Neje mäso! Čo s tým?

MUDr. Andrea Hervayová | 27. Oct 2017
Neje mäso! Čo s tým?

Trápi sa aj vaše dieťa nad každým sústom mäsa?

Vaša otázka:

Moja dcéra dosť výrazne odmieta konzumovať mäso. Podľa mňa si organizmus človeka sám vyberá, čo potrebuje a čo ho, naopak, zaťažuje. Dcéra má 2,5 roka, inak rada papá ovocie aj zeleninu, jedenie chleba tiež nie je jej silná stránka, najmä to mäso, maximálne ho rozžuje a následne vypľuje. Doma nie sme vegetariáni, ale takmer ku každému jedlu jeme pomerne dosť zeleniny... Ako nahradiť mäso v strave tak, aby jej nič nechýbalo?

Mäso má v jedálničku nenahraditeľné miesto 

Na Vašu otázku odpovedá MUDr. Andrea Hervayová: Pre 2,5-ročné dieťa je nesmierne dôležitá pestrá strava. Zabezpečíme tým prísun živín pre zdravý rast a vývoj.

Veľmi často sa ale stretávam s problémom nechutenstva, odmietania niektorých druhov potravín. Pre tento vek je to naozaj časté.

Nechutenstvo v detskom veku?

Matka musí veľakrát čarovať na tanieri, aby dieťa zjedlo varenú stravu s chuťou a radosťou. Mäso je v jedálnom lístku nenahraditeľný pokrm, v prípade odmietania ho treba vynaliezavo maskovať v inej forme.

Umelci v kuchyni: umenie servírovania

Čím sa dá mäso nahradiť?

Nahradiť sa dá aj strukovinou, prípadne inými bielkovinami mliečneho charakteru. Ubezpečujem vás, že tento stav je len dočasný, a vaše dieťa postupne bude jesť všetko.

Ak by sa tak nestalo, je namieste konzultovať problém s pediatrom, aby vylúčil prítomnosť parazitov, prípadne iných gastrointestinálnych odchýlok.

Dieťa - vegetarián?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: