Kočíková odysea – aby jazda s kočíkom nebola strastiplnou cestou...
Patríte medzi mamičky, ktoré si „kočíkovanie“ neužívajú podľa svojich predstáv? Narážate na zlý stav ulíc, vysoké obrubníky, psie exkrementy, autá parkujúce na chodníkoch, schody a schodíky... Máte problémy s kočíkom uprostred verejnej dopravy? Napriek tomu sa nevzdávate a hovoríte si s trochou „nadsádzky“, že človek s kočíkom je tiež len človek?
Jazda prvá: „Hurá“ na úrad
Odporúčame:
Pokiaľ nemáte možnosť zaistiť si stráženie a musíte ísť na úrad s dieťaťom v kočíku a dieťaťom, skúste sa hneď pri príchode na úrad dohodnúť s čakajúcimi, poprosiť ich, či by vás nepustili do kancelárie prednostne. Slušnosť a taktika niekedy dokážu divy.Pokúste sa načasovať svoj „výjazd“ na úrad na takú dennú dobu, ktorá bude vášmu dieťaťu vyhovovať a v ktorej nie sú podľa vašich skúseností na úrade rady.Nezabudnite si vziať vhodné hračky, aby ste drobca zabavili a tiež pitie, prípadne malú desiatu. Pokiaľ potrebujete, aby bola dieťa pokojné, snažte sa byť sama pokojná, akékoľvek známky nervozity sa prejavia i na dieťati. Pokiaľ máte drobca, ktorý sa živo zaujíma o dianie okolo seba, všetko mu vysvetľujte: „Jééj, pozri sa, tu je plno dverí... Teraz pôjdeme k jednej milej tete...“
Jazda druhá: „Hurá“ na nákupy
Dvojčatá a syndróm kočíkového stresu
Kočíkom vstup zakázaný!
Odporúčame:
Pred vstupom do malého obchodu sa radšej opýtajte predávajúceho, či môžete vojsť s kočíkom (jednoduchšie to zrejme bude s golfáčmi). Pokiaľ dostanete zamietavú odpoveď, nevyvolávajte konflikt a snažte sa pochopiť i druhú stranu. Pokiaľ nemáte inú možnosť nákupu, vezmite dieťa na nákup v baby šatke, klokanke alebo v krosničke. Síce budete riadne „zaťažená“, ale nebude to trvať dlho, bábo vyrastie a za chvíľu vám bude samo s nákupom pomáhať. Rozhodne nenechávajte kočík s dieťatkom pred obchodom bez dozoru dospelej osoby!
Jazda tretia: „Hurá“ do ulíc
Tip MAMA a ja
Pokiaľ chcete veci urýchliť, napríklad dať namontovať na cestu spomaľovač alebo upraviť chodník, navrhnite aj iným mamičkám alebo obyvateľom mesta, aby podali návrh či sťažnosť rovnako ako vy. Viacero ľudí tak jednoducho ignorovať nejde! J
Jazda štvrtá: „Hurá“ do dopravného prostriedku
Mnoho mamičiek s kočíkom sa radšej cestovaniu v MHD vyhýba. Kam môžu, tam radšej idú peši alebo použijú auto. Miriam S., ktorá sa pred dvomi rokmi odsťahovala s manželom do Nemecka a pred rokom tam porodila syna, porovnáva životné podmienky matiek malých detí u nás a v západnej Európe. „Vždy, keď sem raz za dva mesiace prídeme za rodičmi, obdivujem všetky mamičky, ako tu zvládajú cestovanie s kočíkom. Neustále musia ťahať kočík do schodov a zo schodov, prenášať ho cez rôzne bariéry, prosiť okoloidúcich o pomoc pri nástupe do autobusu, čeliť netolerantným cestujúcim, ktorí stoja v priestore vyčlenenom pre kočíky a mohla by som vymenovávať ďalej a ďalej,“ kritizuje situáciu Miriam. Hovorí, ako v Nemecku vychádzajú spoluobčania, verejné inštitúcie i rôzne podniky tehotným ženám i mamičkám v ústrety. „Čisté parky a trávniky, kam sa v lete chodíme s kamarátkami hrať na deku, tu to mamičky jednoducho nepoznajú. Kaviarní s detskými kútikmi, kde sa nefajčí a kde môžu mamičky pohodlne „zaparkovať“ kočíky, je tu ešte stále veľmi málo. Čo sa týka cestovania mestskou dopravou, bezbariérový prístup do mestských liniek je na Západe samozrejmosťou. Ľudia sú tam zväčša ústretovejší, málokedy sa stane, že by nepustili sadnúť si tehotnú ženu. Niekde som čítala, že v Japonsku majú nejaké samolepky alebo odznaky, ktoré sa vydávajú na vybraných miestach v MHD a ktoré sa vystavujú na základe potvrdenia od lekára. Tehotné ženy si ich pripnú na oblečenie a ostatní cestujúci sú potom povinní ich pustiť sadnúť si. Možno by bolo niečo podobné potrebné i u nás,“ hovorí usmievavá Miriam. „Je však otázkou, či sa dá galantnosť alebo aspoň slušnosť vynútiť nejakým odznakom. Keď sa niekto robí, že nevidí obrovské bruško ženy v ôsmom mesiaci tehotenstva, asi by tiež bez problémov prehliadol malé označenie vysoko nad bruchom...,“ dodáva Miriam ironicky a skepticky zároveň.
Odporúčame:
Ak máte v úmysle nastúpiť do autobusu, trolejbusu alebo električky, musíte viditeľným mávnutím ruky upozorniť vodiča, že chcete s kočíkom nastúpiť. Vodič by vám mal nástup najskôr povoliť. Môžete nastúpiť iba do dverí označených príslušným piktogramom a parkovať na vyhradených plošinách. Kočík musíte zabrzdiť. Je zakázané s kočíkom prechádzať vozidlom alebo od kočíka odchádzať. Ohrozené je tým nielen samotné dieťatko, ale i ostatní cestujúci! Problém môže nastať, ak sa zíde viac mamičiek s kočíkmi. V dopravnom prostriedku môže byť na plošine prepravovaný iba jeden kočík a záleží na vodičovi, či prepravu ďalšieho povolí. Tesne pred zastávkou musíte dvakrát stisnúť tlačidlo pre výstup. Pre vodiča je to signál, že má dostatočne dlho počkať, kým vystúpite, prípadne zájsť čo najbližšie ku chodníku. Nástup a výstup si cestujúci s kočíkom musí zaistiť sám. Vyrážajte vždy s predstihom, zmierte sa s tým, že s kočíkom nikde nebudete raz-dva. Musíte tiež počítať s preplneným spojom alebo s tým, že vás vodič odmietne do vozidla zobrať a podobne. Vždy existuje možnosť, že budete musieť počkať na ďalší spoj. Nebojte sa poprosiť o pomoc. Poproste vždy skôr niekoho mladšieho a niekoho, kto nemá plné ruky ťažkých tašiek a ponúknite mu pre neho prístupnejšiu stranu kočíka. Snažte sa byť komunikatívna a príjemná, v hre je totiž česť celej „komunity“ mamičiek s kočíkmi! Človek, ktorý s vami bude mať milú skúsenosť, nabudúce možno sám rád ponúkne pomoc mamičke v podobnej situácii.
Hovorme si, že máme šťastie
Prečítajte si tiež: Také malé starosti