Hudba namiesto analgetík
Odjakživa, a to aj v starovekých civilizáciách, bola hudbe prisudzovaná schopnosť utvárať a ovplyvňovať osobnosť človeka a k tomu sa prikláňa aj muzikoterapia.
Mamičky, ktoré vhodnú hudbu cielene počúvali a púšťali svojmu nenarodenému dieťatku, vedia, o čom je reč. Počúvanie hudby bábätko aktivovalo alebo, naopak, upokojilo. Kopalo a prehadzovalo sa v brušku, zrýchľovala sa jeho srdcová frekvencia, alebo sa upokojilo a zaspávalo.
Bábätká HUDBU milujú. Aj tie v mamkinom BRUŠKU
Hudba ovplyvňuje emócie
Relaxačná a klasická hudba, najmä vybraní autori a skladby, pozitívne ovplyvňovali jeho pohodu aj prospievanie. Predovšetkým stimulovala reorganizáciu neurónovej a synaptickej siete v mozgu, a tiež sluch, ktorý je najvýznamnejším zmyslom pri učení sa pred narodením, a ako ukazujú psychologické štúdie, aj po ňom – v ranom detskom a napokon aj v školskom veku.
Ak váš život s dieťatkom sprevádza vhodná hudba, podporíte u neho rozvoj sluchovej pamäti, čo mu výrazne pomôže pri učení.
Vedci dnes vedia, že hudba komplexne zamestnáva mozgovú kôru tým, že ostatné podnety nespracováva, čím tlmí sídlo emócií. Vnímaním hudby sa uvoľňuje kostrový tonus, čo znamená, že pri uvoľnenom svalstve nepociťujeme strach.
Hudba dokáže utlmiť bolesť
Takže, z praktického hľadiska – keď má dieťa strach, vhodná hudba ho zmierni tým, že uvoľní jeho svalstvo. Zaujímavý poznatok priniesli farmaceutické výskumy účinkov analgetík. Hudba dokáže potlačiť činnosť štruktúr, ktoré v mozgovom kmeni spôsobujú bolesť, takže môže pôsobiť aj ako mierne analgetikum.