského a batoľacieho veku sa používa na zistenie zrakovej ostrosti preferenčné videnie. Počas neho sa dieťaťu ukazujú stenčujúce sa čiernobiele pruhy a zisťuje sa najmenší kontrast, ktorý vyvolá reakciu – otočenie hlavy za podnetom. Toto vyšetrenie je doplnené zistením tzv. objektívnej refrakcie automatickým refraktorom, ktorý premieta obraz na sietnici a automaticky zistí približný počet dioptrií nevyhnutný na korekciu vady.
Krátkozrakosť sa koriguje rozptylnými (konkávnymi, mínusovými) šošovkami, ktoré upravia uhol lúčov dopadajúcich do oka tak, aby sa obraz tvoril až na sietnici, a nie pred ňou. Krátkozrakosť by mala byť korigovaná plne, nie teda ako tomu bolo predtým zvykom, dávať dieťaťu zámerne slabšie okuliare, aby sa mu „vada nezhoršovala“. Korekcia má byť taká, aby dieťa videlo stopercentne každým okom zvlášť. Je pravda, že sa dá krátkozrakosť ľahko prekorigovať. To znamená, že krátkozraké oko ľahko znesie aj vyšší ako nevyhnutný počet dioptrií. Tomu sa dá predísť jedine kontrolou dioptrií v cykloplégii, teda po rozkvapkaní oka kvapkami. Cykloplégia by mala byť u očného lekára neoddeliteľnou súčasťou vstupného vyšetrenia každého dieťaťa.