Meningitída
Pojmom meningitída sa označuje zápal mäkkých blán mozgu a miechy, ktorý môže byť vyvolaný rôznymi patogénmi (najčastejšie baktériami, menej často vírusmi, hubami, parazitmi). Delí sa na hnisavú (má bakteriálny pôvod) a nehnisavú- aseptickú (s vírusovým pôvodom).
Pojmom meningitída sa označuje zápal mäkkých blán mozgu a miechy, ktorý môže byť vyvolaný rôznymi patogénmi (najčastejšie baktériami, menej často vírusmi, hubami, parazitmi). Delí sa na hnisavú (má bakteriálny pôvod) a nehnisavú- aseptickú (s vírusovým pôvodom).
Tento článok sa venuje bakteriálnej meningitíde.
Ohrozené skupiny
Ak hovoríme o bakteriálnej meningitíde, treba si uvedomiť, že v prvom rade ide o chorobu detí a dospievajúcich. Keďže ide o rýchle a veľmi nebezpečné ochorenie, o živote chorého môžu rozhodovať hodiny.
Bakteriálnou meningitídou sú ohrozené tieto skupiny osôb:
- malé deti (do 4 – 5 rokov),
- dospievajúci,
- osoby s oslabeným imunitným systémom,
- osoby, ktoré prekonali iné najmä závažné ochorenie,
- ľudia nad 50 rokov.
Príčiny
- 1. Klasickými pôvodcami bakteriálnej meningitídy sú baktérie dostávajúce sa do krvného riečiska nosom alebo hrdlom. Dochádza k otrave krvi a možnému rozšíreniu pôvodcov infekcie krvou z ložiska do mnohých orgánov, kde môžu spôsobiť zápal. Ide najmä o tieto hlavné typy baktérií:
- Meningococcus,
- Pneumococcus,
- Haemophilus influenzae,
- Streptococcus,
- Staphylococcus.
- 2. U maličkých detí môže meningitídu vyvolať baktéria E.coli. Zdrojom infekcie je pupok.
- 3. Meningitída môže byť tiež komplikáciou zápalu stredného ucha či prínosových dutín. Pôvodcami sú najčastejšie staphylokoky.
- 4. Postoperačná meningitída – vzniká ako dôsledok infekcie po otvorených zlomeninách lebky, nosa alebo po operačných zákrokoch na mozgu a mieche.
Nákaza sa šíri kvapôčkovou infekciou (kašľom, nádchou) aj bozkávaním.
Príznaky
Príznaky meningitídy závisia od pôvodcu ochorenia. Často má rýchly a dramatický spád. V počiatočnom štádiu sa príznaky dajú len ťažko rozpoznať, sú podobné chrípke. K prepuknutiu meningitídy môže dôjsť za rôzne dlhý čas (u niekoho 3 dni, u iného sa pár hodín). Medzi príznaky meningitídy patria:
- vysoká horúčka (často nad 40°C),
- bolesti svalov, kĺbov,
- celková nevoľnosť,
- strata chuti do jedla,
- závraty,
- malátnosť,
- silné až neznesiteľné bolesti hlavy, ktoré nútia chorého ostať bez pohybu v posteli, lebo pohyb spôsobuje bolesť ,
- vracanie,
- petechie (výsev červených škvrniek alebo malých modrín) – sú najtypickejším znakom ochorenia. Vznikajú krvácaním z kapilár (malých krvných ciev) do kože. Môžu sa objaviť náhle a rýchlo sa šíriť po končatinách i celom tele.
- fotofóbia (precitlivenosť na svetlo, svetloplachosť) – chorý zatvára alebo priviera oči,
- dezorientácia, zmeny úrovne vedomia až jeho úplná strata (kóma),
- môžu sa objaviť záchvaty kŕčov,
- stuhnutie šije – chorý nevie predkloniť hlavu, posediačky sa dotknúť bradou hrudníka, perami kolien, pri krčení a vystieraní dolných končatín bolesť v šijovej oblasti.
Medzi príznaky typické pre detský vek patria:
- fontanela (mäkké miesto navrchu hlavy bábätka) sa vyduje a je na dotyk tvrdá,
- spavosť,
- odmietanie jedla, pitia,
- apatia,
- podráždenosť,
- deti sa javia ako „zle naladené“ – postonávajú, pomrnkávajú si,
- plač je iný ako obvykle – plač má vysoký tón,
- môžu sa objaviť kŕče z horúčky alebo opuchu mozgu,
- môže dôjsť až k strate vedomia.
Diagnostika
Diagnóza sa stanovuje za pomoci anamnézy, laboratórnych a zobrazovacích metód.
- Anamnéza - zameriava sa na predchorobie chorého, napr.predchádzajúce meningitídy, infekcie horných dýchacích ciest, ucha, zápal pľúc, úrazy hlavy s postihnutím mozgu, kontakt s nakazenými osobami alebo zvieratami.
- Lumbálna punkcia – je rozhodujúcim vyšetrením na potvrdenie diagnózy. Ide o odber mozgovomiechového moku (likvoru) z miechového kanála pomocou špeciálnej ihly. Ihla sa zavádza v bedrovej oblasti, kam už miecha nezasahuje, preto sú obavy z poškodenia miechy neopodstatnené. Vyšetrením sa zisťuje pôvodca ochorenia.
- Vyšetrenie krvi
- CT vyšetrenie – pomáha zhodnotiť úroveň postihnutia mozgu.
Liečba
Chorý musí byť hospitalizovaný a izolovaný od ostatných pacientov. Súčasťou liečby je prísny kľud na lôžku. Liečba je:
a) symptomatická – na zmiernenie príznakov (napr.horúčky, bolesti, nauzey, vracania...),
b) antibiotická – ATB liečba sa indikuje len pri bakteriálnych meningitídach. ATB sa podávajú intravenózne (do žily) na základe výsledkov lumbálnej punkcie. Trvá najmenej 10 – 14 dní. V ťažkých prípadoch s rýchlym priebehom sa môžu podať ATB ešte pred potvrdením pôvodcu meningitídy lumbálnou punkciou.
Prevencia
Meningitída patrí medzi nákazlivé ochorenia. V rámci prevencie je potrebné vyvarovať sa priamemu kontaktu s chorým. Osoby, ktoré boli v priamom kontakte s chorým, u ktorého sa neskôr vyvinula meningitída, postupujú profylaktickú liečbu ATB (trvá 2-3dni). Ide najmä o osoby, s ktorými sa postihnutý stretával, osoby v domácnosti, v predškolskom či školskom zariadení.
Preventívnu úlohu má aj očkovanie proti rôznym druhom baktérií, ktoré môžu vyvolať meningitídu.
Prognóza a komplikácie
Priebeh infekcie závisí od vyvolávajúceho mikroorganizmu. Vírusová meningitída sa zvyčajne ďalej nešíri. Kľúčom k úspešnému prekonaniu bakteriálnej meningitídy je včasná diagnostika a liečba. Neskoré stanovenie diagnózy môže viesť ku komplikáciám i k smrti chorého. Ku komplikáciám bakteriálnej meningitídy patria:
- meningoencefalitída – prechod zápalu na mozog,
- meningoencefalomyelitída – prechod zápalu na miechu,
- paralýza mozgových nervov, čo môže viesť ku škúleniu, ohluchnutiu, ochrnutiu končatín,
- vznik mozgových abscesov (hnisavých ložísk),
- porucha cirkulárie likvoru,
- duševné poruchy, poruchy správania,
- smrť chorého.