Laryngitída: Ako si s ňou poradiť?

Laryngitída: Ako si s ňou poradiť?
7.3.2018 v kategórii Dieťa, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Najčastejšie potrápi deti od dvoch do piatich rokov. Dokáže poriadne vydesiť aj dieťa aj rodičov. Zhoršené dýchanie až dusenie spôsobuje často paniku a nesprávne konanie. Čo robiť pri Laryngitíde?


Minulý rok mala dcéra laryngitítu, s ktorou sme skončili v nemocnici. Teraz prechladla a hneď jej to sadlo na hlasivky. Naša lekárka hovorí, že laryngitídy sú najčastejšie vírusové záležitosti a dcéra antibiotiká nepotrebuje. Čo všetko by som mala urobiť, aby sme opäť neskončili v nemocnici?

Čo je to Laryngitída?

Laryngitída je náhle opuchnutie hrtana. Ochorenie sa začína pozvoľna príznakmi infekcie horných dýchacích ciest s horúčkou alebo bez horúčky.

Často si rodičia začiatok ochorenia ani nevšimnú. Asi 75 % ochorení sa prejaví v noci náhle vzniknutým suchým dráždivým kašľom (štekavým), zachrípnutím, chrapotom alebo chýbaním hlasu, výtokom z nosa, škriabaním v krku.

Dieťa býva nepokojné, unavené, neskôr apatické a vyčerpané. U malých detí môže mať laryngitída dramatický priebeh. Opuch uzavrie prúdenie vzduchu v dýchacích cestách a môže dôjsť k duseniu dieťaťa. Dieťa vydáva sípavý hlas, je dýchavičné a občas aj omodrie. Vtedy treba okamžite privolať RZP!

Laryngitída postihuje malé deti
Prečítajte si tiež:

Laryngitída postihuje malé deti

Čo urobiť ako prvé, keď sa schyľuje k laryngitíde:

Dieťa treba upokojiť, otvoriť okno – je nutné, aby dýchalo studený vzduch, prostredie zvlhčíme mokrým uterákom alebo zvlhčovačom, podáme lieky proti kašľu, kalciový sirup proti opuchu a určite treba podať antialergické lieky.

Ak sa stav nezlepší, podáme kortikoidy v čapíku a následne riešime podľa potreby nemocnicu alebo pohotovosť. Ak sa postupuje rýchlo, stav podchytíme, všetko zvládneme doma v pokoji.

Laryngitídy najčastejšie spôsobujú vírusy, ale aj baktérie majú túto pliagu na svedomí, preto pristupujeme ku každému pacientovi individuálne a riadne všetko vyšetríme. Niekedy laryngitída znamená naozaj len vírus kombinovaný s nejakou náhlou zmenou počasia, to ale môže byť predzvesť astmy.